MAVİ EKRAN SORUNU , BİR TÜRLÜ ÇÖZEMEDİM

Ferhat KULSUZ

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Arkadaşlar benim i3 6098 3.6 GHz , 1050 ti , 8GB ram olan masaüstü pc im var.

2017 de toplamıştım geçen seneye kadar sorunsuz kullanıyordum bir kaç defa mavi ekran vermişti bu sene bu sayı arttı sinir edecek seviyeye ulaştı bende format attım win 10 a yükselttim.

Fakat sorun devam etti , birgün bir defaya mahsus harddiskten ses geldi bende sorunun onda olabileceğini düşünerek ssd aldım tekrar format atıp PATRIOT un 480 GB lık ssd sini alıp win 10 u baştan kurdum. Fakat dün tekrar oldu, anladığım kadarıyla araştırdım fakat belirli bir çözüm bulamadım yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum:

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Windows odaklıdır genelde mavi ekran hataları oda çoğunlukla disk odaklı çıkar ama size kaliteli bir SSD alıp soruna bakmışsınız disk çıkmamış ve format atmışsınız buda demek oluyor ki Windows odaklı bir hata değil. Sistemsel yani donanımsal bir hata olabilir. En mantıklısı önce RAM testi olacaktır. Aşağıdaki test yazılımı ile testi yapın ve sonuca bildirin.

RAM test işlemi.
  • Önce https://www.memtest86.com/ bu yazılımı indirin ve inen ZIP dosyasını klasöre çıkartın.
  • Sisteme bir USB bellek takın ve içinde önemli verilerin olmamasına dikkat edin. İçi boş olsun.
  • Klasörün içindeki imageUSB.exe dosyasını çalıştırın. Aşağıdaki adımları izleyin.
  • Step 1 : USB belleği seçin.
  • Step 2 : Write image to USB drive seçeneği ve Post Image Verification seçeneğini işaretleyin.
  • Step 3 : İnen klasörde memtest86-usb.img adında bir IMG dosyası var bu dosyayı Browse ile seçin.
  • Step 4 : Write butonuna basın ve bir pencere açılacak YES(EVET) diyorsunuz ve ikinci uyarıyada aynı şekilde YES(EVET) deyip işlemin tamamlanmasını bekliyorsunuz.
  • İşlem tamamlanınca bir pencerede Imaging Complated! uyarısı gelecek. OK deyip uygulamadan çıkıyorsunuz.
  • Şimdi bu USB bellek ile sisteme format atar gibi sistem açılışında USB ile başlatıyorsunuz hepsi bu kadar.
  • USB belleği seçince yazılım otomatik olarak test başlatacak. Arıza varsa ekranda kırmızı renkte bir hata kodu veyahut gösterge ile belli oluyor zaten. Eğer hata çıkarsa RAM 'iniz arızalı yada frekans bazlı uyum sorunu yaratıyor demektir. Testi bitene kadar sürdürün.

KS

Ferhat KULSUZ

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Hocam bahsettiğiniz adımları tek tek uyguladım part 1 de 5 adet sorun buldu , test 3 saat sürdü ve sonuçlar şöyle ;

lqqM6d

6a3Pmt

pdzeXZ

Yani sonuç olarak mavi ekran bu sorundan kaynaklanıyormuş değil mi? 

Bu corsair 8 gb lık ram çöp oldu sanırım.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
RAM tek başına arızalı olmayabilir yani RAM arızalı olmayabilir. Şöyle ki hatalarda CPU hatası almışsınız yani işlemci veya anakartta bellek kontrolcü hatası sebebiyle sorun yaşamışsınız. Buna ya işlemci ya anakart yada RAM sorun olmuş olabilir ancak şunları deneyip kesin bir sonuca varmak gerekir. Önce XMP yani OC profili ile frekans yükseltme işleminizi kapatın birde öyle deneyin frekans ayarlarında sorun olabilir. Ayrıca anakart bellek slotları arızalı olabilir yani bellekleri slotlarda tek tek test edebilirsiniz anakart mı yoksa bellek mi sorun bu şekilde detaylıca bakınca belli olur. Bunlarda da hata alırsanız başka bir RAM ile sistem denenmeli oda aynı sonucu verirse ya anakart ya CPU hatası sonucu bu sorunu yaşıyorsunuz demektir. Eğer anakart ise yazılımsal olabilir BIOS sorunu yani ama fiziksel bir hatada olabilir slot yada çipset sorunu gibi. Biraz uzun sürecek ama dediklerimi kontrol edin ona göre sonuca bakalım.

KS

Ferhat KULSUZ

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Anladım umarım üstesinden gelebilirim çünkü çok fazla birbirini etkileyen durumlar var.
Yardımınız için çok teşekkür ederim pchocası ailesi :)

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Sonuçları paylaşın. Umarım RAM çıkar sorun anakart ve işlemciden daha ucuza temin edilebilir diye dedim bunu. :)

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Geri