pc boşta çalışırken %100 işlemci kullanıyor

akın12

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Öncelikle herkese merhaba. 2 Hafta önce böyle bir sorunla karşılaştım ne yaptıysam çözüme ulaşamadım. intel i5 7400 3.0GHz kullanıyorum. gta5 ets gibi oyunlarda hiçbir sıkıntı yaşamazken cs:go ve valorant girmeyi denediğimde lobide ve masaüstünde 10 fps'lere kadar düştüm. sadece windows uygulamaları açıkken bile sürekli olarak dalgalanma yaşıyorum işlemci kullanımı sürekli %100 oluyor. Uygulamalar normalde kullanmaları gereken oranların onlarca katını kullanıyor. Şimdiden yardımlarınız için çok teşekkür ederim.  :)  (bu arada termal macun bakımları uzun süredir aksatıldı onunla ilgisi olduğunu pek sanmıyorum ama ekleme gereği duydum)

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,131
Macun sadece sıcaklık sorunu yaratır. Ancak sıcaklıklar çok yüksek seviyedelerse işlemci frekansı düşer buna bağlı yapacağı işlem uzar ve kullanımlar yükselebilir. Sıcaklıklar çok ekstrem seviyede mi ve buna bağlı frekanslarınız ne durumda kullanımlarda bunu bir gözlemleyin.

Ayrıca aşağıdaki sistem kalıntılarınızı temizleme ve olası Windows sorunlarını giderme önerilerimi uygulayıp sistemi yeniden başlatıp birde böyle kontrol edin. Son olarak olası virüs sorunu için en aşağıdaki önerilerimi kurup tarama yapabilirsiniz.

Sistemsel Sorunlar için;
  • Başlata CMD yazıp Komut İstemini Yönetici Olarak Çalıştırın. Daha sonra DISM /Online /Cleanup-Image /CheckHealth komutunu girin ve ENTER tuşuna basıp işlemin tamamlanmasını bekleyin. Sonra aynı pencereye DISM /Online /Cleanup-Image /ScanHealth komutunu girin ve ENTER tuşuna basın tekrar ve işlemin tamamlanmasını bekleyin. Sonra yine aynı pencereye DISM /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth komutunu girin ENTER tuşuna basın ve işlemin tamamlanmasını bekleyin ve son olarak aynı pencereye SFC /scannow komutunu girip ENTER tuşuna basıp son olarak işlemin tamamlanmasını bekleyin ve tamamlanınca pencereleri kapatabilirsiniz. Sistemi yeniden başlatıp sorunu kontrol edin. Bu işlemler Windows odaklı bir sorun varsa eksik dosya vs. veya bir farklı şey bu sorunu çözecektir.

Sistem kalıntılarını temizlemek için;
  • @echo off
  • del /s /f /q "%userprofile%\Recent\"*.*
  • del /s /f /q "C:\Windows\Prefetch\"*.*
  • del /s /f /q "C:\Windows\Temp\"*.*
  • del /s /f /q "%userprofile%\appdata\local\temp\"*.*
  • exit
Kalıntıları temizlemek için birkaç yöntem kullanabilirsiniz.
  1. Yöntem : Not Defterini açın ve yukarıdaki @echo off ve exit dahil kodların tamamını yazın yada kopyalayın. Daha sonra Dosya > Kaydet deyip Masaüstünü seçin ve Kayıt türü ayarını Tüm dosyalar yapın. Daha sonra dosyaya bir isim verin. Örneğin Reset.bat olabilir. Burada Reset dosya adı .bat dosya tipi oluyor. Daha sonra Kaydet deyin. Bu oluşan dosyayı masaüstünde bulup sağ tıklayıp Yönetici olarak çalıştıracaksınız. Siyah DOS ekranı açılacak temizleme işlemi tamamlanacak ve kapanacak. Eğer bir onay vs. isterse yada bir işlem çok uzun sürerse bir tuşa basıp geçebilirsiniz.
  2. Yöntem : C:\Windows\Prefetch C:\Windows\Temp , C:\Users\%username%\AppData\Local\Temp ve %userprofile%\Recent bu konumların içerisindeki her şeyi el ile manuel temizleyin. Silinmeyenler olursa 3 numarayı deneyebilirsiniz.
  3. Yöntem : Başlata CMD yazın ve Komut İstemini Yönetici Olarak Çalıştırın. Açılan siyah pencerede taskkill /f /im explorer.exe komutunu yazın ve ENTER tuşuna basın. Tüm masaüstü siyaha bürünecek korkmayın. Sonrasında yukarıda olan del ile başlayan her satırı tek tek yazıp her satır sonrasında ENTER tuşuna basın ve işlemin tamamlanmasını bekleyin. Daha sonrasında masaüstünü geri getirmek için explorer.exe yazın ve ENTER tuşuna basın. Kodları yazdığınız pencereyi kapatmak için exit yazıp ENTER tuşuna basın yada direkt pencereyi X butonundan kapatın.

Eğer yukarıdakiler işe yaramazsa virüs taraması işlemi yapmanız gerek. Defender harici 3. parti bir yazılım öneriyorum size. Önerdiğim yazılımlar aşağıda.
  • Kaspersky Total Security, Bittedefender Total Security ve Malwarebytes
Bu 3 yazılımdan birisi ile TAM sistem taraması yapabilirsiniz.

batuhanbertu

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Tavsiyem virüs bulaşmış olabilir windows defender tarama seçeneklerinde çevrimdışı tarama yapabilirsin gene devam ederse malwarbytes indir onunla tekrar tara düzelebilir. Bunlar olmazsa cmd'yi admin ile çalıştır sfc/scannow yazarak bozuk parçaları tamir etsin. işlemcin çok eski bir ürün değil yazılımsal sorun denk gelmişsindir.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri