45.000-60.000 TL Oyun Bi̇lgi̇sayari Öneri̇si̇

sc355

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
İşlemci
amd, intel
Ekran Kartı
rtx 40
arkadaşlar selam,

oyun bilgisayarı almayı düşünüyorum bütçe 40k-50k-60k belki biraz üstüne de çıkabilirim ama sırf oyun için de 100k lar veremem.
laptop mu olmalı yoksa masaüstü mü ona da karar veremedim. bu konudaki düşünceleriniz neler?
iş için laptop, sıradan oyunlar için steam deck kullanıyorum fakat yeni ve güçlü bir bilgisayar almak istiyorum.
bu arada yaşım 40, çok vakit bulamasam da hem çocuklarım için hem kendim için alabileceğim güçlü bilgisayar önerilerinizi bekliyorum.

Sahuraka

Moderatör
Moderatör
Tepki
4,108
arkadaşlar selam,

oyun bilgisayarı almayı düşünüyorum bütçe 40k-50k-60k belki biraz üstüne de çıkabilirim ama sırf oyun için de 100k lar veremem.
laptop mu olmalı yoksa masaüstü mü ona da karar veremedim. bu konudaki düşünceleriniz neler?
iş için laptop, sıradan oyunlar için steam deck kullanıyorum fakat yeni ve güçlü bir bilgisayar almak istiyorum.
bu arada yaşım 40, çok vakit bulamasam da hem çocuklarım için hem kendim için alabileceğim güçlü bilgisayar önerilerinizi bekliyorum.
O zan masaüstü al 50k ya kasa atalım 10k ya monitör

Ram x2 yap
750w psu yap
Kingston nv2 1tb m2ssd yap
Amazondan Arctic 240mm soğutucu al

KS

sc355

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
teşekkürler bu yazdıklarınla aşağı yukarı şekillenmeye başladı.

monitör almama şu an gerek kalmayacak, standart bir monitör kullanıyorum halihazırda, ama tabiki önerdiğin daha iyi olacaktır.

steam deck için de harici kullandığım 1tb ssd yi değiştirebilirim sanırım. aslında 1tb yetecek mi, ondan da emin olamadım ama başlangıç için idare edebilir.

bir ek sorun olacak sana, psu 750w yeterli olur mu yoksa -mümkünse- arttırılabilir mi, 850w gerekli midir?

Sahuraka

Moderatör
Moderatör
Tepki
4,108

monitör almama şu an gerek kalmayacak, standart bir monitör kullanıyorum halihazırda, ama tabiki önerdiğin daha iyi olacaktır.

steam deck için de harici kullandığım 1tb ssd yi değiştirebilirim sanırım. aslında 1tb yetecek mi, ondan da emin olamadım ama başlangıç için idare edebilir.

bir ek sorun olacak sana, psu 750w yeterli olur mu yoksa -mümkünse- arttırılabilir mi, 850w gerekli midir?
850w 4090 calisitiyor bu tamamen tercih 1 kere sağlam psu alırım bir daha almam dersen 850 al

1080p monitör olmaz Malesef darboğaz yapar

egecabbar

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Ayın Üyesi
Tepki
920

750w yeterlidirde o sistemi almak yerine şu sistemi alın
Bu sisteme +1519tl ye phantom spirit soğutucu seçersiniz
+284tl ye 6000mhz cl30 ram seçersiniz 2 tane yaparsınız.
Kingston nv2 1tb ssd seçersiniz
Kasayı 500tl ye 750w olan güç kaynaklıyı yaparsınız total 45,243TL yapar. Monitör olarakda arkadaşın attığı yerine şunuda atabilirim taksite faiz yapmaması konusunda daha avantajlı
Ama bütçe 60k ya kadar çıkabiliyor derseniz 7800x3d-4070tisuper li bir sistemde yapılabilir. Bu işlemciye sıvı soğutucuya ihtiyaç yok gidip bi sıvı soğutmaya 3k 4k para vermeyin. Bu arada güç kaynağı olarak XPG istemezseniz gene arkadaşın attığı sistemdeki kasayı seçip aşşadan güç kaynağını 750w seçerseniz gene daha ucuza geliyor.

Boozew

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
395
o kadar sistem yapmışken @Sahuraka nın önerdiği gibi bir sistemi bu fiyata her ne kadar 4xxx serisi 3xxx e göre daha az enerji tüketip daha az ısınsada 3 fanlı gaming modelleri bir miktar fazla verip tercih etmenizi isterim.

KS

sc355

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
teşekkürler bu şekilde tek seferde almak daha iyi olacak tabi.
bu önerilerde neden hiç intel bakmadık, amd daha mı iyi oyun için?

egecabbar

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Ayın Üyesi
Tepki
920
teşekkürler bu şekilde tek seferde almak daha iyi olacak tabi.
bu önerilerde neden hiç intel bakmadık, amd daha mı iyi oyun için?
Evet amd oyun için daha iyi. Eğer bütçe 60 a kadar çıkıyorsa şuanda bilinen en iyi oyun işlemcisi 7800x3d işlemcisiyle bir sistem atabilirim.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Geri