Soru Msi Armor Rx570 Ekran Kartı Fan Hızı Ayarı

caglayan26

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Merhabalar. MSI Armor RX570 8GB OC version ekran kartına sahibim. Kartı bakımları yapılmış bir şekilde aldım. Sistem topladım fakat kasa almadım kasam standart Exper kasa. Kasanın yan kapağı kapalı şekilde kullanırken Call of Duty World War ll oyununda 80-82 dereceleri gördüm. Ayarlar ultra, msaa açık, 1080p çözünürlük. Ayrıca PSU da aşırı ısınıyordu (FSP450-51ACC 80+ 500 Watt). Çözüm olacağını düşünerek kasanın yan kapağı açık şekilde kullanmaya başladım ve sıcaklık 76-77 derecelere geriledi. PSU'da buz gibi çalışmaya başladı. Daha sonra MSI Afterburner programından fan hızını %25'den %50'ye yükselttim. Haliyle biraz gürültü yapmaya başladı. Fakat aynı ayarlarda aynı oyunu tekrar denediğimde sıcaklığın 67 dereceyi geçmediğini gördüm. Yani bu işlemlerden sonra sıcaklığı 15-16 derece azaltmayı başardım. Sorum şudur ki bu fan hızını %25'den 50 ye çekmek fanlara zarar verir mi ? Sıcaklık 50-55 leri geçince %50 hızla çalışması herhangi bir zarar verir mi ? Kartın ömrünü biraz olsun arttırmak istiyorum. Oyunlarda FPS düşüşü yaşamadım performanslı bir kart ama 120 watt çekiyor yükte ve bu da ısınmasına neden oluyor. Yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkürler

samolokkoo

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
16
Aynı sorun benim eski kasam içinde geçerliydi kasanın ön paneli ve temperli camını açıp kullanıyordum keza işlemci psu ekran kartı alev gibiydi ama kapakları açtığımda sorun düzeldi çoğu ekran kartı modelinde binen yüke göre zamanla ısındıktan sonra kendisi fan açıyor sorun olucağını düşünmüyorum sıcaklık değerini 60 ayarlayıp fan rpmlerini de arttırabilirsin

KS

caglayan26

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Aynı sorun benim eski kasam içinde geçerliydi kasanın ön paneli ve temperli camını açıp kullanıyordum keza işlemci psu ekran kartı alev gibiydi ama kapakları açtığımda sorun düzeldi çoğu ekran kartı modelinde binen yüke göre zamanla ısındıktan sonra kendisi fan açıyor sorun olucağını düşünmüyorum sıcaklık değerini 60 ayarlayıp fan rpmlerini de arttırabilirsin
Fanları çok düşük hızda açıyor sanırım, o da sıcaklık 65-70 leri geçtiğinde 25 ile. Fan dönüş hızı yetersiz geldiği için ağır oyunlarda ısınma yaptı galiba.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri