Yardım Monitör Yenileme Hızı Düşüşü

darkwob

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
Merhaba,

Dell Alienware AW2724HF monitörünü 3-4 aydır kullanıyorum, belki daha uzun süredir. Dün Left 4 Dead 2 oyununu herkese açık sunucularda oynarken FPS'in 165 olduğunu fark ettim. Bu durum bana çok garip geldi çünkü daha önce 300 FPS alıyordum. Oyun ayarlarını kontrol ettim ve bir sorun olmadığını, 300 FPS aldığım ayarların geçerli olduğunu gördüm. Daha sonra performans testi yaparken "winsat formal" komutunu kullandım ve ekrandaki farenin yenileme hızından kaynaklı tuhaf hareket ettiğini fark ettim. Bu durumu çok fazla umursamadım, performans testinden kaynaklı olduğunu düşündüm. Birkaç oyun daha oynadıktan sonra, Windows'un grafik ayarlarından yenileme hızımın kaç Hz olduğuna bakmak istedim ve 165 Hz olduğunu gördüm. Bu, bana verilen maksimum Hz değeriydi. Normalde 365 Hz kullandığım monitörümün neden 165 Hz verdiğini anlayamadım. Bu konuda bilgisi olan var mı?

Monitör, DP 1.4 sürümüne sahip ve ikinci yuvaya takılı. Aslında bazı şüphelerim vardı çünkü ekranda bazen görüntü parçalanmaları oluyordu ama monitör kaynaklı olduğunu düşünmüyordum. Ayrıca sadece Valorant oynarken yaşadığım bir sorun vardı; oyunu kapattığımda genellikle bir siyah ekran gelir ve masaüstüne geçer. Ancak bende bu süreç iki kere oluyor ve ikinci olduğunda milisaniyelik bir yeşil ekran görünüyor ve düzeliyor. Bu durumu hep ekran kartına bağlamışımdır.

Sistem Bileşenlerim:

• AMD Ryzen 9 5950X
  • EVGA RTX 3070
  • G.Skill 32 GB RAM
  • WD Black 1 TB SSD
  • WD Red 2 TB HDD
  • MSI X-Pro X570 Anakart
Yardımcı olabilecek herhangi bir bilgiye sahip olan var mı? Teşekkürler.

KS

darkwob

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
Monitörün menüsünden kaç hz de kullandığınıza bakabilir misiniz?
hocam monitöre faktörü reset atın 365 hz oldu fakat bu sefer ilk dediğim sorun ortaya çıktı ekranda sanki yırtılmalar gibi eski televizyon efekti var ya böyle belirli bir bölgede parçalanmalar öyle bir şey olmaya başladı 365 hz alınca , daha sonra 165 hz aldım ve tekrar 365 hz yapınca sorun düzeldi nedeni nedir ?

Halil 16

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
24
Bu konuda daha bilgili birisi olsa iyi olur gibi. @Arthur Morgan hocam, bir bakabilir misiniz bu konuya?

Benim yorumumu soracak olursanız, yüksek hz den dolayı muhtemelen yırtılmalar. Monitörde o yırtılmaları azaltmak için bir ayar olması lazım. Nvidya'da g sync, amd de ise freesync

Son düzenleme:
KS

darkwob

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
Bu konuda daha bilgili birisi olsa iyi olur gibi. @Arthur Morgan hocam, bir bakabilir misiniz bu konuya?

Benim yorumu soracak olursanız, yüksek hz den dolayı muhtemelen yırtılmalar. Monitörde o yırtılmaları azaltmak için bir ayar olması lazım. Nvidya'da g sync, amd de ise freesync
açık hocam, fakat bu yırtılmalar masaüstünde olunca da oluyor, aslında yırtılma denir mi buna bilmiyorum , glich de olabilir, tam olarak buna ne denir bilmiyorum şu an çalışıyorum eve geçince eğer olursa video ya da foto atarım

KS

darkwob

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
Videosunu atabilirseniz bakarız.
Merhabalar Arthur hocam, şimdi bu saate bilgisayarı actigim da alt kısımda birden fazla beyaz çizgiler gördüm, monitörün ölü piksel testini yaptığım da sorunun monitörde değil ekran kartında olduğunu anladım fakat neden olduğunu anlamadım pc kapatıp içini açtım bir örümcek ve biraz ağ oluşmuş biraz kompresör vurdum monitörü ıslak bir bezle ekran ve çevresinin tozunu aldım telefondan yazıyorum şu an, bilgisayarı biraz dinlendirdikten sonra açacağım devam ederse atacağım video atacagim
Çözüm önerilerinizi alırım o zaman

Sahuraka

Moderatör
Moderatör
Tepki
4,298
Merhabalar Arthur hocam, şimdi bu saate bilgisayarı actigim da alt kısımda birden fazla beyaz çizgiler gördüm, monitörün ölü piksel testini yaptığım da sorunun monitörde değil ekran kartında olduğunu anladım fakat neden olduğunu anlamadım pc kapatıp içini açtım bir örümcek ve biraz ağ oluşmuş biraz kompresör vurdum monitörü ıslak bir bezle ekran ve çevresinin tozunu aldım telefondan yazıyorum şu an, bilgisayarı biraz dinlendirdikten sonra açacağım devam ederse atacağım video atacagim
Çözüm önerilerinizi alırım o zaman
hava vururken inş fanları döndürmediniz

KS

darkwob

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
Elimden geldiği kadar dikkat ettim fakat bir kaçı döndü, ama genel olarak statik elektriği gitmesi için bekledim
hava vururken inş fanları döndürmediniz

Güncelleme: bu sefer hiç görüntü gelmiyor ekrana hdmi, dp hepsini denedim olmadı

Sahuraka

Moderatör
Moderatör
Tepki
4,298
Elimden geldiği kadar dikkat ettim fakat bir kaçı döndü, ama genel olarak statik elektriği gitmesi için bekledim

Güncelleme: bu sefer hiç görüntü gelmiyor ekrana hdmi, dp hepsini denedim olmadı
ekran kartı yanmış olma ihtimali?

KS

darkwob

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
ekran kartı yanmış olma ihtimali?
Benim hatam ekran kartını da bir kompresör tutmak için çıkarmıştım 16 pin çıkarmıştım onu takmamışim o yüzden görüntü gelmiyordu, bunu da hangi Led yanıyor ona göre arızayı anlayım diye kasa içine bakim derken gördüm ekran kartın rgb yanmıyordu

Halil 16

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
24
Hocam peki video demiştiniz ama

Sorun çözüldü mü anlamadım

KS

darkwob

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
Hocam peki video demiştiniz ama

Sorun çözüldü mü anlamadım
Kasayı biraz fazla hareket ettirdim ve sarstığım için 1 saat kadar bekledim ve yeni açıyorum bilgisayarı, şu an yırtılma benzeri bir şey görünmüyor. Tekrar olması durumunda konuyu güncelleyeceğim. Örnek olarak sağ ve sol köşedeki çizgileri saymaz isek yatayda olanlar benzer düzensiz oluyordu

1.jpg

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri