Opera GX Yetersiz Bellek Uyarısı

Blaiszy

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
5
Merhaba,

Uzun zamandır Opera GX kullanıyorum fakat bir süredir yetersiz bellek hatası alıyorum, hatta artık günde 4-5 kere olmaya başladı. Bunu nasıl çözebilirim? Sistemimde 16 GB RAM mevcut. Ek olarak tarayıcı sekmesi bulamadım o yüzden konuyu buraya açtım.

Moderatörün son düzenlenenleri:

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,132
Tarayıcı ayarlarından donanım hızlandırması ayarını kapatıp dener misiniz. Birde tarayıcı geçmişini silin.

KS

Blaiszy

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
5
O ayarı hep kapalı kullanıyorum. Ram limiterdan tam ram kullanımına izin verip denedim 2 gündür onda da aynı sorunu yaşadım. İnternette sanal bellek ayarlaması falan yapıldığını gördüm ne işe yarar bilemedim açıkçası.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,132
RAM belleğine eş orantılı diskin bir kısmını sistem sanal bellek olarak kullanır. Bu ayara siz veya bir program dokunmadıysa zaten otomatik olarak aktif ve ayarlı geliyor.

Windows Ayarları > Sistem > Hakkında > Gelişmiş sistem ayarları > Gelişmiş > Performans > Gelişmiş > Sanal bellek > Değiştir... bölümünden en tepedeki kut onaylıysa zaten otomatik yapıyor bu işlemi ama siz yine de kaldırıp tiki aşağıdaki gibi ayarınızı manuel yapın.

1 : C diskini seçin.
2 : Özel boyut seçeneğini onaylayın.
3 : Başlangıç boyutuna aşağıdaki önerilen rakamı yazın.
4 : En büyük boyut seçeneğineyse sisteminizde kaç GB bellek varsa 1.5 katını yazın. Örnek 8 GB RAM varsa 8x1024x1.5 yapıyorsunuz ve çıkan 12228 yazıyorsunuz buraya. 8 rakamı yerine sizde kaç GB RAM varsa onu yazın.

Uygula/Tamam seçenekleriyle hepsini onaylayıp sistemi yeniden başlatıp deneyin.

Yusuf Sezgin

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
6
RAM belleğine eş orantılı diskin bir kısmını sistem sanal bellek olarak kullanır. Bu ayara siz veya bir program dokunmadıysa zaten otomatik olarak aktif ve ayarlı geliyor.

Windows Ayarları > Sistem > Hakkında > Gelişmiş sistem ayarları > Gelişmiş > Performans > Gelişmiş > Sanal bellek > Değiştir... bölümünden en tepedeki kut onaylıysa zaten otomatik yapıyor bu işlemi ama siz yine de kaldırıp tiki aşağıdaki gibi ayarınızı manuel yapın.

1 : C diskini seçin.
2 : Özel boyut seçeneğini onaylayın.
3 : Başlangıç boyutuna aşağıdaki önerilen rakamı yazın.
4 : En büyük boyut seçeneğineyse sisteminizde kaç GB bellek varsa 1.5 katını yazın. Örnek 8 GB RAM varsa 8x1024x1.5 yapıyorsunuz ve çıkan 12228 yazıyorsunuz buraya. 8 rakamı yerine sizde kaç GB RAM varsa onu yazın.

Uygula/Tamam seçenekleriyle hepsini onaylayıp sistemi yeniden başlatıp deneyin.
Merhabalar bu hatayı bende almaktayım sizin vermiş olduğunuz talimatlar ile kendi ram boyutum ile şuanda uyguladım. Bu ayarı D diski içinde uygulamak gerekiyor mu yoksa varsayılan ayarda bırakmak mı gerekiyor ?

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri