Pc fanlarıma zeka enjektesi nasıl yapabilirim?

MahmutGenc

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Hocalarım merhaba öncelikle bu hayatımda yazdığım 3. forum konusu oluyor. evvela bu forum işinin aslında eğlenceli ve hoş bir ortam olduğunu bana fark ettiren saygıdeğer forum üyeleri ve moderatör arkadaşlara şükranlarımı sunuyor saygıyla selamlıyorum. :D 
Bilen bilir yeni bilgisayar yapmıştım konusu mevcut.
Şuan kasanın içerisinde herhangi bir ek soğutma düzeneği yok tamamen stok haliyle kullanıyorum. 
Normal bir bilgisayar ısınmaya başlayınca fanlar hemen der ki; 'beyler bak buralar cehennem olacak sayın kullanıcımız gene cs'de yardırıyor bak hadi az destek olalım beyler hadi az biraz tezahürat yapalım allahını seven bağırsın' dercesine hunharca ve umarsızca coşup bilgisayarı serinletir ferahlatır ve aynı zamanda oyuncuya bağırarak destek olurlar. lakin ki benim bilgisayarda böyle birşey yok valla saldım çayıra diyor adamlar. dürtmezsem hiiiç valla takan yok. çalış desem 'sebep?' diyecek adamlar o derece ::D
bir tane egsoz fanım var hep aynı hızla çalışıyor cpu fanımda aynısı. ekran kartımdakiler biraz farklı mesela belli bir sıcaklığa gelince başlıyolar dönmeye sabit bir hıza ulaşınca tamam diyor bu kadar yeter ve hep o hızda kalıyorlar. msi'ın gaming app şeyini indirdim orda cool tarzı bir düğme var ona basınca 10 sn içerisinde ekran kartım buz gibi oluyor 10dk felan kolay kolay ısınmıyor. onun dışında pc - derecelere düşsede bunlar hep aynı kafada, 160 derece olsada. e ben şimdi kapağa 14cm kasanın önüne 2 tane fan takacam o kesin şart oldu artık ama korkutuyor beni hepsi bir anda çalışsa ev halkı uçaklar geldi evi bombalayacaklar sansın istmemiyorum.
Yani kısaca saygıdeğer forum üyeleri bunları hizaya sokacak başında durup çalış dur yavaşla hızlan diyecek bir hitler lazım. 
Acep bu hitler kim ola ki?

E

expert

Guest
Bios da CPU fan ayarı yaparsın ama işlemci ve ekran kartı ısındığı için normaldir hızlı çalışması senin caren işlemci için sıvı soğutma bak kendine

OceanLaB

Administrator
Admin
Tepki
5,147
Belki de kasanın hava çıkış kanalları fanlara göre tasarlanmamış olabilir toplamaysa. Açıkçası bu sıkıntıyı bende yaşamıştım şuan Gigabyte IF-333 700W kullanıyorum hava çıkış kanalları mükemmel hiç toz olmuyor sadece alt panelde birikiyor tozlar onları da temizlemesi çok kolay.

Tavsiye olarak işlemci üzerine AKASA DEW fan önerebilirim. 3 fanın ihtiyacını tek başına karşılıyor hem yerden kar ediyorsunuz hem de çok daha iyi soğutabiliyor.

KS

MahmutGenc

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
system3276' Alıntı:
Bios da CPU fan ayarı yaparsın ama işlemci ve ekran kartı ısındığı için normaldir hızlı çalışması senin caren işlemci için sıvı soğutma bak kendine

İlerde onuda yapacağım o şart kere şart oldu vallah :D

OceanLaB' Alıntı:
Belki de kasanın hava çıkış kanalları fanlara göre tasarlanmamış olabilir toplamaysa. Açıkçası bu sıkıntıyı bende yaşamıştım şuan Gigabyte IF-333 700W kullanıyorum hava çıkış kanalları mükemmel hiç toz olmuyor sadece alt panelde birikiyor tozlar onları da temizlemesi çok kolay.

Tavsiye olarak işlemci üzerine AKASA DEW fan önerebilirim. 3 fanın ihtiyacını tek başına karşılıyor hem yerden kar ediyorsunuz hem de çok daha iyi soğutabiliyor.

Sürekli akasa öneriyorlar hocam. Stok fan işe yaramayacak gibi görünüyor çünkü ciddi performans kayıpları yaşadığım oluyor iyi bir soğutma ile telafi ederim diye düşünüyorum. Öyle yapacağım ayrı olarak kasada ne kadar fan yuvası varsa dolduracağım. Sağolasınız :)

Bgs

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Eğer sistemine fan ilave edeceksen ev halkının çatıya boeing 777 indiğini sanmaması için fan seçimi yaparken iyi araştırıp cimrilik etmemen gerekiyor. Fan'lar ile ilgili yüzlerce inceleme var düşündüğün fanın yük altındaki performanslarını mutlaka araştır ve fan yerleşimi yaparken hava sürkülasyonunu iyi ayarla. Ben Zalman Z11 Plus kasama
Motherboard: Msi 970 Gaming
Cpu : AMD FX-8350
Gpu :2x R9 280X (3gb 384bit) CrossFire
Ram: 2x4gb Kingston HyperX Red Limited Edition
Ram: 2x4gb Kingston HyperX Blu -Toplam 16GB-
SoundCard: Asus Strix Soar 7.1
HDD: Seagate 1tb
Cpu Cooler: XIGMATEK VENUS
Power: Ocz Zx 1000w
Sığdırıp 7 fan ile
Ön panelde 1
Üst panelde 2
Sağ kapak 1
Sol kapak 1
Taban 1
Egsoz 1
Ön panel içeri
Taban içeri
Kapaklar içeri
Üst panel ve Egsoz dışarı üfleyecek şekilde konumlardım.
Cs:Go Crossfire açıkken Egsoz'dan bildiğin ateş üflüyor ama ekran kartlarım 60-65 derece
Gayet iyi ve çılan seste kimseyi rahatsız etmiyor.

KS

MahmutGenc

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Bgs' Alıntı:
Eğer sistemine fan ilave edeceksen ev halkının çatıya boeing 777 indiğini sanmaması için fan seçimi yaparken iyi araştırıp cimrilik etmemen gerekiyor. Fan'lar ile ilgili yüzlerce inceleme var düşündüğün fanın yük altındaki performanslarını mutlaka araştır ve fan yerleşimi yaparken hava sürkülasyonunu iyi ayarla. Ben Zalman Z11 Plus kasama
Sığdırıp 7 fan ile
Ön panelde 1
Üst panelde 2
Sağ kapak 1
Sol kapak 1
Taban 1
Egsoz 1
Ön panel içeri
Taban içeri
Kapaklar içeri
Cs:Go Crossfire açıkken Egsoz'dan bildiğin ateş üflüyor ama ekran kartlarım 60-65 derece

Haklısınız hocam şuan bende eksra fan bulunmamasına rağmen Gta 5'i ultra oynuyorum ve ekran kartım 60 dereceyi geçmiyor. İşlemcimde 65'i. Buna ek olarak iki fan öne, bir fan kapağa birde işlemci fanımı değiştireceğim Akasa venom düşünüyorum. ön fanlar ve kapaktaki fan içeri üflese iyi olur mu sizce? Ayrıca sisteminiz efsaneymiş Allah zeval vermesin :D

Bgs

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
MahmutGenc' Alıntı:
Bgs' Alıntı:
Sığdırıp 7 fan ile
Ön panelde 1
Üst panelde 2
Sağ kapak 1
Sol kapak 1
Taban 1
Egsoz 1
Ön panel içeri
Taban içeri
Kapaklar içeri

Haklısınız hocam şuan bende eksra fan bulunmamasına rağmen Gta 5'i ultra oynuyorum ve ekran kartım 60 dereceyi geçmiyor. İşlemcimde 65'i. Buna ek olarak iki fan öne, bir fan kapağa birde işlemci fanımı değiştireceğim Akasa venom düşünüyorum. ön fanlar ve kapaktaki fan içeri üflese iyi olur mu sizce? Ayrıca sisteminiz efsaneymiş Allah zeval vermesin :D

Bence egsoz ve tavan harici tüm fanların içeri üflemesi faydalı olacaktır. ( Yanlışım varsa hocalarım bu konuyu şahlandırsın )

Ufak bir ekleme tavsiyem işlemci için sıvı soğutma yönünde olurdu. Şahsen pinti'lik etmesem H80igt yada H100 alırdım. Hem kasa içinde kalabalık yapmaz hemde güzel görünür.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri