Notebook RAM Yükseltme Hakkında

mertyegin57

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
4
Merhaba, elimde Lenovo IdeaPad S145-15IKB Laptop var. Bu laptopta 4GB dahili ve 4GB harici olmak üzere 8GB ram var. Oyunlarda ramin fazlasıyla dolması sebebiyle aşırı fps kaybı yaşadığımı fark ettim. Özellikle Discord arka planda açıkken oyun oynayamıyorum. İçini açıp baktığımda harici ram olarak Samsung'un M471A5244CB0-CTD 4 GB DDR4 2666 MHz Ram'inin bulunduğunu gördüm. Bu rami 8GB olarak değiştirmek istiyorum. İnternetten 496 liraya Kingston 8 GB DDR4 3200 MHz KVR32S22S8/8 NB RAM buldum. Hem ram miktarının artması hem de MHz değerinin artması performansını arttıracaktır diye düşünüyorum. Acaba bu ram ile uyumluluk sorunu yaşar mıyım? Ya da aynı marka ramden mi takmak zorundayım? Bilgilendirirseniz sevinirim.

Alacağım ram bu:

Bu da laptopun içindeki:
1673541238784.png

Çağdaş Işık

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
4,760
Merhaba, elimde Lenovo IdeaPad S145-15IKB Laptop var. Bu laptopta 4GB dahili ve 4GB harici olmak üzere 8GB ram var. Oyunlarda ramin fazlasıyla dolması sebebiyle aşırı fps kaybı yaşadığımı fark ettim. Özellikle Discord arka planda açıkken oyun oynayamıyorum. İçini açıp baktığımda harici ram olarak Samsung'un M471A5244CB0-CTD 4 GB DDR4 2666 MHz Ram'inin bulunduğunu gördüm. Bu rami 8GB olarak değiştirmek istiyorum. İnternetten 496 liraya Kingston 8 GB DDR4 3200 MHz KVR32S22S8/8 NB RAM buldum. Hem ram miktarının artması hem de MHz değerinin artması performansını arttıracaktır diye düşünüyorum. Acaba bu ram ile uyumluluk sorunu yaşar mıyım? Ya da aynı marka ramden mi takmak zorundayım? Bilgilendirirseniz sevinirim.

Alacağım ram bu:

Bu da laptopun içindeki:
Ekli dosyayı görüntüle 13782
Farklı marka alırsanız sorun yaşayabilirsiniz.
Farklı cl değeri alırsanız sorun yaşayabilirsiniz.
Farklı Mhz alırsanız en düşük hangisi ise sizde 2666 MHz bulunuyor yeni aldığınızda 2666 alır yükselmez.

KS

mertyegin57

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
4
Farklı marka alırsanız sorun yaşayabilirsiniz.
Farklı cl değeri alırsanız sorun yaşayabilirsiniz.
Farklı Mhz alırsanız en düşük hangisi ise sizde 2666 MHz bulunuyor yeni aldığınızda 2666 alır yükselmez.
Cl değerini ram üzerinde bulamadım. Peki mesela ram uyumlu olmazsa firmalar genelde iade alırlar mı hocam?

KS

mertyegin57

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
4
14 gün içinde iade etme şansınız var mı yok mu emin değilim en son 2023 de kaldırılacaktı diyebiliyorum.
Hocam şimdi Amazon'a baktım da 30 gün içinde cayma hakkı etkilenmeksizin iade garantisi diyor. Onun dışında modelin birkaç videosuna baktım, 3 4 farklı marka ram takılmasına rağmen hepsi çalışıyormuş gibi görünüyor. Sizin dediğiniz gibi 2666Mhz olandan sipariş vereceğim. Teşekkür ederim.

KS

mertyegin57

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
4
Konuya bir güncelleme yapayım.
Bahsi geçen Kingston ram sorunsuzca çalıştı.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri