Soru Overclock (Oc) Işlemciye Zarar Verir Mi?

Sahuraka

Moderatör
Moderatör
Tepki
4,502
Intel i5 12600k gibi bir işlemci almak istiyorum fakat buna oc yapımında kararsızım yaparsam ne olur + ları - leri nedir bilgi verirseniz sevinirim

TheTibet

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
1,636
Intel i5 12600k gibi bir işlemci almak istiyorum fakat buna oc yapımında kararsızım yaparsam ne olur + ları - leri nedir bilgi verirseniz sevinirim
yapmanı önermem

artıları
islemcinin perfomansı artar

eksileri
cok ısınır , islemcinin ömrü kısalıyor ,

önerim hiç yapma islemcnin zaten iyi

Çağdaş Işık

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
4,761
Güçlü bir işlemci yapmana gerek yok @TibetBey dediği gibi eğer yanlış bir oc yaparsan işlemciyi hepten bozarsın.Yanlış hatırlamıyorsam oc işlemi yapılmış ürün garantisi bitiyor.

KS

Sahuraka

Moderatör
Moderatör
Tepki
4,502
Güçlü bir işlemci yapmana gerek yok @TibetBey dediği gibi eğer yanlış bir oc yaparsan işlemciyi hepten bozarsın.Yanlış hatırlamıyorsam oc işlemi yapılmış ürün garantisi bitiyor.
Hmm anladım ben bunu şey diye sordum hani i5 12500 u oc ile i9 stok gücüne çıkarılabiliyor ya değer mi anlamında ama dediğinize gore degmez gibi

KS

Sahuraka

Moderatör
Moderatör
Tepki
4,502
Peki bu ürünü ortalama ( ekran kartsız) kaç k ya sistem dizebilirim

Maethril_

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
153
12600k kadar çöp bir işlemci yok şuan piyasada. Fiyatına göre kötü kalıyor aynı fiyata daha iyi olan 13500 var amd tarafindada gene benzer fiyata 7600x var 12600k alınmaz.

S C O

Profesyonel Üye
Profesyonel Üye
Tepki
1,206
@_sCo_ Senin bilgin var mı hocam
Overclock ben daha önce hiç yapmadım, Başka bir insana da tavsiye etmiyorum tabi bu benim şahsim görüşüm.

Overclock işlemciye zarar vermez tabi bunu bilinçli bir şekilde yapacak olacaksan zarar vermez eğer yapacaksan bilen birinden yardım almak da fayda var. Kardeşim neden? tavsiye etmiyorum onu da söyleyeyim sizlere '' Overclock yapmak daha çok ana kart, güç kaynağı ve RAM gibi bileşenlerin ömrünü daha çok kısaltır. '' Eğer bunun farkındaysan tabi ki yapabilirsin..

NOT;
Kimse yanlış anlamasın beni bu benim şahsi görüşüm, Overclock yapmak bana saçma geliyor.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri