Msi Pro B650M-A Wifi Nasıl Bilirsiniz Alınır Mı?

KS

Ahmed Genç

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
55
Anakart için bütçe nedir ? Almadiysaniz önerebilirim
Daha almadım hocam max bütçe 5500
konu başlığındaki msi ı almayı düşündüm ilk ama sorun yaşamaktan korkuyorum. ds3h da olabilir aslında secureboot harici sorun yaşayan duymadım o da bana yeter normalde. Sizin öneriniz nedir

Sahuraka

Moderatör
Moderatör
Tepki
4,494

Kürşat K.

Bilgisayar Uzmanı
Bilgisayar Uzmanı
Tepki
1,301
@ahmtbzkrt un gönderilere baktım da o garantiden tomahawk ile değiştirtmiş anakartını, onun aldığında sorun varmış demek ki.

Peki @Kürşat Kütükçü hocam sizin o kurduğunuz 3 sistemin 0 dan masaüstüne kadar açılış süresi kaç sn acaba öğrenme şansımız var mıdır?
Valla onu sormam lazım ya 😂 arkadaşlara ama SSD den SSD ye fark ediyor misal bende Rog Strix anakart vardı 10sn de açılıyordu M2 ile

Revalogon

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
95
Benim anakartı aldığım tedarikçim ile görüştüm mağdur olduğumu söyledim. Garantiye göndermeden bana hangi anakartı istediğimi sordu ve 1 gün sonra temin etti. Tomahawk ile bedelsiz olarak değişimini sağladı.

Benim yaşadığım geç açılma sorunlarını başka kullanıcılar da yaşamış. Anakart ve grafik kartı çökme sorununu araştırırken çoğu kişide böyle sorunun olduğunu gözlemledim. Benim yaşamış olduğum gpuıd 100 hatası ve 4101 hatasını ya işlemciden ya da anakart kaynaklı hata olduğunu anladığım için direk anakarta yoğunlaştık biz. Anakart değişimi sonrası mavi ekran sorunlarım çözüldü.

Ayrıca msi b650m a wifi ramlerle uyuşmazlık sorunuda yaşattı bana. 16x4 aynı ramlerden aldım. 4 slot 90 saniye gibi bir süreyle açılma performansı verdi. Yani iyi bir anakart değil. Daha güncellemelerle gelişmesi lazım.

Gigabyte anakart almanı önermem. Onun yerine başka anakartlara yoğunlaşmanı öneririm.

B650 tomahawk evet güzel bir anakart ama çok mu gerekli? Bence değil. Benim böyle bir seçeneğim olmasaydı ben tomahawka geçiş yapmazdım onun yerine x670 p falan alırdım diye düşünüyorum. Ben bilerek wifi destekli anakart tercih ediyorum çünkü kablolu bağlanma şansım yok.

Asus B650 serisinde de ram uyuşmazlığı var diye duydum. Onlarda da yüksek frekans ramlerde sorun oluyormuş. Açıkçası güncel sistem toplayım derken biraz yanlış yaptığımı düşünüyorum. Ddr 5 daha çok yeni bir teknoloji olduğu için sıkıntılar yaşanıyor.

KS

Ahmed Genç

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
55
Benim anakartı aldığım tedarikçim ile görüştüm mağdur olduğumu söyledim. Garantiye göndermeden bana hangi anakartı istediğimi sordu ve 1 gün sonra temin etti. Tomahawk ile bedelsiz olarak değişimini sağladı.

Benim yaşadığım geç açılma sorunlarını başka kullanıcılar da yaşamış. Anakart ve grafik kartı çökme sorununu araştırırken çoğu kişide böyle sorunun olduğunu gözlemledim. Benim yaşamış olduğum gpuıd 100 hatası ve 4101 hatasını ya işlemciden ya da anakart kaynaklı hata olduğunu anladığım için direk anakarta yoğunlaştık biz. Anakart değişimi sonrası mavi ekran sorunlarım çözüldü.

Ayrıca msi b650m a wifi ramlerle uyuşmazlık sorunuda yaşattı bana. 16x4 aynı ramlerden aldım. 4 slot 90 saniye gibi bir süreyle açılma performansı verdi. Yani iyi bir anakart değil. Daha güncellemelerle gelişmesi lazım.

Gigabyte anakart almanı önermem. Onun yerine başka anakartlara yoğunlaşmanı öneririm.

B650 tomahawk evet güzel bir anakart ama çok mu gerekli? Bence değil. Benim böyle bir seçeneğim olmasaydı ben tomahawka geçiş yapmazdım onun yerine x670 p falan alırdım diye düşünüyorum. Ben bilerek wifi destekli anakart tercih ediyorum çünkü kablolu bağlanma şansım yok.

Asus B650 serisinde de ram uyuşmazlığı var diye duydum. Onlarda da yüksek frekans ramlerde sorun oluyormuş. Açıkçası güncel sistem toplayım derken biraz yanlış yaptığımı düşünüyorum. Ddr 5 daha çok yeni bir teknoloji olduğu için sıkıntılar yaşanıyor.

Detaylı açıklamanız için teşekkür ederim hocam, anlaşılan ddr5 sistemler için biraz daha zamana ihtiyaç var gibi duruyor. Çünkü dediğinize göre msi bu bütçelerde sorunlu, yabancı forum ve youtube test videolarında ve yorumlarında da asusun prime modelleri pek tavsiye edilmiyor, keza msi da aynı şekilde optimizasyon sorunlarından çok bahsediliyor. Ben güncel ddr5 sistem kurmayı planlamıştım haftaya 4060 çıkınca onu da alıp sistemi toplarım diye düşünmüştüm

Peki gigabyte neden önermiyorsunuz hocam onu da detaylandırabilir misiniz

Bir de size şöyle sorsam o yollardan geçmiş biri olarak eskiye dönecek olsanız yine ddr5 sistem mi kurardınız, yoksa ddr4 ile nasıl bir sistem kurardınız

Kürşat K.

Bilgisayar Uzmanı
Bilgisayar Uzmanı
Tepki
1,301
Detaylı açıklamanız için teşekkür ederim hocam, anlaşılan ddr5 sistemler için biraz daha zamana ihtiyaç var gibi duruyor. Çünkü dediğinize göre msi bu bütçelerde sorunlu, yabancı forum ve youtube test videolarında ve yorumlarında da asusun prime modelleri pek tavsiye edilmiyor, keza msi da aynı şekilde optimizasyon sorunlarından çok bahsediliyor. Ben güncel ddr5 sistem kurmayı planlamıştım haftaya 4060 çıkınca onu da alıp sistemi toplarım diye düşünmüştüm

Peki gigabyte neden önermiyorsunuz hocam onu da detaylandırabilir misiniz

Bir de size şöyle sorsam o yollardan geçmiş biri olarak eskiye dönecek olsanız yine ddr5 sistem mi kurardınız, yoksa ddr4 ile nasıl bir sistem kurardınız
İleriye dönük olması için ddr5 toplayın bütün anakartlar da aynı sorun olacak değil ya ben yaşamadım sorun he içim rahat etsin vs dersen başka anakart bak ama yine de am5 ddr5 kur

KS

Ahmed Genç

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
55
Valla onu sormam lazım ya 😂 arkadaşlara ama SSD den SSD ye fark ediyor misal bende Rog Strix anakart vardı 10sn de açılıyordu M2 ile
Hocam sen şu 3 arkadaşına bi sorabilir misin onlarda boot süresi ne kadarmış :D

İleriye dönük olması için ddr5 toplayın bütün anakartlar da aynı sorun olacak değil ya ben yaşamadım sorun he içim rahat etsin vs dersen başka anakart bak ama yine de am5 ddr5 kur
Benim de gönlümden geçen am5 ddr5 hocam aslında. İnşallah en hayırlısı ne ise o olur

Revalogon

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
95
Ddr5 am5 toplardım yine güncel olsun diye. Şuan hangi anakartı alırsan al bu tarz sorunlarla karşılaşırsın. Bence biraz bütçeyi yükseltip x670 çipsetli anakart deneyebilirsin. Ben hep b650 denedim.

Gigabyte da secure sıkıntısı varmış kimse önermiyor

Kürşat K.

Bilgisayar Uzmanı
Bilgisayar Uzmanı
Tepki
1,301
Ddr5 am5 toplardım yine güncel olsun diye. Şuan hangi anakartı alırsan al bu tarz sorunlarla karşılaşırsın. Bence biraz bütçeyi yükseltip x670 çipsetli anakart deneyebilirsin. Ben hep b650 denedim.

Gigabyte da secure sıkıntısı varmış kimse önermiyor
Bakalım canlı göreceğiz gigabayt b650m ds3h ile sistem toplamış biri beni canlı aradı kurulum için bios güncelleme için vs Windows direk açıldı bir sorun gözükmedi şans mı oluyor artık bu b650 o zaman 😄

KS

Ahmed Genç

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
55

Son olarak bunu almayı düşünüyorum bütçeme de daha uygun. sizlerin görüşlerini de alabilir miyim?

Bakalım canlı göreceğiz gigabayt b650m ds3h ile sistem toplamış biri beni canlı aradı kurulum için bios güncelleme için vs Windows direk açıldı bir sorun gözükmedi şans mı oluyor artık bu b650 o zaman 😄
Hocam o arkadaş direkt sorun yaşamadan hangi ramleri kullanmış peki öğrenebilir misiniz :)

Kürşat K.

Bilgisayar Uzmanı
Bilgisayar Uzmanı
Tepki
1,301

Son olarak bunu almayı düşünüyorum bütçeme de daha uygun. sizlerin görüşlerini de alabilir miyim?

Hocam o arkadaş direkt sorun yaşamadan hangi ramleri kullanmış peki öğrenebilir misiniz :)
Tm sordum knka dönünce söylerim

B650p güzel anakart 3 sistem de kullanmak nasip oldu sorun yaşamadık

Zwaige

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
524
Merhaba, MSI PRO B650M-A WIFI anakart ile ilgili bir kaç sorum var.

1) Nasıldır sizce, kötü bir yanını gördünüz mü ( Isınma, bous update, geç açılma, ram uyumsuzluğu vs. ) İlk madde için bilhassa hali hazırda kullananlar da yorum yapabilirler mi lütfen :)

2) Başlangıç olarak 7600x 7700x vs. ile başlayıp ileride güncel am5 işlemciler çıktığında onları da rahatça destekleyebilir mi Vrm kalitesi nasıldır?

3) Kullanan arkadaşlar için bunu değil de şunu alsaydım dediğiniz modeller var mı?

4) Gigabyte b650m ds3h ile karşılaştırınca wifi ve usb-a hariç ne gibi avantajları vardır? ( gigabyte 600tl daha ucuz)

5) 5500tl ye kadar başka anakart önerileriniz nelerdir?

Herkese şimdiden teşekkürler :)
hocam gayet iyidir itopyada bir çoğu yerden 500₺ ucuz alcaksanız haberinize

bygezen

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Benim msi pro b650m a wifi deneyimim kötü olduğundan dolayı önermem.

Başka anakartlara yönelmeni tavsiye ederim.

Bios açılma süresi çok uzun. Devamlı grafik kartı çökme hatası ve mavi ekran hataları aldım.

En sonunda anakart değişimi yapıldı.
aynı anakart bendede var Valorant rdr2 ekran kartı sürücüsü güncel oldugundan emin olun vs diye ibare alıyorum herşeyim güncel oldu halde çözemedim sorun sizce anakartmı Bios da güncel sorunu nasıl çözebilirim sizdedemi böyle mavi ekran almadımben ama grafik kartı çöktü hatası alıyorum

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Geri