PC Boot Etmiyor

septembre

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
13
Merhaba,

Sistemi yaklaşık 1 yıl evvel buradaki tavsiyelere uyarak topladım. İlk etapta bazı sıkıntıları oldu ama 6 aydır en ufak bir problem yoktu. Ne bir mavi ekran ne de başka bir şey. Gayet memnunum yani.

Dün gece birdenbire ekran gitti. PC hâlâ çalışıyordu ama görüntü yoktu. Power tuşuna bastım uzunca kapatmak için kapanmadı. Mecburen Power'ın arkasındaki Switch'ten sistemi kapatıp tekrar açtım ama asla görüntü gelmedi. Ana kartta (MSI B650 Pro) kırmızı ve turuncu ışık yanıyordu. PC hiçbir şekilde Power tuşundan kapanmıyor.

Sırasıyla şunları yaptım:

BIOS pilini çıkarıp bekledim: Sonuç yok.
Flashbackle BIOS'u güncellemeyi denedim. Yapıp yapamadığımdan emin değilim: Sonuç yok.
RAM'leri değişik slotlara takıp denedim: Sonuç yok.
İşlemciyi çıkarıp macunlayıp taktım: Sonuç yok.
Ekran kartını da çıkarıp taktım: Sonuç yok.

Durduk yere böyle bir şey olması can sıkıcı. Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler.

Sistem özelliklerim şöyle:

B650M Pro Wi-Fi anakart, Gainward 4080 Phantom ekran kartı, Corsair DDR5 6000 EXPO 32 GB RAM, Hydro G 1000W PSU.

Ekli dosyalar

• IMG_1966.jpeg
    IMG_1966.jpeg
    556.9 KB · Görüntüleme: 8
  • IMG_1967.jpeg
    IMG_1967.jpeg
    1,019.3 KB · Görüntüleme: 8

Sahuraka

Moderatör
Moderatör
Tepki
4,094
Merhaba,

Sistemi yaklaşık 1 yıl evvel buradaki tavsiyelere uyarak topladım. İlk etapta bazı sıkıntıları oldu ama 6 aydır en ufak bir problem yoktu. Ne bir mavi ekran ne de başka bir şey. Gayet memnunum yani.

Dün gece birdenbire ekran gitti. PC hâlâ çalışıyordu ama görüntü yoktu. Power tuşuna bastım uzunca kapatmak için kapanmadı. Mecburen Power'ın arkasındaki Switch'ten sistemi kapatıp tekrar açtım ama asla görüntü gelmedi. Ana kartta (MSI B650 Pro) kırmızı ve turuncu ışık yanıyordu. PC hiçbir şekilde Power tuşundan kapanmıyor.

Sırasıyla şunları yaptım:

BIOS pilini çıkarıp bekledim: Sonuç yok.
Flashbackle BIOS'u güncellemeyi denedim. Yapıp yapamadığımdan emin değilim: Sonuç yok.
RAM'leri değişik slotlara takıp denedim: Sonuç yok.
İşlemciyi çıkarıp macunlayıp taktım: Sonuç yok.
Ekran kartını da çıkarıp taktım: Sonuç yok.

Durduk yere böyle bir şey olması can sıkıcı. Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler.

Sistem özelliklerim şöyle:

B650M Pro Wi-Fi anakart, Gainward 4080 Phantom ekran kartı, Corsair DDR5 6000 EXPO 32 GB RAM, Hydro G 1000W PSU.
Islemci ve ram sorunu gibi gozukuyor

KS

septembre

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
13
Evet, cevabınız için teşekkürler. Bir öneriniz var mı denediklerimden başka?

Sanalask

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
Evet, cevabınız için teşekkürler. Bir öneriniz var mı denediklerimden başka?

Anakart'a takılı tüm kabloları yerinden çıkartıp, (cpu fanı hariç) ekran kartsız cpu görüntü veriyorsa onuda çıkartıp deneyin. Kısaca anakart ram ve cpu takılı halde start verin yapabiliyorsanız anakartı kasadan ayırıp deneyin. Bu işlemleri yaparken 1 adet ramle yapın görüntü gelmezse diğer ramle yapın bakalım..

KS

septembre

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
13
Yabancı forumlarda biraz gezdim ve bükülen pinlerin de bu soruna sebep olabileceğini söylemişler. Aşağıya fotoğrafları bırakıyorum. Sizce bir sıkıntı var mı?

Son düzenleme:

Sahuraka

Moderatör
Moderatör
Tepki
4,094

solaris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
79
MSİ destek forumlarında gördünüz sanıyorum:

MSI PRO B650-P Kırmızı CPU Işığı ve Turuncu Dram Işığı yanıyor

Yotube' a bakabildinizmi? Bazı değişik çözüm yöntemleri denemişler, kimi başarılı olmuş kimi olamamış..
MSI B650 Pro red and orange light is on

şeklinde yazıp bir aratın isterseniz...

KS

septembre

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
13
MSİ destek forumlarında gördünüz sanıyorum:

MSI PRO B650-P Kırmızı CPU Işığı ve Turuncu Dram Işığı yanıyor

Yotube' a bakabildinizmi? Bazı değişik çözüm yöntemleri denemişler, kimi başarılı olmuş kimi olamamış..
MSI B650 Pro red and orange light is on

şeklinde yazıp bir aratın isterseniz...
Evet, bunu da gördüm. Sonradan işkillendim zaten.

YouTube'a bakmak hiç aklıma gelmedi. Teşekkürler, inceleyeyim.

Sanalask

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
KS

septembre

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
13
Hemen her şeyi denedim. Nihayet mikroskop alında 1 tane kırık pin bulundu. Onun için garantiye gönderdim kartı. Garantiden gelecek cevaba göre güncelleyeceğim burayı. Bütün cevaplar için teşekkürler. :)

KS

septembre

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
13
Merhabalar. Son durum hakkında güncelleme yapmak istedim. Belki daha sonra aynı sorunu yaşayacak olanlara faydalı olur.

Pazartesi günü ürün Servispoint'e ulaştı. Bugün ise pinlerde yamulma görüp onarmışlar. Servis işlerinin bu kadar hızlı olduğunu bilmiyordum açıkçası.

Problemin neden kaynaklandığını henüz anlayabilmiş değilim ama. İşlemciyi takarken olsa anlayacağım ama 1 yıldır çalışan sistemde böyle bir sorun olması garip geliyor bana. Umuyorum bir daha tekrarlamaz.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri