Mavi Ekran (Minidump Dosyası Inceleme) Pch-F6 Sistem

enesNFT

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
45
Selamlar, pch f6 sistemi satın almıştım, ağustos ayında galiba. o zamandan beri mavi ekran alıp duruyorum. Ramlerden dolayı olduğunu söylediler fakat testlerde sorun çıkmadı. sistem özellikleri şu şekilde;
PCH F6 Sistem Özellikleri • İşlemci: Intel i5-12400F • Anakart: MSI PRO H610M-B • Ekran kartı: MSI RTX 3060 Ventus 2X 12GB • RAM: G.Skill Ripjaws (2x8) 16GB 3200MHz • SSD: Kioxia Exceria 500GB NVMe M2 (GEN3) • Kasa: MSI MAG 100R • PSU: MSI MAG A650BN 650W 80+ Bronze

mini dump dosyalarını aşağıda paylaşıyorum ;

sorunun ne olduğunu anlatırsanız iyi olur uğraşmaktan bıktım hangi parça arızalı ise değişeceğim.

Syqex

Moderatör
Moderatör
Tepki
5,167
Mavi ekran dosyalarına bakabilirim ama tatildeyim. Pazar pazartesi gibi kimse bakmamış olursa ve unutmazsam bakarım.

KS

enesNFT

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
45
Mavi ekran dosyalarına bakabilirim ama tatildeyim. Pazar pazartesi gibi kimse bakmamış olursa ve unutmazsam bakarım.
kiimse bakmadı diğer forumlarda da burada da inceleyip yardım eder misin? şuanda her bilgisayarı açtığımda güncellemeler tamamlanamadı güncellemeler geri alınıyor diyip tekrar başlayıp bilgisayar açılıyor. minidumpları inceleyip yazarsanız ona göre önlem çözüm aramak istiyorum

Syqex

Moderatör
Moderatör
Tepki
5,167
kiimse bakmadı diğer forumlarda da burada da inceleyip yardım eder misin? şuanda her bilgisayarı açtığımda güncellemeler tamamlanamadı güncellemeler geri alınıyor diyip tekrar başlayıp bilgisayar açılıyor. minidumpları inceleyip yazarsanız ona göre önlem çözüm aramak istiyorum
Hâlâ yolculuktayım. Yarın bakabilirim.

Syqex

Moderatör
Moderatör
Tepki
5,167
X.M.P. Açık veya kapalı kullanıyorsanız tam tersi ayarda kullanmayı denediniz mi ? Denemediyseniz deneyin. Belki işe yarayabilir. Genel olarak hepsinde bellek ile ilgili hatalar olduğunu öğrendim.

KS

enesNFT

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
45
X.M.P. Açık veya kapalı kullanıyorsanız tam tersi ayarda kullanmayı denediniz mi ? Denemediyseniz deneyin. Belki işe yarayabilir. Genel olarak hepsinde bellek ile ilgili hatalar olduğunu öğrendim.
cevabınız için çok teşekkür ederim xmp nedir ve nasıl açılır kapatılır açıklar mısınız? ayrıca format attım ve şu hataları aldım bunlarıda inceler misiniz?

Dediğiniz gibi bios a girdim ve az önce ayarı değiştirdim. Açıkmış kapattım fakat ramler 2133 mhz de mi çalışacak artık?

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2023-02-17 at 19.34.14.jpeg
    WhatsApp Image 2023-02-17 at 19.34.14.jpeg
    201.9 KB · Görüntüleme: 2
  • WhatsApp Image 2023-02-17 at 19.34.15.jpeg
    WhatsApp Image 2023-02-17 at 19.34.15.jpeg
    190.3 KB · Görüntüleme: 2
Son düzenleme:

Syqex

Moderatör
Moderatör
Tepki
5,167
cevabınız için çok teşekkür ederim xmp nedir ve nasıl açılır kapatılır açıklar mısınız? ayrıca format attım ve şu hataları aldım bunlarıda inceler misiniz?
Kısaca Ram hızını arttırıyor. 3200MHz Ram kullanıyorsanız sisteme taktığınızda 2600-2666 falan oluyor X.M.P açarsanız hız 3200 oluyor. Bios üzerinden ayarlanan bir şey.

Yanlışım yoksa hatalar yine Ram kaynaklı. Sistemi garantiye yollayabiliyorsanız yollayın derim.

erdem_guldur

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
62

Dediğiniz gibi bios a girdim ve az önce ayarı değiştirdim. Açıkmış kapattım fakat ramler 2133 mhz de mi çalışacak artık?

Dump Dosyların Farklı işlemlerde memory den kaynaklı hataları gösteriyor. Ramleri düşük hıza çekmek sorunu çözebilir. Ama Servise göndermek en doğru çözüm olur.

BIOS Update gerekebilir veya ramlerde sorun olabilir. Servis çözecektir sorunu. RAM ler genelde sınırsız garanti olur, o yüzden ramleri ücret talep etmeden değiştirebilirler.

KS

enesNFT

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
45
Bilgisayarı en yakın vatana götürmem durumunda yardımcı olurlar diye düşünüyorum fakat sürenin çok uzaması vs çok üzer beni. Online derslerime bunla katılacağım.
Dump Dosyların Farklı işlemlerde memory den kaynaklı hataları gösteriyor. Ramleri düşük hıza çekmek sorunu çözebilir. Ama Servise göndermek en doğru çözüm olur.

BIOS Update gerekebilir veya ramlerde sorun olabilir. Servis çözecektir sorunu. RAM ler genelde sınırsız garanti olur, o yüzden ramleri ücret talep etmeden değiştirebilirler.
Kısaca Ram hızını arttırıyor. 3200MHz Ram kullanıyorsanız sisteme taktığınızda 2600-2666 falan oluyor X.M.P açarsanız hız 3200 oluyor. Bios üzerinden ayarlanan bir şey.

Yanlışım yoksa hatalar yine Ram kaynaklı. Sistemi garantiye yollayabiliyorsanız yollayın derim.

Format atarak mı göndermeliyim yoksa şuanda bendeki mevcut haliyle gönderim yapayım mı?

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri