Oyun oynarken bir anda ekran gidiyor

serhatkokten34

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Oyun oynarken bir anda ekran gidiyor fakat bilgisayar hala çalışmaya devam ediyor. Ekran çoğunlukla siyah bazen gri bazen beyaz bazen de yeşil oluyor. Sistemim : i3-7100, sappshire pulse rx 560 4 gb ekran kartı, asus b150m-k anakart,foem 500w psu, 8 gb ddr4 2400 mhz ram. Isınmayla ilgili bir sorun olacağını düşünmüyorum çünkü aida64 üzerinden kontrol ettiğimde boşta 37 derece seyrediyor. Bu hatayı aldığım oyunda ise msi afterburner’dan kontrol ettiğimde 60 derecelerde oluyor.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,136
Sürücü sorunu olabilir ekran kartı sürücünüzü DDU ile kaldırıp güncel sürücüyü kurup deneyin.
BIOS sorununuz olabilir. Güncel değilse BIOS sürümünüz güncelleyin.
Windows sorunu olabilir format atın.
Güç sorununuz olabilir ki güç kaynağı pek iyi değil bu ilk deneyeceğiniz bileşen olsun. Başka bir PSU ile sistemi deneyip sonucu paylaşın.

KS

serhatkokten34

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Başka ekran kartıyla deneme yaptım normalde diğer ekran kartında oyun sırasında direkt gidiyordu. Şuan gitmedi görüntü  felan ekran kartında sorun olduğu belli oldu. Eğer bios güncellersem çözülür mü? 

Birçok driver güncelledim ondan kaynaklı değil, psu’dan da olmadığı anlaşıldı. Çünkü başka ekran kartıyla oyun oynadım. Ekran kartı biosunu güncellersem çözülür mü?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,136
Ben başka daha iyi bir PSU(Güç Kaynağı) ile deneme yapın dedim başka ekran kartı değil. 2. deneme yaptığınız ekran kartı daha düşük bir kart ise güç olarak daha az güç çektiği için güç kaynağı sorun olabilir. Yada ekran kartı arızalıdır ama dediğim gibi güç kaynağınız hiç iyi değil sorun büyük ihtimalle o çıkacaktır.

KS

serhatkokten34

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Tamam da bilgisayar hala çalışmaya dHata verdikten sonra bilgisayar hala çalışmaya devam ediyor. Elimde psu’da sorun olsa hata verdikten sonra bilgisayarın da kapanması gerekmiyor mu? Elimde frisby 350w psu var başka da yok. Bütçem de yok nasıl deneme yapacağım.
Başka ekran kartıyla deneme yaptım normalde diğer ekran kartında oyun sırasında direkt gidiyordu. Şuan gitmedi görüntü  felan ekran kartında sorun olduğu belli oldu. Eğer bios güncellersem çözülür mü? 

Amd ekran kartlarında rx serisi kronik sorunlu diyolar biok kişi bu siyh ekran sorununu yaşıyormuş ve psu değiştirmelerine rağmen devam ediyormuş.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,136
Anakart BIOS güncellemesini zaten yapın dedim size.

350W PSU olmaz o sistem için yeterli değil ki iyi bir marka model olması gerek zaten. PC tamircisi vs. giderseniz orada denenebilir. Yada çevrenizde bir tanıdığınız vs. varsa onun sisteminden alıp deneyebilirsiniz.

PSU sorunu olup olmadığınız bir yazılım vs. ile anlayamazsınız. Ayrıca sadece 1 bileşenden güç kesebilir yani sistem kapanırdı vs. gibi bir durum yok.

AMD kartların genel bir kronik sorunu yok. Sadece bazı kartların BIOS 'u sorun yaratabiliyor oda BIOS güncellemesi ile düzeliyor.

KS

serhatkokten34

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Bios güncellemesini denemek istiyorum güncel mi diye nasıl kontrol edeceğim değilse nasıl güncellerim?
serhatkokten34' Alıntı:
Tamam da bilgisayar hala çalışmaya dHata verdikten sonra bilgisayar hala çalışmaya devam ediyor. Elimde psu’da sorun olsa hata verdikten sonra bilgisayarın da kapanması gerekmiyor mu? Elimde frisby 350w psu var başka da yok. Bütçem de yok nasıl deneme yapacağım.

Amd ekran kartlarında rx serisi kronik sorunlu diyolar biok kişi bu siyh ekran sorununu yaşıyormuş ve psu değiştirmelerine rağmen devam ediyormuş.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,136
Başlata msinfo32 yazıp uygulamayı çalıştırın. Açılan pencerede Sistem Özeti seçiliyken orta kısımda BIOS Sürümü/Tarihi yazan bir yer var orada sürüm numaranız yazar. Bu   bağlantıda son sürümünüz Version 3805 ve 2018/05/25 tarihinde çıkan bir sürüm. Kontrol edin daha eski ise sistem güncelleyebilirsiniz. Güncellemek için USB belleğinizi FAT32 olarak biçimlendirin ve indirdiğiniz BIOS arşivi içindeki .CAP adlı dosyayı bu belleğe atın. Sonra BIOS 'a girin ve Advanced Mode / Tool / EZ Flash yolunu takip edin. USB bellekten güncelleme yapacağınız için USB belleğin içindeki attığınız dosyayı seçin ve NEXT diyerek güncellemeyi başlatın. Yapamazsanız   video size yardımcı olur.

KS

serhatkokten34

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Başka ekran kartını takarken rx 560’ı çıkarırken güç düğmesine 3-4 kere felan basmamıştım direkt çıkardım ekran kartı yandı herhalde. Basıyorum bios güncellemek için taktım kartı basıyorum ama no signal yapıyor 3 saniyede 1 siyah ekran gelip açılmıyor bilgisayar
serhatkokten34' Alıntı:
Bios güncellemesini denemek istiyorum güncel mi diye nasıl kontrol edeceğim değilse nasıl güncellerim?
serhatkokten34' Alıntı:

Rx 560’ın driverini silmiştim ondan açılmıyor olabilir mi ? Ekran  2 sn siyah ekran verip monitör kapanıyor 1 sn sonra yine siyah ekdan veriyor
ugur.gozaydin' Alıntı:
Başlata msinfo32 yazıp uygulamayı çalıştırın. Açılan pencerede Sistem Özeti seçiliyken orta kısımda BIOS Sürümü/Tarihi yazan bir yer var orada sürüm numaranız yazar. Bu   bağlantıda son sürümünüz Version 3805 ve 2018/05/25 tarihinde çıkan bir sürüm. Kontrol edin daha eski ise sistem güncelleyebilirsiniz. Güncellemek için USB belleğinizi FAT32 olarak biçimlendirin ve indirdiğiniz BIOS arşivi içindeki .CAP adlı dosyayı bu belleğe atın. Sonra BIOS 'a girin ve Advanced Mode / Tool / EZ Flash yolunu takip edin. USB bellekten güncelleme yapacağınız için USB belleğin içindeki attığınız dosyayı seçin ve NEXT diyerek güncellemeyi başlatın. Yapamazsanız   video size yardımcı olur.
 Böyle böyle tekrarlanarak açılmıyor

Hocam kafayı yemek üzereyim. Cevap verebilir misiniz? Yanmış mıdır ekran kartı. Youtube yükledim 

Kartın fanları çalışıyor ama görüntü gelmiyor. Diğer ekran kartını takarken bu ekran kartının driverını kaldırmıştım

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,136
Ekran kartı ile anakart BIOS güncellemesinin bir alakası yok ki siz neden ekran kartı ile uğraştınız?

Kartı düzgün montajlamadan güç düğmesine bastıysanız karta zarar vermiş olabilirsiniz bir ihtimaldir.

Sürücü olayı ekran kartının ilk BIOS ve anakart ekranını etkilemez yani sistem ilk açılışta görüntü verir ama Windows ta sorun olurdu yani sürücü yüzünden değil.

Başka bir ekran kartı ile denedim demiştiniz o kart ile tekrar deneyin bakın sistemde görüntü alırsanız kart bozulmuştur.

KS

serhatkokten34

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Bios sıfırladım açıldı. Çok korktum yav. Şimdi şu bios güncelleme işine bakacağım

Evet diğer ekran kartıyla denemiştim açıldı ama neyse bios sıfırladım çözdüm

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Geri