PC Bazen 10-15 Saniye Fanları Dönüp Duruyor, Bazen De Çalıştığı Zaman Donup Kalıyor Ve Kendini Resetliyor

RmznCan

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Merhaba, ben altta belirttiğim sorunları yaşıyorum. Yeni masaüstü bilgisayarımı 3 kere teknik servise gönderdim ama problemleri devam etmekte ve donanımlarda herhangi bir problem olmadığı belirtildi. Anakart da PSU da dahil diğer parçalara her servise gidişinde sağlam raporu verildi, bununla birlikte yine de işlemci ve SSD değiştirdiler. Sitede yeniyim yardımcı olursanız sevinirim.
  • Birinci sorun: Power tuşuna bastıktan sonra 10-15 saniyede bir ben kapatmadığım sürece açılıp kapanıyor, bunu sürekli yapıyor.
  • İkinci sorun: Bilgisayar bazen çalışıyor, çalıştığı zaman da ne zaman olacağı belli olmuyor ve aniden donup kalıyor, klavye, mouse ve hoparlör çalışmamaya başlıyor, bazen donup kaldığında bilgisayar kendini kapatıyor bazen de ben kapatana kadar öylece kalıyor.
  • Üçüncü sorun: Ekran kartında herhangi bir sorun olmadığı halde bilgisayar çalıştığı zaman ekrana görüntü olarak bir şey gelmeyebiliyor.
Şunları denedim: Bilgisayarı sadece PSU, anakart, SSD ve RAM'li ve daha sonra RAM'siz olarak çalıştırdım, sonuç aynı, 10-15 saniyede bir açılıp kapanmaya devam etti. Teknik servis işlemciyi ve SSD'yi bir kere değiştirmişti dolayısıyla bunlarla alakalı olmadığını düşünerek geriye sadece anakarttan ve PSU'dan şüpheleniyorum (tabii eğer donanımsal bir sorunsa). Belki evin elktriğinden kaynaklı bir problem olabilir diye UPS ile de çalıştırmayı denedim ama aynı problem devam etti. Evde topraklama da var ama bununla ilgili yine de bir elktrikçi çağıracağım, ayrıca yarın bilgisayarı başka bir evde de deneyeceğim. Bu arada PSU'nun güç fişini de değiştirdim o da işe yaramadı. Sizce problem neyden kaynaklanıyor olabilir, bu problemler sıklıkla hangi donanımsal problemden kaynaklı olarak yaşanır? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Ayrıca bu aralar bilgisayar sadece fanları dönüp durup reset atıyor, hiç bir şeklde windows başlamıyor ve görüntü gelmiyordu. PSU'dan anakarta giden güç kablosunu çıkardım taktım, bu sefer bilgisayar çalıştı, görüntü alıp 5 dakika kullandım sonra tekrar dondu kaldı. Bundan dolayı statik elektrikten şüphelendim ama statik elektrik bilgisayarı dondurup reset atmasına neden olur mu sizce?

-INTEL Core i3-12100F 4.3GHz 12MB Önbellek 4 Çekirdek 1700 İşlemci
-ASUS PRIME H610M-K D4 Intel H610 LGA1700 DDR4 3200 DP HDMI M2 USB3.2 mATX Anakart
-ASUS Radeon DUAL RX 6600 8GB GDDR6 128 Bit Ekran Kartı
-ADATA XPG Spectrix D41 TUF RGB 8GB (1x8GB) DDR4 3200 MHz CL16 Ram × 2
-WD SN570 500GB Blue GEN3X4 M.2 SSD 3500MB Okuma / 2300MB Yazma
-FSP HYPER H3-550 80+ PRO 550W Güç Kaynağı

Erol

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
89
ethetrnet kablosu ve usbden bir şey bağlı olmadan klavye mouse dahil, wireles mouse varsa sadece onu bağlayıp denermisin

KS

RmznCan

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
ethetrnet kablosu ve usbden bir şey bağlı olmadan klavye mouse dahil, wireles mouse varsa sadece onu bağlayıp denermisin
Hiçbir şey bağlı değilken de fanlar dönüp duruyor sürekli reset atıyor, yine hiçbir şey bağlı değilken bazen açılıyor, bu olunca da bilgisayarın donduğunu ekrandaki saatin ilerlemeyişinden anlıyorum. yani yine devam ediyor. genelde 5-15 dakika açık kaldıktan sonra donuyor bazen de ekrana görüntü gelir gelmez.
Şunu da aklımdayken belirteyim, bilgisayara 2 kez format atmışlar, Biosu güncellemişler.
Dostum sence topraklamadan kaynaklanan bir problem olabilir mi bu?

Erol

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
89
olabilir evet, topraklaması olan bir arkadaşının evinde dene istersen

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri