Çözüldü Msi 3080 12(Gb) Oyuna Girince 1 Dakikada Ateş Topuna Dönüyor

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Koç

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
Arkadaşlar Asus 1080 ekran kartım vardı, Msi 3080 ile değiştirdim daha iyi kalite almak için.Eski kartımda yaşamadığım ısınma sorunununu bu kart ile dibine kadar yaşıyorum.

Oyuna giriyorum mesela (Bannerlord-Total war three kingdoms-Fifa 23) bu oyunlarda bile pc oyuna girdikten kısa bir süre sonra acayip ısınıyor ve bir zaman sonra pc kendini resetleyip bios ekranına atıyor.

Ekran kartının sürümü de güncel. Güç kaynağı yetersiz geliyor olabilir mi acaba? Yanlış hatırlamıyorsam 650w gücünde idi benim kasadaki. Bilen varsa yardım ederse çok memnun olurum, teşekkürler.

Pc özellikleri:
-Msi 3080 12 gb
-i9 9900 k
-32 gb ram ddr4 3200
-Msi mortar anakart
-650 w güç kaynağı
-Corsair H 100i sıvı soğutma

Moderatörün son düzenlenenleri:

yunusx36

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
3,016
Arkadaşlar Asus 1080 ekran kartım vardı, Msi 3080 ile değiştirdim daha iyi kalite almak için.Eski kartımda yaşamadığım ısınma sorunununu bu kart ile dibine kadar yaşıyorum.Oyuna giriyorum mesela (Bannerlord-Total war three kingdoms-Fifa 23) bu oyunlarda bile pc oyuna girdikten kısa bir süre sonra acayip ısınıyor ve bir zaman sonra pc kendini resetleyip bios ekranına atıyor.Ekran kartının sürümü de güncel.Güç kaynağı yetersiz geliyor olabilir mi acaba ?Yanlış hatırlamıyorsam 650w gücünde idi benim kasadaki.Bilen varsa yardım ederse çok memnun olurum, teşekkürler.

Pc özellikleri:
-Msi 3080 12 gb
-i9 9900 k
-32 gb ram ddr4 3200
-Msi mortar anakart
-650 w güç kaynağı
Karın tam modelini ve kasanı yazarmısın

OceanLaB

Administrator
Admin
Tepki
5,314
Eski Ventus serileri maalesef sıcak çalışıyor. Eğer çevrende profesyonel bir destek varsa, ekran kartının içi açılarak termal macun, termal ped yenilemesi yapılabilir.

burak54

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
Eski Ventus serileri maalesef sıcak çalışıyor. Eğer çevrende profesyonel bir destek varsa, ekran kartının içi açılarak termal macun, termal ped yenilemesi yapılabilir.
hocam sizi bulmusken soru sorayim 13400f stok sogutucu 1 ayligina idareten yeterli olurmu

KS

Koç

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
Bu kartı alalı 2 ay oldu ve çok fazla kullanmadım bile neden hemen macun değiştireyim, başka yolu yokmudur

Aldığın kart ısınan bir model keşke farklı modellere yönelseydin
Ne yapmam lazım sıfır kart aldım şimdi kullanamıyorum çok ilginç bir durumdayım, 1080'imi arar oldum

Eymen

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
141
Bu kartı alalı 2 ay oldu ve çok fazla kullanmadım bile neden hemen macun değiştireyim, başka yolu yokmudur

Ne yapmam lazım sıfır kart aldım şimdi kullanamıyorum çok ilginç bir durumdayım, 1080'imi arar oldum
O işlemciye o kart olmamış gibi. Kartı satıp soğutması iyi düşük bir model alınabilir.

KS

Koç

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
O işlemciye o kart olmamış gibi. Kartı satıp soğutması iyi düşük bir model alınabilir.
Satmaktan başka bir yol yokmudur sistemin stabil çalışması için, sorun güç kaynağında olabilir mi ?

yunusx36

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
3,016

@OceanLaB hocamın dediği gibi macun ve ped yenilemesi yapılmalı Ventus kullanan bir kaç kişi problemi bu şekilde çözmüştü. Güzel bir macun tercih et.

Tefnut

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
241
Arkadaşlar Asus 1080 ekran kartım vardı, Msi 3080 ile değiştirdim daha iyi kalite almak için.Eski kartımda yaşamadığım ısınma sorunununu bu kart ile dibine kadar yaşıyorum.Oyuna giriyorum mesela (Bannerlord-Total war three kingdoms-Fifa 23) bu oyunlarda bile pc oyuna girdikten kısa bir süre sonra acayip ısınıyor ve bir zaman sonra pc kendini resetleyip bios ekranına atıyor.Ekran kartının sürümü de güncel.Güç kaynağı yetersiz geliyor olabilir mi acaba ?Yanlış hatırlamıyorsam 650w gücünde idi benim kasadaki.Bilen varsa yardım ederse çok memnun olurum, teşekkürler.

Pc özellikleri:
-Msi 3080 12 gb
-i9 9900 k
-32 gb ram ddr4 3200
-Msi mortar anakart
-650 w güç kaynağı

Kaç dereceleri görüyorsunuz ayrıntılı yazar mısınız? Sorunlu bir kart olabilir. Yepyeni kartın garantisini bozmayın sakın.

KS

Koç

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
Kaç dereceleri görüyorsunuz ayrıntılı yazar mısınız? Sorunlu bir kart olabilir. Yepyeni kartın garantisini bozmayın sakın.
78 derecelere çıkıyor kart, ayrıca sıvı soğutmadaki panelden bakılınca işlemci sıcaklığı da 52 derecelere çıkıyor.Bugün itibari ile güç kaynağını değiştirdim (THERMALTAKE Toughpower Gf 850w 80+ Gold Full Modüler 14cm Fanlı Psu) bunu aldım, eskisi 650 w olduğundan sorunlu olan bölge orası diye düşündüm, ancak sorun hala mevcut.Yeni aldığım kartı da göndermek istemiyorum açıkcası kimbilir ne kadar zamanda gelicek geri olacak mı o da şüpheli, can sıkıcı bir durum.Yazılımsal olma ihtimali varmıdır bu durumun.Örneğin bir oyuna girdiğimde kart bütün gücüyle abanıyor falan bunu ayarlardan stabil hale getirsek gibilerinden bir durum var mıdır?
Not: Tekrar belirteyim Asus GTX 1080 kullanırken hiçbir sorun yoktu, bu kartı takınca böyle oldu.

yunusx36

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
3,016
78 derecelere çıkıyor kart, ayrıca sıvı soğutmadaki panelden bakılınca işlemci sıcaklığı da 52 derecelere çıkıyor.Bugün itibari ile güç kaynağını değiştirdim (THERMALTAKE Toughpower Gf 850w 80+ Gold Full Modüler 14cm Fanlı Psu) bunu aldım, eskisi 650 w olduğundan sorunlu olan bölge orası diye düşündüm, ancak sorun hala mevcut.Yeni aldığım kartı da göndermek istemiyorum açıkcası kimbilir ne kadar zamanda gelicek geri olacak mı o da şüpheli, can sıkıcı bir durum.Yazılımsal olma ihtimali varmıdır bu durumun.Örneğin bir oyuna girdiğimde kart bütün gücüyle abanıyor falan bunu ayarlardan stabil hale getirsek gibilerinden bir durum var mıdır?
Not: Tekrar belirteyim Asus GTX 1080 kullanırken hiçbir sorun yoktu, bu kartı takınca böyle oldu.
Oyunlara girince VSync açıp değerlere bakarmısın

Maethril_

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
153
Keşke Ventus serisi almasaydınız hocam. Isınma sorunu yunus hocamın dediği gibi Vsync açmak veya termal pad ve macun yenilemek dışında pekde bir şey çözmez. Anca kasanın ön ve yan tarafını açarak 2-3 derece düşürebilirsin o zamanda çok tozlanır kasan.

Tefnut

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
241
İşlemci için yükte 50-60 lar gayet iyi. Giriş seviye ekran kartları yükte 85-90 dereceleri görebilir ama en fazla boostu düşürür devam eder. Siz bu kapanma mevzuunu iyice gözlemlemelisiniz. Current, junction ve memory ısılarını ayrı ayrı takip etmek lazım. Eğer ekran kartlı bir kapanma durumu varsa bunlardan biri aşırı ısınıyor olmalı. Oyunlarda gereksiz fps yüklenmesini önlemek için monitörünüzün desteklediği kadar fps limit koyabilirsiniz. UV deneyebilirsiniz. Kasa kurulumunu nasıl yaptınız bilmiyorum (bir foto atarsanız inceleyelim) ama altta ekran kartına doğru üfleyen fanlar takılabilir veya kasanın üstündeki cam paneli çıkarıp biraz daha fazla sıcak hava çıkışı sağlayabilirsiniz..

KS

Koç

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
Oyunlara girince VSync açıp değerlere bakarmısın
Düşey senkronizasyonu açıp Bannerlord'ta girip kontrol ettim, kasa yine her zamanki gibi ateş topu.SS aldım msi ve corsair panelinden ekliyorum buraya.Ters giden ne acaba.

Ekli dosyalar

• Sıcaklık SS.JPG
    Sıcaklık SS.JPG
    1.6 MB · Görüntüleme: 42

Tefnut

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
241
Yanlış görmediysem orada 83 derece sınırı var, o değer standart mı? Eğer öyleyse o dereceye gelince kendini kapatıyor olabilir mi. Afterburner kullanan arkadaşlar aydınlatsın. Ayrıca dediğim gibi bu 77 olan değer tek başına bir şey ifade etmiyor, diğer hot spot ve belleklerin ısılarına da bakmak lazım.

KS

Koç

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
Yanlış görmediysem orada 83 derece sınırı var, o değer standart mı? Eğer öyleyse o dereceye gelince kendini kapatıyor olabilir mi. Afterburner kullanan arkadaşlar aydınlatsın. Ayrıca dediğim gibi bu 77 olan değer tek başına bir şey ifade etmiyor, diğer hot spot ve belleklerin ısılarına da bakmak lazım.
O 83 derece sınırı default ayar bende karışmadım öyle bıraktım.O dereceye gelince kapatıyor doğrudur ancak o dereceye çıkması ve aynı anda sıvı soğutmanın da bu kadar ısınması normal mi ? Bios ayarları ile ilgisi olabilir mi.Benim biosda 2019 sürümü var yanılmıyorsam, etki edermi acaba?
Not: fotoğrafta değil ama şu an 52 dereceyi görüyor corsair panelde sıvı soğutucu sıcaklığı.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri