Omega-S Sistem Soğutucu Önerisi

kaege

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Hocalarım merhaba.

Domanımarşivi'nin Omega-S sistemini aldım geçen hafta. Şimdilik memnunum.
PNY ekran kartı 70 dereceyi geçmedi İzmir sıcağında. Ryzen 5500 işlemci ise oyunlarda max. 80 dereceyi gördü. Şimdilik kabul edilebilir değerler ama ilerleyen zamanlarda işlemciyi 5600, hatta render vb. işlerim için uygun olursa ryzen 7 tercih etmeyi düşünüyorum. Stok soğutucunun bu durumda yetersiz kalabileceğini düşünerek şu an bir soğutucu ile altyapısını hazırlamayı düşünüyorum.

İİlk etapta kaliteli bir hava soğutucu düşünüyordum, sıvı soğutma konusunda bilgimin kısıtlı olmasından dolayı. Arctic Freezer 34 e-sports Duo ve ID-Cooling Se-224-xt modellerini gözüme kestirmiştim araştırmalarım sonucu. Ama Thermaltake H330 kasanın desteklediği max. Cpu soğutucu boyutu 150mm olarak görünüyor resmi sitede. Kule tipi soğutucuların hemen hepsi 150mm'den fazla anladığım kadarıyla. Kasanın içini ölçtüm, 15 cmden biraz fazla anakart ile temperli cam arası. Ama tam emin olamıyorum tabii ki.

Biraz daha fazla para vermeyi göze alarak sıvı soğutmayı tercih et fikri yerleşmeye başladı aklıma. İki model arasında da gidiyorum şu an. Cooler Master ML240L v2 vatanda 1460 TL seviyesinde. Ekipmanlarımın hepsi Corsair ekosistemi olduğu için Corsair H100 RGB 240mm de (QP'de 1900 TL) seçeneklerim arasında.

Bu konuda bilgim kısıtlı olduğu için size danışmak istedim. Hem kule tipi soğutucu, hem de sıvı soğutma konularında yol gösterebilirseniz sevinirim. Kule tipi soğutucu kasaya sığar mı, sıvı soğutmalar kasa ile uyumlu mudur, radyatör ve fanları nereye konumlandırmak daha doğru olur?

Thermaltake H330
Asus Prime B450m K-II
PNY 3060
Gskill Ripjaws 2x 8GB 3200

Son düzenleme:

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Kasanız ön panelde 120/140/240/280/360mm sıvı soğutma destekliyor. Üst paneldeyse 120/240mm desteği var. Sıvı soğutma alacaksanız sorduğunuz ürünler uyumlu yani bilin.

150mm hava soğutucu yüksekliği için maksimum 150mm bir ürün alınabilir. Genelde 1-2mm pay bırakılır cama değmesin diye yani aslında 151/152mm filandır o destek. ID-COOLING SE-214-XT ARGB - 488 TL bu ürün alınabilir. 224 ile arasında ciddi bir performans farkı yok 1/2 derece en fazla. Ayrıca birde ID-Cooling SE-904-XT SLIM - 714 TL bu ürünü önerebilirim size. Bu son ürün 110mm yüksekliğinde RAM modüllerine yine temas etmiyor ve oldukça iyi bir soğutucudur.

KS

kaege

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Kasanız ön panelde 120/140/240/280/360mm sıvı soğutma destekliyor. Üst paneldeyse 120/240mm desteği var. Sıvı soğutma alacaksanız sorduğunuz ürünler uyumlu yani bilin.

150mm hava soğutucu yüksekliği için maksimum 150mm bir ürün alınabilir. Genelde 1-2mm pay bırakılır cama değmesin diye yani aslında 151/152mm filandır o destek. ID-COOLING SE-214-XT ARGB - 488 TL bu ürün alınabilir. 224 ile arasında ciddi bir performans farkı yok 1/2 derece en fazla. Ayrıca birde ID-Cooling SE-904-XT SLIM - 714 TL bu ürünü önerebilirim size. Bu son ürün 110mm yüksekliğinde RAM modüllerine yine temas etmiyor ve oldukça iyi bir soğutucudur.
Çok teşekkür ederim hocam. Belirttiğiniz iki id-cooling ürününden hangisini önerirsiniz fiyattan bağımsız olarak. Sıvı soğutucu fiyat olarak yüksek gelirse bu iki soğutucudan birini tercih edeceğim gibi duruyor.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Çok teşekkür ederim hocam. Belirttiğiniz iki id-cooling ürününden hangisini önerirsiniz fiyattan bağımsız olarak. Sıvı soğutucu fiyat olarak yüksek gelirse bu iki soğutucudan birini tercih edeceğim gibi duruyor.
Ben olsam SLIM ürünü alırdım. Hem ufak hem sağlam bir soğutucudur. Uymaz vs. gibi bir soru işareti olmaz kafanızda. Ryzen 5 5500 ve üzeri işlemciler için ideal iki üründe.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri