Pc reset atiyor

Miracdemirel

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Ekran karti gtx 1660 ti islemci amd ryzen 5 2600x pc yi 3 sene once aldim oyuna girdigimde reset atiyor isinma sorunu yok asinma testi yaptim islemciye reset atmadi ancak gpu ya yaptigimda reset atti ramlerde sorun yok denedim ekran kartini cok fazla sokete badtirinca 10 dakka dayaniyor sonra tekrar reset atiyor soketi kirmak istemedim oyuzden fazla bastirmiyorum ayni hata 1.5 sene oncede olmustu nasil cozdum dicekseniz cozmedim kendi kendine gecti neoldu bilmiyorum msi ayarlarindan core clock u dusurup core voltajini arttirinca reset atmiyor ama bu pekde saglikli bi islem degil yardimlari bekliyorum

Fenomend

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
518
Ekran karti gtx 1660 ti islemci amd ryzen 5 2600x pc yi 3 sene once aldim oyuna girdigimde reset atiyor isinma sorunu yok asinma testi yaptim islemciye reset atmadi ancak gpu ya yaptigimda reset atti ramlerde sorun yok denedim ekran kartini cok fazla sokete badtirinca 10 dakka dayaniyor sonra tekrar reset atiyor soketi kirmak istemedim oyuzden fazla bastirmiyorum ayni hata 1.5 sene oncede olmustu nasil cozdum dicekseniz cozmedim kendi kendine gecti neoldu bilmiyorum msi ayarlarindan core clock u dusurup core voltajini arttirinca reset atmiyor ama bu pekde saglikli bi islem degil yardimlari bekliyorum
Ekran kartını sökette zorladığınızda çalışıyorsa anakart söketinde sorun olabilir anakartta başka söket varsa deneyebilir misiniz yoksa da yakın bir yerde ekran kartını test edip deneme fırsatınız var mı ya da ekran kartı tam oturuyor mu pcie giriş kilidi kartı oturtunca kapanıyor mu ?

KS

Miracdemirel

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Ekran kartını sökette zorladığınızda çalışıyorsa anakart söketinde sorun olabilir anakartta başka söket varsa deneyebilir misiniz yoksa da yakın bir yerde ekran kartını test edip deneme fırsatınız var mı ya da ekran kartı tam oturuyor mu pcie giriş kilidi kartı oturtunca kapanıyor mu ?
anakartta baska soketim yok yakin yerdede ekran kartini test etme fırstaım yok sanırım tam oturuyor giris kilidi
bastirinca kapaniyor ancak ilk kısımda yani vidalarin orası sallanmıyor salam duruyorken ekran kartının ucu hayli sallaniyor bu konulardan pek anlamıyorum.

Fenomend

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
518
anakartta baska soketim yok yakin yerdede ekran kartini test etme fırstaım yok sanırım tam oturuyor giris kilidi
bastirinca kapaniyor ancak ilk kısımda yani vidalarin orası sallanmıyor salam duruyorken ekran kartının ucu hayli sallaniyor bu konulardan pek anlamıyorum.
Şimdi yazılımsal desek değil gibi dediklerinizden yola çıkarak siz ekran kartını basılı tutarak kullanabiliyorum 10 dakika boyunca diyorsunuz . Siz basılı tutup oyun açınca 10 dakika kadar çalışıyor ve bıraktığınızda sistem reset mi atıyor ?

KS

Miracdemirel

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Şimdi yazılımsal desek değil gibi dediklerinizden yola çıkarak siz ekran kartını basılı tutarak kullanabiliyorum 10 dakika boyunca diyorsunuz . Siz basılı tutup oyun açınca 10 dakika kadar çalışıyor ve bıraktığınızda sistem reset mi atıyor ?
bakın sımdı ben pc nin kapagini aciyorum ekran kartını iyi ce bastırıyorum elim de iz cikiyor okadar bastiriyorum sonra acılır acılmaz kapanan oyun acıp giriyorum ve 5 dakka oyunca ekran gidip geri aciliyor reset atıyor ekran kartını elimle tutmuyorum bastırıyorum sokete iyice sanırım bu olay ya psu yada ekran kartı ile ilgili psu ne alakasi varsa derseniz bi aralar adanada koy de yasiyordum pc 1 sene topraklanma yapilmamis kotu elektrige maruz kaldı onlada alakali olabilir ama buyuk ihtilmal ekran karti ile alakali incehesap dan aldim oraya destege gondericem umarım duzelir sizin tavsiyelirinizi almak icin buraya yazdım belki gozumden kacan birsey vardır diye

KS

Miracdemirel

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
birde sunu solemeyi unuttum bostayken arada gorev yoneticisini izliyorum gpu aniden 100 yukselip geri dusuyor

KS

Miracdemirel

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
birde 3 4 ay once kulaklıgım yandı ateş kokusu geldi bunların hepsini bilsen iyi olur

Fenomend

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
518
Güç kaynağınızda problem olma ihtimali de var şimdi güç kaynağını test etmek için program önersem sizde girip basit testleri yapabilir buraya aktarabilir misiniz?

KS

Miracdemirel

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1

Fenomend

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
518
bir kaç günlük kısıtlı bir internet kullanımı ile devam etmem gerekiyor discord indirecek bir durum değil dediğim programlar link olarak tıklarsanız yönlendirecek siteden indirebileceksiniz sizin aramanıza gerek yok mavi linkleri tıklayın indirin kurun ben sizi yönlendireceğim aksi taktirde eğer bilginiz yok ise bilgili olan birine ya da bir yere başvurun mesela ekran kartınızda sorun olup olmadığını öğrenmek için yakınınızda bir internet kafe varsa ücreti dahilinde bir sisteme takıp kontrol edebiliyorsa gözünüzün önünde baktırın

KS

Miracdemirel

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
bole bir ekran cıktı ne yapmam gerek

Ekli dosyalar

• resim_2022-09-15_194221272.png
    resim_2022-09-15_194221272.png
    173.6 KB · Görüntüleme: 3

Fenomend

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
518
Sol üste 3. sıra kırmızı sensörler kısmını tıklayın ve gpu kısmında +3.3v +12 +5v kanallarının değerini söyleyin yan tarafında yazar hemen hatta yine ekran görünütüsü atın ben bakayım

BilgisayarcıGenç

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
1,269
Yazılımsal görünmüyor. Anakartın, ekran kartının soketlerini kontrol etmeniz gerekiyor. Mümkünse ayrı ayrı deneyin başka sistemde. Psu modelinizi paylaşabilir misiniz. Ekran kartı sistemde genellikle en çok gücü çeken ürün olduğu için besleyemiyor olabilir.

Fenomend

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
518
Anakart kısmında da aynı değerler var onu da atın tam bir emin olalım ekran kartına giden +12v kanalı düşük görünüyor
Düzeltme ekran kartına giden 12v değilmiş gözümden kaçmış 8 pin girişli kartınız doğru güç görünüyor

Son düzenleme:

Fenomend

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
518
Occt yi kurun soldan test kısmına basın power ı seçin voltage kısmını ve tikleri + olarak atın 5 dakika oto ayarlıdır zaten alttan play tuşu simgesine basın güç kaynağını test edelim önce bir sorun varsa kapanır zaten ekran görüntüsünde ki işaretli yerleri tam yapın.

Ekli dosyalar

• occc.jpg
    occc.jpg
    242.8 KB · Görüntüleme: 2

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri