Mavi Ekran Sorunu (IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL ve memory_management)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Ahmet Mithat

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
İyi günler. Yaklaşık 8 yıldır kullandığım HP Pavilion g6 dizüstü bilgisayarımda son 2 gündür 3 kez mavi ekran hatası aldım.

Bilgisayarda kısa süre önce yaptığım hiçbir (format vs.) değişiklik yok ancak dün internetten video izlerken aniden mavi ekran çıktı ve "kişisel bilgisayarınız bir sorunla karşılaştı ve yeniden başlatılması gerekiyor" yazısı geldi. Hata kodu olarakta "IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL" vermişti. İlk defa böyle bir sorunla karşılaştığım için internette biraz araştırdım ve driver güncellersem sorunun geçebileceği yanıtını aldım. Ama öyle olmadı ve bugün sabah 1 kere akşamda 1 kere olmak üzere yine mavi ekranla karşılaştım ve bu sefer hata kodu olarak "memory_management" kodunu vermişti.

Sorun ne olabilir? Nasıl çözebilirim? Yardımcı olacak herkese şimdiden teşekkür ederim :) Son aldığım hatanın fotoğrafını çekmeyi başardım belki bir katkısı olur diye buraya bırakıyorum.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
C:\ Windows\Minidump klasöründeki dosyları arşivleyip bir yere upload edip link paylaşın. Bu dosyalar mavi ekran aldığınızda hatanın dökümanlarının tutulduğu yerdir. Bakıp değerlendirelim nedir sorununuz.

goksel9615

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
bendede aynı hatayı verıor ama bende sureklı sık olarak degıl arada bı gelıor nedenın bı turlu cozemedım 2 3 kez formatlamıstım o da duzeltmedı

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Hatalarınızı kontrol ettim ikisi bellek yönetimindeki bir hatadan oluşmuş diğeri de ona bağlanabilir bir hata. Yani önce bellek testi yapmanızı isteyeceğim.

[font="Open Sans", sans-serif]RAM 'lerinizi test etmek için aşağıdakileri uygulayabilirsiniz.[/font]

• [font="Open Sans", sans-serif][*]Önce https://www.memtest86.com/ bu yazılımı indirin ve inen ZIP dosyasını klasöre çıkartın.
    [*]Sisteme bir USB bellek takın ve içinde önemli verilerin olmamasına dikkat edin. İçi boş olsun.
    [*]Klasörün içindeki imageUSB.exe dosyasını çalıştırın. Aşağıdaki adımları izleyin.
    [*]Step 1 : USB belleği seçin.
    [*]Step 2 : Write image to USB drive seçeneği ve Post Image Verification seçeneğini işaretleyin.
    [*]Step 3 : İnen klasörde memtest86-usb.img adında bir IMG dosyası var bu dosyayı Browse ile seçin.
    [*]Step 4 : Write butonuna basın ve bir pencere açılacak YES(EVET) diyorsunuz ve ikinci uyarıyada aynı şekilde YES(EVET) deyip işlemin tamamlanmasını bekliyorsunuz.
    [*]İşlem tamamlanınca bir pencerede Imaging Complated! uyarısı gelecek. OK deyip uygulamadan çıkıyorsunuz.
    [*]Şimdi bu USB bellek ile sisteme format atar gibi sistem açılışında USB ile başlatıyorsunuz hepsi bu kadar.
    [*]USB belleği seçince yazılım otomatik olarak test başlatacak. Arıza varsa ekranda kırmızı renkte bir hata kodu veyahut gösterge ile belli oluyor zaten. Eğer hata çıkarsa RAM 'iniz arızalı demektir ve bu soruna sebep olur. Testi bitene dek sürdürün. Biraz uzun sürebilir.
    [/font]
[font="Open Sans", sans-serif]Sonuca göre neye karar veririz bakarız.[/font]

KS

Ahmet Mithat

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Hatalarınızı kontrol ettim ikisi bellek yönetimindeki bir hatadan oluşmuş diğeri de ona bağlanabilir bir hata. Yani önce bellek testi yapmanızı isteyeceğim.

RAM 'lerinizi test etmek için aşağıdakileri uygulayabilirsiniz.
  • Önce https://www.memtest86.com/ bu yazılımı indirin ve inen ZIP dosyasını klasöre çıkartın.
  • Sisteme bir USB bellek takın ve içinde önemli verilerin olmamasına dikkat edin. İçi boş olsun.
  • Klasörün içindeki imageUSB.exe dosyasını çalıştırın. Aşağıdaki adımları izleyin.
  • Step 1 : USB belleği seçin.
  • Step 2 : Write image to USB drive seçeneği ve Post Image Verification seçeneğini işaretleyin.
  • Step 3 : İnen klasörde memtest86-usb.img adında bir IMG dosyası var bu dosyayı Browse ile seçin.
  • Step 4 : Write butonuna basın ve bir pencere açılacak YES(EVET) diyorsunuz ve ikinci uyarıyada aynı şekilde YES(EVET) deyip işlemin tamamlanmasını bekliyorsunuz.
  • İşlem tamamlanınca bir pencerede Imaging Complated! uyarısı gelecek. OK deyip uygulamadan çıkıyorsunuz.
  • Şimdi bu USB bellek ile sisteme format atar gibi sistem açılışında USB ile başlatıyorsunuz hepsi bu kadar.
  • USB belleği seçince yazılım otomatik olarak test başlatacak. Arıza varsa ekranda kırmızı renkte bir hata kodu veyahut gösterge ile belli oluyor zaten. Eğer hata çıkarsa RAM 'iniz arızalı demektir ve bu soruna sebep olur. Testi bitene dek sürdürün. Biraz uzun sürebilir.
Sonuca göre neye karar veririz bakarız.

Hocam gecikme için kusura bakmayın. Boşaltabileceğim bir flash disk yoktu bende gidip yenisini almak zorunda kaldım.
Bilgisayarı başlatırken format ekranını açmak için f3 ve enter tuşlarına basıyordum (Benim bilgisayarımda o ikisinden birisi format için girilen ekranı açıyor ancak hangisi olduğunu bilmiyorum.) ama bu sefer ekranda f2 yazdı ve bende f3 ve enter tuşlarına bastıktan sonra birde f2 tuşuna bastım ve ekrana siyah üstüne beyaz yazı geldi ve yazılarda 3 seçenek vardı. Memory Test yazanı seçtim ve sonrasında bu ekran geldi.

Test 2-3 dakika sonra bitti ve Passed yazdı ekranda şu şekilde:

Sanırım korktuğum gibi ram'de vs. bir sorun yok, değil mi?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Bu test 2-3 dk. sürmez. En az 1 saat sürmesi gerekir. USB hazırlamada bir sorun çıkmış olmalı veya başka bir sorun testi yapamamışsınız. Tekrar kontrol edin USB yazdırma işlemini veya video filan bakın memtest86 yazılımı ile ilgili.

KS

Ahmet Mithat

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
[font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif]
ugur.gozaydin' Alıntı:
ugur.gozaydin' Alıntı:
[font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif]Bu test 2-3 dk. sürmez. En az 1 saat sürmesi gerekir. USB hazırlamada bir sorun çıkmış olmalı veya başka bir sorun testi yapamamışsınız. Tekrar kontrol edin USB yazdırma işlemini veya video filan bakın memtest86 yazılımı ile ilgili.[/font]
[/font]
Hocam ilk yaptığım test bilgisayarın kendi testiymiş. memtest86 ile tekrar test yaptım yine bir sorun çıkmadı. Tarama bittikten sonra çıkan ekranlar sırasıyla şöyle:

D7z55E.jpg

Ipb4Op.jpg

cgcvv2.jpg

Format çözüm olacaksa format atabilirim zaten uzun süredir atmıyorum bilgisayar yavaşlamaya başlamıştı.[/font]

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
RAM temiz bu yaşadığınız sorun sürücü odaklı bir sorunda olabilir ki zaten genelde ya RAM yada sürücü odaklı çıkıyor RAM değil sürücü gibi duruyor ama hangi sürücü bulması uzun sürebilir. Format 100% işe yaramayabilir sebebi ise sürücü odaklıysa aynı sürücüyü kuracaktır yine sistem ve yine hata alabilirsiniz ama yinede en basit çözüm denemesi format olabilir. Yani uğraşmak istemiyorum ihtimal yüksek ise format atabilirim derseniz atın derim.

KS

Ahmet Mithat

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
RAM temiz bu yaşadığınız sorun sürücü odaklı bir sorunda olabilir ki zaten genelde ya RAM yada sürücü odaklı çıkıyor RAM değil sürücü gibi duruyor ama hangi sürücü bulması uzun sürebilir. Format 100% işe yaramayabilir sebebi ise sürücü odaklıysa aynı sürücüyü kuracaktır yine sistem ve yine hata alabilirsiniz ama yinede en basit çözüm denemesi format olabilir. Yani uğraşmak istemiyorum ihtimal yüksek ise format atabilirim derseniz atın derim.

Hocam bilgisayar bilgim sunum hazırlamak, internetten film izlemek ve oyun kurmaktan ibaret. Birde videodan baka baka format atabiliyorum. Siz çözüm ne diyorsanız o yola girişeyim :)

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Sorunu çözmedim ama bahsedeceğim sürücü hatasını bulma işlemi biraz karışık o yüzden önce en temizinden bir format atın işe yaramaz ise size detaylıca yardım ederim.

KS

Ahmet Mithat

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Teşekkür ederim, formata gerek kalmadan sorunumu çözdüm. (Bilgisayarımda çok az boş yer kalmış. Bazı dosyaları silip CClenaer çalıştırdım ve sorun kalmadı.) Konuyu yazdığım günden beri hiç aynı hatayı almadım.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri