Msi Biosta İşlemci Hızını Gerçek Zamanlı İzleyemiyorum

Thoth

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
Merhaba arkadaşlar. Son olarak ekran kartımı da alıp sistemimi nihayet sorunsuz bir şekilde kurdum, tek sorun bu konuda çok bilgili olmadığım için 6000 mhz'lik EXPO ramlerimi, sonradan öğrendim ki İşlemcim en fazla 5200 Mhz desteklediğinden 5200 de çalıştırabiliyorum, üzerine çıkardığımda anakartta işlemci ve ram hatası ışıkları yanıyor.
Her neyse asıl sorum bilgisayarı ilk açtığımda sol üstteki işlemci hızı göstergesi gerçek zamanlıydı ve anlık olarak yükseliş ve inişleri görebiliyordum, biosu güncelledikten sonra sadece işlemcinin boost'suz olarak desteklediği 4.7 GHZ'yi sabit olarak gösteriyor bunu eskisi gibi yapmanın bir yolu var mı acaba!

MSI_SnapShot.jpg

Son düzenleme:

kuru cacık

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Ayın Üyesi
Tepki
425
Biosda o şekil gösteriyor olabiliyor,güncel sürüm İle. Gerçekte ne olduğuna bakabilirsiniz Cpuzdan bi bakın.

KS

Thoth

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
Biosda o şekil gösteriyor olabiliyor,güncel sürüm İle. Gerçekte ne olduğuna bakabilirsiniz Cpuzdan bi bakın.
Windows görev yöneticisinden baktığımda anlık izleyebiliyorum şimdi fark ettim ama bios'ta güncellemeden sonra sadece bilgi olarak görünüyor, neyse bir bozukluk değil sanırım güncellemeyle ilgili. Teşekkür ederim.

kuru cacık

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Ayın Üyesi
Tepki
425
Ram sorununa gelelim .İşlemciniz ile onun bi alakası yok.6000 de çalışması gerekirdi.Slotları, kitapçığına uygun taktınız mı.

6000 mhz ye expo ile mi,manuelmi çılartıyorsunuz.

KS

Thoth

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
Ram sorununa gelelim .İşlemciniz ile onun bi alakası yok.6000 de çalışması gerekirdi.Slotları, kitapçığına uygun taktınız mı.

6000 mhz ye expo ile mi,manuelmi çılartıyorsunuz.
Evet kitapçığına uygun takılı durumda, DIMM B1 DIMM B2.
6000 mhz'yi EXPO ile çalıştıramıyorum, EXPO'ya tıklayınca 6000 mhz desteğini gösteriyor ama tıklanabilir değil, inaktif durumda resimde görüldüğü gibi.
Bu şekilde kaydedip çıkarsam anakartın hem işlemci hem de ram ışıkları yanıyor ve bilgisayar açılmıyor, bir türlü çözemedim fakat güncelleme yapmadan önce tıklanabilirdi ve çalışmıştı ama bu sefer de game boost'u aktif ettiniz önermiyoruz gibisinden bir yazı çıkmış ve her defasında farklı bir sürücü sebepli mavi ekran almıştım windows a da giremedim, format atıp windowsu tekrar kurunca düzeldi ama resimdeki gibi oldu.
Bir de msı'ın kendi yazılımı AMD'nin bir sürü sürücüsünü kurmuştu belki o sürücüler gerekiyordur ama dediğim gibi onları kurunca belki yine tıklanabilir olur fakat yine mavi ekran ve önermiyoruz yazısı alıp almayacağımdan emin değilim.
Ayrıca Tek fanlı sıvı soğutucu kullanıyorum belki anakart, sıcaklığı öngörüp işlemci ve ram'in voltajını kesiyordur, meselâ şu anda yazı yazarken, işlemcinin en fazla %3-4'ü kullanılıyorken bile 52 derecede.
MSI_SnapShot_00.jpg

Son düzenleme:

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri