Msı ekran karıncalanma

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Serdark

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
İyi günler sorunu şöyle açıklayayım.

Sorunu oyun üzerinden açıklayacak olursam. Örneğin need for speed payback oyununun ayarlar kısmına geldiğimizde ekran hafif karanlık tondadır ve bu karanlık kısımlar oyun içerisinde bende haretli noktalar şeklinde oluyor. Pikseller mi hareket ediyor anlamadım garip bir şey var. Fakat aynı oyunun aynı kısmını youteden açıp baktığımda ekran düzgün siyah renkte hareketli küçük noktalar, pikseller mi desem hangisiyse yok.

Kısacası koyu ve mavi renklerde bu noktaları yakından bakınca görüyorum fakat bu durum sadece oyunda oluyor oyun dışında hiçbir nokta veya piksel gözükmüyor. Sorun neden acaba kablo mu ekran kartımı anlamadım. Resim veya video çekip atsam telefonla belli olmuyor.

Pek düzgün açıklayamadım gibi. Örneğin oyunda gökyüzüne bakıyorum mavi bunda sıkıntı yok fakat bu mavi renkler ekranda hareket ediyor gibi veya siyah bir yer var ya da adamın saçına bakıyorsun bu kısımların, saçın üstündeki siyahlığın üzerinde noktalar görüyorum farklı renkte bir nokta değil aynı renkte.

KS

Serdark

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
MSI 27" OPTIX MPG27CQ 144HZ 1MS HDMI+DP WQHD Siyah Curved Gaming Monitör
MSI GeForce RTX 2070 GAMING Z 8G GDDR6 256Bit DX12 Nvidia Ekran Kartı
Kablo ise DP ile bağlı

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Kabloyu kontrol etmediysen kontrol et görüntü sinyalin kablo arızalı ise bozuk görüntüler gönderiyor olabilir. Önce başka bir DP çıkışın varsa ekran kartı yada monitör üzerinde çıkışları değiştirip kontrol et işe yaramazsa başka bir kablo ile deneme şansın varsa öyle dene (HDMI vs.). Bu olasılığı eledikten sonra sürücü odaklı sorunun olabilir, DDU yazılımı ile sürücünü kaldırıp tekrar temiz kurlum yap. Sonuçları bildirirsin.

KS

Serdark

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
DP kablo yerine HDMI ile denedim ve aynen devam etmekte. Sorunun da videosunu çektim. Bu bir sorun mu yoksa normal bir şey mi hala emin değilim görüntü şu linkteki gibi. Koyu alanlarda böyle oluyor renkler.

https://youtu.be/btCMUAg4K0I

Çok belli almıyor fakat 1080p çözünürlük yapınca alt kısımda hareketlenme belli oluyor videoda

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Ben bir sorun göremedim alttaki titremeyi soruyorsanız. Bu kablodan ve elektrik dalgalanmasından olur. HDMI ile denediyseniz, birde şöyle deneyin, monitörün fişini topraklama olan bir prize takın öyle deneyin.

Eğer sorun düzelmezse monitörün panelinde sorun olabilir. Garantiyi arayıp detaylı bilgi alabilirsiniz yada aldığınız yerin mağazası varsa orayada götürebilirsiniz.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Bu oyunda sinema modu efekti var onu kapttınız mı? Karıncalı sinema gibi görünsün diye hafif karıncalı eskitilmiş görüntü sunan bir ayar onu kapatın oyunun grafik veya video ayarlarından öyle bakın. Biraz karıncalı bir görüntü var ama söylediğim gibi bu 2 sebepten olur ya kablolardan hem görüntü aktarma kablosu hem elektrik kablosu, yani elektrik kablosundaki topraklama vs. yoksa dalgalanma bunu yapar. Son olasılık yazılımsal bir sorun olabilir önce monitörünün çipset sürücüsünü kendi sayfasından indir ve kur öyle dene işe yaramaz ise DDU yazılımı ile ekran kartının sürücüsünü sil ve yeniden temiz kurulum kap öyle dene.

KS

Serdark

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Sorun çözüldü gerçekten de dediğiniz efektmiş karıncalanma yapıyor teşekkür ederim .)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri