Modlanmış ISO Yerine Ne Yapılabilir?

bruhmomentumtr

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
26
Merhabalar,

çoğunuz görmüştür modlu iso'ları, oyunlar için performans artırmak için diye ama güvenlik kısmına gelince sistem gg.

bende orijinal windows'u kurup regedit ya da güvenilir yöntemlerle neler yapıp performansı artırabilirim bunu araştırıp yapmak istedim.

SmileFate

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
807
Ya Windows kurulum sonrası yapılan değişiklikleri kendiniz elle yapmalısınız ya da kendi iso nuzu oluşturmalısınız. Bunun için NTLİTE gibi araçlar var nette bakabilirsiniz.

Hiçbir bilginiz yoksa nette bir sürü eğitim videosu var "Custom windows xx iso" , "How to make modify windows iso for gaming" gibi kelimelerle arama yaparak videoları bulabilir ve kendi isonuzu oluşturabilirsiniz.

Son düzenleme:
KS

bruhmomentumtr

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
26
Ya Windows kurulum sonrası yapılan değişiklikleri kendiniz elle yapmalısınız ya da kendi iso nuzu oluşturmalısınız. Bunun için NTLİTE gibi araçlar var nette bakabilirsiniz.

Hiçbir bilginiz yoksa nette bir sürü eğitim videosu var "Custom windows xx iso" şeklinde arama yaparak videoları bulabilir ve kendi isonuzu oluşturabilirsiniz.
ntlite'ı hiç yazma bile o kadar videolara baksamda beceremedim.

SmileFate

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
807
ntlite'ı hiç yazma bile o kadar videolara baksamda beceremedim.

İlk söylediğimi de uygulayabilirsiniz. Mesela performance edition yazan bir sistemi görüntüleyip nelerin kaldırıldığına bakın ve orada kaldırılan program/hizmet/servisi kendinizde elle kaldırmaya çalışın araştırarak. Ancak hepsini köklü olarak kaldıramayabilirsiniz. Modlu isolar da kaldırılan içerikler direkt silinmiş veya devre dışı olarak geliyor. Nette ince ayar / tweaks programları vs. de var bu çoğu windows hizmetini otomatik kaldırıyor veya siliyor ancak bunlar çalışan sisteminize zarar verebilir doğru kullanımları önemli. En azın ben bunlara geçmişte her yeltendiğimde başım çok ağırdı diyebilirim bu yüzden en iyisi manuel olarak araştırıp kendiniz silmeniz olur.

Kendi isonuzu yapmakta isterseniz ilkinden ayrı olarak MSMG Toolkit diye ayrı bir program daha varmış. Bu daha basit gibi geldi bana, Türkçe rehberleri de varmış YouTube'da. Buna da bakabilirsiniz.

Son çözümünüz: Ya popüler/fazla kullanıcısı olan modlu isoları bulup onları kullanırsınız. Ya da orijinal windows sürümünde, sizin için gereksiz şeyleri ayarlardan kapatarak devam edebilirsiniz.

Çağdaş Işık

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
4,760
Hocam Ben Ghost Spectre kullandım uzun zaman gerçekten performan olarak + ları var güvenlik kısmına gelirseniz de Bitdefender kullanıyordum.

Arthemis.

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
153
Merhabalar.
İso editlemek v.s bende öyle bi oyun ve performans odaklı bişeyler denemek isterdim üşendiğim için yapmıyorum ve öğrenilir evet ama uğraşmak zaman alabilir benimde pek bi bilgim yok o konuda şuan "Windows Embedded 8.1 İndustry Pro" Diye editlenmiş bi sürüm.

Kullanıyorum bende bilgisayarım için bi türlü uygun windows sürümünü bulamıyordum öyle gereksiz windows hizmet boş şeyler v.s şeylerini sevmiyorum aynı şekilde.

Evet dediğin gibi bu editlenmiş sürümlerde antivirüs yok baya hizmet kapalı hatta cpu bellek disk v.s de baya az örnek bi uygulama %50 bellek yiyorsa bunda %30 yiyor tabi uygulamadan uygulamaya değişir aynı şekilde windowsun yediği bellek miktarıda benim normal editlenmemiş windows 8 10 farketmez 2 3 gb arası yiyordu bunda windows 7 gibi yiyor 1.5 gb gibi filan.

Oyun performansı içinde ufak bi kısımdan söz etmek isterim ben şahsen öyle pek fps farkı göremedim tabi bu pc den pc ye farklılık gösterir örnek 200 300 fps aldım oyunda sadece 2 kat fark yaptı öyle baya baya fazla bişey beklememek lazım e tabi yine 300 alıyosam artık 500 600 alıyorum gayette yeterli oluyor ben pek detaylı oyun oynamadım ilgilenmediğim için bana normal geliyor :D pc iyise tabi daha manyak fps alırsınız bende max o kadar alıyor + 1 olarakta masaüstü ve günlük kullanımda öyle normal windows gibi yoğun olmuyor gayet hızlı oluyor.

Güvenlik olarakta Kaspersky gibi şeyler kurulabilir ben kullanmıyorum
evet biraz detaylı yazdım merak ettiğin bişey olabilir diye bu sürümlerde ama modlanmış isolarada güvenmemek lazım sağlamını bulmak lazım ama windows 10 ltsb veya ghost spectre öneririm illede boş sürüm diyorsanız bunlar gayet iyi sormak istediğiniz varsa sorabilirsiniz. :)

Son düzenleme:
KS

bruhmomentumtr

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
26
Kendi isonuzu yapmakta isterseniz ilkinden ayrı olarak MSMG Toolkit diye ayrı bir program daha varmış. Bu daha basit gibi geldi bana, Türkçe rehberleri de varmış YouTube'da. Buna da bakabilirsiniz.

Son çözümünüz: Ya popüler/fazla kullanıcısı olan modlu isoları bulup onları kullanırsınız. Ya da orijinal windows sürümünde, sizin için gereksiz şeyleri ayarlardan kapatarak devam edebilirsiniz.
bu ikisini bir araştırayım.

SmileFate

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
807
bu ikisini bir araştırayım.
Araştırın. Kendi isonuzu yapamazsanız ve modlu iso kullanmak isterseniz "KiNGHaZe" yapımı olan sürümler var. Kendimde geçmişte kullandım ve hala daha (şuan ofis bilgisayarım için) kullanmaktayım. İstediğiniz takdirde özelden bağlantılarını paylaşabilirim.

ibrahimunaLife

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
346
Selamlar,
2013'den beri editlenmiş / modifiye edilmiş işletim sistemi kullanmaktayım. Şuan hali hazırda notebook'da editli Win10 ve masa üstü pc'de orjinal win 10 var. Editli sistem kullanmak notebook'da gözle görülür performans artışına neden oldu. Piyasada bu işler ile ilgilenen ve ismi bilindik birden fazla kullanıcı mevcut. İster onların paylaştığı sistemleri kullanabilir, istersen de bir kaç yardımcı program ile elinde bulundurduğun orjinal win dosyasını editleyerek kendine özgü sistem tasarlayabilirsin. İstediğin eklentileri dahil edebildiğin gibi istemediklerini kaldırarak sistem üzerinde ki yükü değiştirebilirsin. Güvenlik / güvenilirlik konusuna gelir ise tercih ve karar tamamiyle kullanıcıya kalmış bir durumdur. Kimi insan editlenmiş sistem kullanmayı tercih etmemekte. Ben özel ve güvenlik gerektirecek işlemlerimi editlenmiş bilgisayarda yapmamaya özen gösteriyorum.

Arthemis.

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
153
Selamlar,
2013'den beri editlenmiş / modifiye edilmiş işletim sistemi kullanmaktayım. Şuan hali hazırda notebook'da editli Win10 ve masa üstü pc'de orjinal win 10 var. Editli sistem kullanmak notebook'da gözle görülür performans artışına neden oldu. Piyasada bu işler ile ilgilenen ve ismi bilindik birden fazla kullanıcı mevcut. İster onların paylaştığı sistemleri kullanabilir, istersen de bir kaç yardımcı program ile elinde bulundurduğun orjinal win dosyasını editleyerek kendine özgü sistem tasarlayabilirsin. İstediğin eklentileri dahil edebildiğin gibi istemediklerini kaldırarak sistem üzerinde ki yükü değiştirebilirsin. Güvenlik / güvenilirlik konusuna gelir ise tercih ve karar tamamiyle kullanıcıya kalmış bir durumdur. Kimi insan editlenmiş sistem kullanmayı tercih etmemekte. Ben özel ve güvenlik gerektirecek işlemlerimi editlenmiş bilgisayarda yapmamaya özen gösteriyorum.
Hocam sizin kullandığınız editlenmiş iso link veyahut video v.s varmı merak ettim.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri