35.000-45.000 TL Mimari Tasarım İçin Toplama Bilgisayar;

abalsan

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
İşlemci
AMD veya Intel
Ekran Kartı
Nvidia
Arkadaşlar iyi günler,

Mimari tasarım ve render için 30k-35k bandında yükseltilebilir bir sistem arıyorum. Kullanılacak programlar ise AutoCAD, AutoCAD Civil3D, Sketchup, Lumion, IdeCAD Mimari, Revit gibi programlardır. Ekran önerisi de yaparsanız sevinirim arkadaşlar. Ayrıca sistemi hazır almak mı yoksa parça parça alıp birleştirmek mi daha uygun olur bu konudaki fikirlerinizi de belirtirseniz sevinirim. İlgilenen arkadaşlara teşekkür ederim.

*Ekran kartı ve işlemci doldurulması zorunlu alan olduğu için doldurulmuştur.

Nslt

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
İntel işlemcilerde verimlilik ve performans çekirdekleri arası geçiş sorunu var. Autocadte sorun yaşadılar. Ryzene yöneleblirsiniz. Profesyönel olarak devam edecekseniz mesleğe Quodro gibi cad tasarım işlerine uygun bir ekran kartı bütçenize uygun kalacaksa alabilirsiniz. Yoksa RTX 4060 4070 te yeterli olur.

KS

abalsan

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
Arkadaşlar iyi günler,

Mimari tasarım ve render için 30k-35k bandında yükseltilebilir bir sistem arıyorum. Kullanılacak programlar ise AutoCAD, AutoCAD Civil3D, Sketchup, Lumion, IdeCAD Mimari, Revit gibi programlardır. Ekran önerisi de yaparsanız sevinirim arkadaşlar. Ayrıca sistemi hazır almak mı yoksa parça parça alıp birleştirmek mi daha uygun olur bu konudaki fikirlerinizi de belirtirseniz sevinirim. İlgilenen arkadaşlara teşekkür ederim.

@Sahuraka Merhabalar hocam. Müsait olduğunda bakar mısın?

egecabbar

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Ayın Üyesi
Tepki
891
hem işlemci hem ekran kartı lazım olduğu için sistemi ddr4 yapıp şöyle bir şey yaptım
32.5k ediyor burası ve monitör olarak şu kağıt üzerinde gayet güzel bakabilirsin.

Hephaistos

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
29
Rtx 4060 yerine 3070 veya 3060 ti tercih edin.

egecabbar

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Ayın Üyesi
Tepki
891
Render için güçlü bir gpu lazım bütçe varken düşmeye gerek yok.

Hephaistos

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
29
Render için güçlü bir gpu lazım bütçe varken düşmeye gerek yok.
3060 ti daha güçlü xd

1701273365787.png

Son düzenleme:
KS

abalsan

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
İlginize teşekkür ederim. Şimdi birkaç ekstra sorum olacak.
*Okuduğum bazı yorumlarda AMD'nin Intel'e göre render için daha iyi olduğu yazıyordu. Siz ne düşünüyorsunuz?
*Ekran render için önemli mi? Mesela ekranı biraz düşürüp SSD'yi 1TB alabilirim.
hem işlemci hem ekran kartı lazım olduğu için sistemi ddr4 yapıp şöyle bir şey yaptım
32.5k ediyor burası ve monitör olarak şu kağıt üzerinde gayet güzel bakabilirsin.

Sahuraka

Moderatör
Moderatör
Tepki
4,099
Arkadaşlar iyi günler,

750w yap
Arctic 240mm sogutucu al

*Okuduğum bazı yorumlarda AMD'nin Intel'e göre render için daha iyi olduğu yazıyordu. Siz ne düşünüyorsunuz?
*Ekran render için önemli mi? Mesela ekranı biraz düşürüp SSD'yi 1TB alabilirim.
Amd çoklu işlemci performans sayesinde çok daha iyi editte

Sahuraka

Moderatör
Moderatör
Tepki
4,099
Hocam 750W dediğimiz kasa. Onu anladım ama Arctic marka 240mm sıvı soğutucu sitede görünmüyor. Muadili başka birini alsam direkt siteden uyar mı?
Siteden sogutucu almak gereksiz pahalı takmayı biliyorsan amazondan al arctic i

KS

abalsan

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
Siteden sogutucu almak gereksiz pahalı takmayı biliyorsan amazondan al arctic i
Bilmiyorum hocam. O yüzden siteden alacağım. Freedos geleceği için windows falan kurmak için bilgisayarcıya da taktırabilirim. İlgin için teşekkür ederim hocam.

Kerimhan

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
216
İntel i5 13600KF İşlemci :

MSI Pro B760M-A Wifi Anakart :

Patriot 2x16gb 6600Mhz Ram :

Patriot 2tb Gen4 SSD :

Gainward RTX 4060ti 16gb Ekran Kartı :

Sharkoon 750w Gold PSU :

Lian Li 205M Kasa :

Deepcool LE500 Sıvı Soğutma :

Hepsi toplamda 44.488,02 TL yapıyor.

egecabbar

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Ayın Üyesi
Tepki
891
Renderde amd daha iyi fakat mimari tasarım dediğiniz için intel önerdim. Sahurakanın attığı sistem gayet iyi 750w yapıp ayrı olarak bir soğutucu alabilirsiniz fakat arctic 240mm kadar yüksek seviye ve pahalı bir soğutucuya ihtiyaç yok 7500f işlemcisi için attığım kule tipi soğutucuyu veya farklı bir soğutucu alıp kullanabilirsiniz. Son olarak sistemin ramleri biraz düşük o yüzden bütçe çıkarsa söyle bir şey alabilirsiniz

umutbedir

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
21
45.000 civarında ki bir sistem için ddr5 sistem dizebilirsiniz. İşinizi daha kolaylaştıracaktır. Ben 3d oyun geliştiricisi olarak ddr4 kullanıyorum ama ddr5 yeni nesil render teknikleriyle bire bir uyuştuğu için daha rahat çalışıyor ve intel ise stabilite açısından amdye oranla daha iyi sonuçlar veriyor. Her ne kadar amd önerseler de iki denk sistemi kullansam da inteli tercih ederdim.

Alkameturkes

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
31
Merhaba güncel sistem linki paylaşabilir misiniz arkadaşın dediği programlar kullanılacak 30-35k bandında sistem arıyoruz

egecabbar

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Ayın Üyesi
Tepki
891
aynı sistem daha ucuz +500tl ye kasayı yükseltirsin. ram yükseltmesi çok kötü 5200mhzcl40 ama istersen yapabilirsin. SSD olarak nv2 1tb yaparsın istersen

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri