Monitörde Oluşan Çizgiler

Sadomadoking

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
0
Arkadaşlar Asus VS239 23" Full HD IPS monitörüm var dün gece ETS 2 oynarken bir anda ekran kahverengi oldu ve sistem yeniden başladı ardından ekranda çizgiler çıkmaya başladı genelde mavi ve pembe renklerde. Sorun ekran kartında mı yada monitörde mi çözemedim. Arkadaşıma SS attım bende çizgiler gözükmüyor ekran kartında problem olsa çıkardı sorunun monitör dedi emin olamadım. Windows 7'den Windows 10'a kadar bütün işletim sistemleri ile format attım ama düzelmedi ayarlardan bakınca çözünürlük değiştiremiyorum kilitlenmiş seçenekler ve 64Hz'ye sabitlenmiş normalde monitörüm 60Hz.İşin garip tarafı ekran kartının sürücüsünü kurarken siyah ekranda kalıyor güvenli mod'da DDU ile sürücüyü kaldırınca yine sorunsuz masaüstü geliyor aklıma şu da geldi sürücüyü kurunca 1920*1080 çözünürlük yapıyor otomatik olarak acaba diyorum ondan mı siyah ekranda kalıyor görüntü gelmiyor ? Sabaha kadar uyumadan bu sorunla uğraştım ama artık konu açmak istedim sizce sorun nerde arkadaşlar ? Windows 7 kurunca nedense çözünürlük kilidi olmuyor 1920*1080 seçince ekran simsiyah oluyor şuan 1280*1024 çözünürlükte kullanıyorum bilgisayarı. Sorun nerede sizce tam olarak nasıl test yapabilirim kafam çok karışık ekran kartından da olabilirmiş monitörden de şimdi para harcarız boşuna paramız gitmesin emin olmak istiyorum. Bios ekranında da var bu sorun. Siyah renkli resim açtım bu sorun olmuyor bunları da eklemek istedim.

Edit : DVI ve HDMI ile denedim VGA denemedim hiç ama HDMI ile ne olduysa şuan Out Of Range diye hata veriyor DVI ile görüntü alıyorum şuan.

Enes Değirmenci

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
0
Şimdi ben sana bazı yöntemler diyeceğim bunları dene;

1-Monitörü başka bir pcde kullan
2-Pc ni başka bir monitörde kullan

Bu yolları izlediğinde sorununun hangisinde olduğunu kesin gözle anlayabiliriz

KS

Sadomadoking

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
0
Enes Değirmenci' Alıntı:

Monitör bulamadım ama evde HDMI çıkışlı TV var ona taktım onda da aynı çizgiler gördüm sorun ekran kartı sanırım ama 10 dakika önce kartı komple söküp temizledim macunları sildim şuan macun yok kartta onu diyeyim test için taktım daha sonra ise bios'u sıfırladım pilini çıkarıp bekleyerek şuan ekranda hiç çizgi falan yok tek denemediğim sürücü kurmak onu da birazdan kurup deniyeceğim indriyorum çünkü indirdikten sonra kurulumda yine aynı sorun olacak mı yoksa sorunsuz kuracak mı bakacağım eğer sorunsuz kurulur ve siyah ekranda kalma sorunu yapmaz ise nasıl bir yol izlemem gerekir ? Şuan dediğim işlemleri yaptıktan sonra ekranda ki bütün çizgiler kayboldu Bios ekranın da da vardı mesela çizgiler şuan onlarda yok. Merak ettiğim konu kartı temizleyince mi düzeldi yoksa Bios'u sıfırlayınca mı düzeldi sence ?

Enes Değirmenci' Alıntı:

Edit yapayım en son sürücüyü kurdum sorunsuz kuruldu ekran kartı sistemde gözüküyor ve çözünürlükleri ayarlayabiliyorum 1920x1080 de sorunsuz çalışıyor ama anlamadığım neden böyleydi ve neden düzeldi bir anda şuan kartı söküp macun süreceğim içim rahat etmedi.

met 61

Cezalı Üye
Cezalı Üye
Tepki
0
Macunsuz kullanma zaten. oyunda anormal ısınır yoksa.
E.Kartı slotu veya kablo girişlerinde bi sorun olmuş görünüyor,sanki.

KS

Sadomadoking

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
0
met 61' Alıntı:
Macunsuz kullanma zaten. oyunda anormal ısınır yoksa.
E.Kartı slotu veya kablo girişlerinde bi sorun olmuş görünüyor,sanki.

Dün bir sürü kablo ile denedim yine aynı sonucu almıştım gittim HDMI kablosu aldım onda da vardı aynı sorun emin olmak için TV'ye bağladım orda da çizgiler çıkınca kartta sorun var dedim sonra işte ne olursa olsun diyip kartı söktüm komple tek yaptığım macunları sildim kartı temizledim birde bios pilini çıkararak bios'u sıfırladım sonra kartı taktım şuan bir tane bile çizgi falan yok kart normal çalışıyor sürücü kurarken siyah ekranda kalıyordu mesela çözünürlük değiştiremiyorum şuan onları da yaşamadım hiç sürücüleri sorunsuz kurdum çözünürlüğü en yüksek seviyeye çektim bu sorunları yaşarken en basit örneği sürücü bile kuramıyordum sorun ekran kartıydı bence ama macunu temizleyince mi çözüldü şimdi onu anlamadım ben. Az önce tekrar söküp macun sürdüm baya da ısı düşüşü oldu keşke sıralı olarak ilerleseydim en azından hangi yöntem çözdü onu bilirdim.

KS

Sadomadoking

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
0
Enes Değirmenci' Alıntı:
Ben bios pilinden kaynaklı olabileceğini düşünüyorum hocam....

Ya çünkü bak bios ekranında da vardı bu çizgiler televizyonda da takıp denedim monitör kısmını elemiş olduk bios olabilir diyorsun olabilir belkide bilmiyorum ama bak sürücü kurulmuyordu kurarken siyah ekranda kalıyordu çözünürlük değiştirince de siyah ekranda kalıp no signal diyordu şuan hepsi çözülmüş durumda o kadar insan mesaj attı Reballing gerekiyor o karta yada aynısı benimde başıma geldi kart çöp olmuştu falan diyenler var şuan şaşkınım inşallah bidaha olmaz bu durum.

KS

Sadomadoking

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
0
Enes Değirmenci' Alıntı:
İster istemez karşına çıkacak problem olursa :)

Anlamadım ne demek istediğini şuan sorunu çözdüğümden bu yana bir sorun yaşamadım daha oyun açmadım Google Chrome ile takılıyorum internette sürücü kurulumu vs derken saati 17:00 yaptık  ;)

KS

Sadomadoking

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
0
Enes Değirmenci' Alıntı:

Hocam az önce yine aynı sorun oldu bu sefer farklı bir ekran çıktı kaldı öylece mecbur reset attım sisteme sonra çizgiler çıktı çizgi dün yazdığım işlemleri tekrar yaptım çözülmedi bu sefer bilgisayarı 5 dakika sonra tekrar açtım şuan sorunsuz ekranda hiç bir şey yok sence neden böyle oluyor ? Şuan problem yok sadece 1 dakika Black Desert Online açtım ana menüde farklı bir ekrana düştü reset attım mecburen. Var mı bir çözümü.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri