Motokurye Olmak İçin 18 Yaş Gerekli Mi ?

Syqex

Bilgisayar Uzmanı
Bilgisayar Uzmanı
Tepki
5,198
Video izlerken aklıma takıldı ve çoğu motor 125cc olduğu için 16 yaşında alınan A1 ehliyetle kullanılıyor diye biliyorum. Benim sorum ehliyeti olan ama 18 yaş altında olan insan çalışabiliyor mu , çalışmasına bir engel var mı ? İlla 18 yaşında olmak mı gerekiyor. Okuduğum yer de 18 yaş ile alakalı bir bilgi göremedim ondan soruyorum.

rkarayel

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
881
Video izlerken aklıma takıldı ve çoğu motor 125cc olduğu için 16 yaşında alınan A1 ehliyetle kullanılıyor diye biliyorum. Benim sorum ehliyeti olan ama 18 yaş altında olan insan çalışabiliyor mu , çalışmasına bir engel var mı ? İlla 18 yaşında olmak mı gerekiyor. Okuduğum yer de 18 yaş ile alakalı bir bilgi göremedim ondan soruyorum.
Evrak süreci normal işle aynı olduğu için 18 yaş sınırı olacağını düşünüyorum, A1 ehliyet yeterli olsa da sigorta boyutu da var işin hocam

KS

Syqex

Bilgisayar Uzmanı
Bilgisayar Uzmanı
Tepki
5,198
Dediğin doğru. Aklıma da geldi aslında ama az önce bir video izledim ailenin izniyle şahıs için şirket gibi bir şey mi ne olabiliyormuş dedim belki onla oluyordur diye.

rkarayel

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
881
Dediğin doğru. Aklıma da geldi aslında ama az önce bir video izledim ailenin izniyle şahıs için şirket gibi bir şey mi ne olabiliyormuş dedim belki onla oluyordur diye.
Benim bildiğim her firmanın kurye işleyişi farklı, misal yemek sepeti sigortalı kendi motoru verip(ehliyet yeterliliğini bilmiyorum modelin) işçi çalıştırır, Trendyol şahıs şirketi açtırıp sana verdiği ürün sayısına ya da kilometrene göre ücreti verir. Eğer ilgilenilen şirket ben ürünümü bilirim felsefesindeyse ulaşılıp bilgi alınabilir hocam. Haricinde asgari ücret+ prim şeklinde çalışan firmalar evrak zorunluluğu isteyecektir diye düşünüyorum

Tulpar

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
20
Çoğu şirket çalışana motorunu kendin getir der
Sigortanıda özel sağlık sigortası yapar.
Bağku yaparsın muhasebeci tutarsın kendine vergi ödersin genel mantık bu şekilde.
Resmiyete dayalı olmayan yerde illa ki bulursun ama kesinlikle tavsiye etmem kaza yapsan ekipmanın tam değil sorumlulik almazlar vermiyorlar da zaten dandik yerler.
Ben kuryelik yaparken çok düştüm hep ekipmanlar korudu.
Resmi olmayan bir yere kesinlikle girme
Ekipmanın tam olsun motosikletde kaporta sensin.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri