PC Kendini Resetliyor

aedonN

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
Sistem özelliklerim

CPU: AMD Rzyen 7 5700x

GPU: RED DEVİL 5700XT

ANAKART: MSİ MPG B550

RAM: GOODRAM IRDM RGB 8x4 3600 MHZ

SIVI SOĞUTUCU: DEEPCOOL LS520

KASA: NZXT H5 FLOW

PSU: NZXT C750 BRONZE

SSD: KİNGSTONE KC3000 1TB

EKSTRA FANLAR: DEEPCOOL FC120

herhangi bi sabitliği yok kafasına göre ışıklar bile sönmeden reset atıyor chromede taklırıken 3 kere ard arda reset attı daha demin ramleri 3200 mhz ye düşürdüm belki 4 slotta sıkıntı oluyordur diye ama alakası yokmuş. konu hakkında fikri olan yardımcı olabilir mi

serkhan

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Sistem özelliklerim

herhangi bi sabitliği yok kafasına göre ışıklar bile sönmeden reset atıyor chromede taklırıken 3 kere ard arda reset attı daha demin ramleri 3200 mhz ye düşürdüm belki 4 slotta sıkıntı oluyordur diye ama alakası yokmuş. konu hakkında fikri olan yardımcı olabilir mi
Ramleri söküp tek tek denedin mi yerini değişip veya silgi ile silmeyi

solaris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
85
GOODRAM IRDM RGB 8x4 3600 MHZ
Bunlar dual-ikli kit mi yoksa ayrı ayrı tek modüller şeklinde mi alındı?
Cl değerleri , voltajları aynı mı?

İkli kit varsa önce bu kiti dual olarak takın 2x8 şeklinde. Diğerlerini çıkarın.
Yine sorun çıarırsa bios sıfırlayın.

Kasayı açmışken kablolamayı bir kontrol edin. Ram slotlarında tozlanma varsa dikkatli bir şekilde temizleyin. (Bunları yapmak için pc yi güçten kesmeyi unutmayın, fişi çekin.)
EXPO ayarlamalar voltaj ayarlamalar bunları default moda getirin. Expo yu iptal edin.
Bir ara ram test te yaparsınız.

Bunlar RAM ile ilgili değerlendirmeler. Sorun başka bir yerde de olabilir.

IceBerg

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Sistem özelliklerim

aynısı bendede oldu ramleri söküp peçeteyle nerdeyse hiç bastırmadan sildim takdım düzeldi dene bence

KS

aedonN

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
GOODRAM IRDM RGB 8x4 3600 MHZ
Bunlar dual-ikli kit mi yoksa ayrı ayrı tek modüller şeklinde mi alındı?
Cl değerleri , voltajları aynı mı?

İkli kit varsa önce bu kiti dual olarak takın 2x8 şeklinde. Diğerlerini çıkarın.
Yine sorun çıarırsa bios sıfırlayın.

Kasayı açmışken kablolamayı bir kontrol edin. Ram slotlarında tozlanma varsa dikkatli bir şekilde temizleyin. (Bunları yapmak için pc yi güçten kesmeyi unutmayın, fişi çekin.)
EXPO ayarlamalar voltaj ayarlamalar bunları default moda getirin. Expo yu iptal edin.
Bir ara ram test te yaparsınız.

Bunlar RAM ile ilgili değerlendirmeler. Sorun başka bir yerde de olabilir.
dual kit şeklinde aldım ve 16 gb ramdeyken sorun yoktu ama 32 yapınca reset atmaya başladı. aynı siteden aynı kiti satın aldım ama sanırım değiştirmem gerekecek gibi gözüküyor. ram test dediğin tam olarak ne biraz bakındım ama ne yapmamı istediğini anlamadım

solaris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
85
Siz biosu sıfırlayıp, varsayılan değerlere döndünüz mü? (Fabrika ayarları)
EXPO seçenekleri kapalı olsun.

Aklıma gelen şunlar:

Önce bir ikili kiti slaotlara dual olarka takıp bir süre denersiniz. (Anakart kitapçıkta nasıl dual takılacağına dair bilgi vardır) diğer ikili kittekilerle karıştırmayın arkalarında seri no vs vardır buna dikkat edin. Aynı pakette gelen lerin takılması önemli.

Sonra diğer ikili kiti aynı şekilde takıp denersiniz .Yani üstteki ile bunları ayrı ayrı olarcak şekilde ikil kit şeklinde takarsınız. Bir süre denersiniz. Herhangi bir sorun çıkaran kitin hangisi olabileceğini görürsünüz.

Eğer bu iki adımda herhangi bir sorun çıkmamışsa (bir süre denedikten sonra) hepsini beraber takıp denersiniz. Her kitteki modüller dual gelecek şekilde.
Sorun ağır yükten (toplamdaki ram kapasitesi) olabilirmi diye düşündüm fakat aman aman bir yük sayılamaz

Bu aşamaların sonucunu yazarsanız sonrasında daha isabetli karar verilebilir.
Anakart narka ve model no, İşlemci marka ve model no da yazarsınız.

Aynı marka dual kitler: Aynı frekens, aynı voltaj değeri, aynı kapasite de olsa bile yinede uyumsuzluk ihtimaller dahilinde olabiliyor.

KS

aedonN

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
Siz biosu sıfırlayıp, varsayılan değerlere döndünüz mü? (Fabrika ayarları)
EXPO seçenekleri kapalı olsun.

Aklıma gelen şunlar:

Önce bir ikili kiti slaotlara dual olarka takıp bir süre denersiniz. (Anakart kitapçıkta nasıl dual takılacağına dair bilgi vardır) diğer ikili kittekilerle karıştırmayın arkalarında seri no vs vardır buna dikkat edin. Aynı pakette gelen lerin takılması önemli.

Sonra diğer ikili kiti aynı şekilde takıp denersiniz .Yani üstteki ile bunları ayrı ayrı olarcak şekilde ikil kit şeklinde takarsınız. Bir süre denersiniz. Herhangi bir sorun çıkaran kitin hangisi olabileceğini görürsünüz.

Eğer bu iki adımda herhangi bir sorun çıkmamışsa (bir süre denedikten sonra) hepsini beraber takıp denersiniz. Her kitteki modüller dual gelecek şekilde.
Sorun ağır yükten (toplamdaki ram kapasitesi) olabilirmi diye düşündüm fakat aman aman bir yük sayılamaz

Bu aşamaların sonucunu yazarsanız sonrasında daha isabetli karar verilebilir.
Anakart narka ve model no, İşlemci marka ve model no da yazarsınız.

Aynı marka dual kitler: Aynı frekens, aynı voltaj değeri, aynı kapasite de olsa bile yinede uyumsuzluk ihtimaller dahilinde olabiliyor.
şuan denemeye başladım dediğiniz sorunlu kiti deneme olayına gelişmelerden haberdar edicem

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Geri