Mavi ekran

abisananeya

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Sadece oyun oynarken alıyorum mavi ekranı boştayken olmuyor windows bellek tanılamayla taradım ram lerde sorun yok hata kodu 0x00000124 lütfen yardım edin hala bulamadım kaç ay oldu

Teşekkürler

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Ekran kartı güç beslemende bir problem olabilir. Windows güç ayarlarına gir ve verdiğim ayarları kontrol et.

Denetim Masası\Sistem ve Güvenlik\Güç Seçenekleri bölümünde seçili olan güç planın ne ise karşısında yazan planı değiştir 'e tıkla ve Gelişmiş güç ayarlarını değiştir 'e tıkla açılan ufak pencerede PCI Express ayarı altında ki Ayar : Kapalı olacak / İşlemci güç yönetimi ayarı altında En düşük ve En yüksek ayarlar %100 ortada ki ayar Etkin olacak böyle değilse bu ayarları yap ve Uygula / Tamam 'de ve PC 'ni yeniden başlat tekrar dene. İşe yaramaz ise sürücü kaynaklı veya donanımsal bir ısınma kayaklı sorun olabilir bunlarıda kontrol et. Isınma varmı PC 'de işlemci / e. kartı ve RAM 'de aşırı ısınma bu soruna sebep olur. Ayrıca sistemin genel özelliklerini yazarsan sistemde eğer entegre GPU varsa oyunlar bu GPU ile başlıyor olabilir ve sürücüsü filan eksikse bu mavi ekrana sebep olabilir bunları belirt bakalım.

KS

abisananeya

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Isınma olayı kesinlikle yok en fazla 60 dereceyi görüyor işlemci ekran kartı o da belki sistemim q9400 2.66 ghz işlemci 8400 gs ekran kartı 4 gb ddr 2 ram anakartım g31t m7 anakart psu 230 voltaj

Dediğiniz şeyleri yapmak için pcyi açim dedim şimdi de açılırken mavi ekran veriyor bu sefer de kod değişti 0x0000010D diye

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Sistemsel özellik konusunda bir sıkıntı yok. 230W PSU biraz kafamı karşıtırdı sisteminiz 150-200W arası güç tüketiyor (95W CPU / 75 GPU ve diğer bileşenler aşağı yukarı bu değere denk gelir) bu PSU bunu ucu ucuna karşılıyor zamanla PSU 'lar aşınıyor ve verebildikleri gücün aşağısına inerler belki artık yetersiz kalıyor olabilir ancak güç eksikliği mavi ekran vermez bildiğim kadarı ile. Sen dediklerimi kontrol ettin mi?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Sanırım donanımsal bir sorununuz var. RAM 'lerinizi söküp uçlarını silgi ile silip diş fırçası tarzı bir şey ile temizleyin ve soketide içinde toz vs. kalmayacak şekilde temizleyin aynı şeyi e.kartı soketi uçları içinde yapın. Güç kablolarını söküp geri takın oturmaya atlama yapan bir devre sorunuda olabilir kabloları söküp takarsanız bu durum varsa geçecektir.

KS

abisananeya

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Dediğinizi yaptım şuan pc açıldı şimdi bakalım 0x00000124 hatasını alıcak mıyız ?

Açtım bilgisayarı güç ile dediğiniz şeyi yaptım

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
RAM veya Grafik kartınızda bir sorun var gibi format denemiş miydin? Eğer format denediysen ve sorun halen daha devam ediyorsa donanımsal sorundur ve söküp sildiğin zaman uçlarını açılmayan kasa açıldı sonra yeniden hata verdi diyorsun buda donanımsal olduğuna bir kanıt daha sana tavsiyem işlemcinin içinde entegre gpu varsa anakarttan görüntü almayı dene ekran kartını söküp yada başka bir grafik kartın varsa görüntü alabileceğin onu dene sonra işe yaramaz ise RAM lerinde sorun olabilir 2 ram kullanıyorsan teker teker dene tek ram ise slot değiştir dene ve başka ram varsa onun ile dene veya başka sistem varsa ram i onda dene. Sonuçları paylaş duruma göre bakalım.

KS

abisananeya

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Şimdi ramlerde sorun yok 4 5 defa tarama yaptım formatı denedim anakart tan görüntü alamıyorum ekran kartından olabilir ama dolar düşsün 2 gb lık ekran kartı alacağım zaten ama dediğiniz gibi ekran kartı olabilir :)

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Masraf yapmadan bir akdaşınız filan varsa onun kartı ile deneyin derim olmayabilirde anakarta bağlı tüm donanımlar anakartın soketi veya beslemeside sorunlu olabilir birde HDD taraması yapar mısınız? HDD tune kullanabilirsiniz. BAD sectör varsa sistem dosyalarının yazıldığı bölümde oda mavi ekran verirdirir.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri