Pc restart atıyor

Kaan Hüseyin

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Merhabalar, benim bilgisayarım oyun oynarken kendi kendine ilk önce siyah ekran veriyor, ardından sonra mavi ekran hatası ile karşılaşıp kendi kendine restart atıyor. Bilgisayar yeniden açıldıktan sonra aynı oyunu yine açıyorum 5 dk. geçmeden yine aynısı tekrarlanıyor. Windows 11 kullanıyorum, güncel sürümde ayrıca tüm driverlar da güncel. Isınma problemi yok. Bu konuyu internette biraz araştırınca PSU ile ilgili bir sorun olabileceği sonucuna ulaştım. Bilgisayarımı kapayınca ışıkları sönmüyor dolayısıyla bir de PSU nun arkasındaki düğmeden kapamam ayrıca masanın altına eğilip hoparlörü oradan kapamam gerekiyor. Ben de bunu yapmaya üşendiğim için bir tane anahtarlı priz aldım ve PC yi oraya bağladım. Bilgisayarı kapat dedikten sonra direkt anahtardan kapatıyorum ve bazen PC yi kapatmadan direkt anahtarı da kapadığım oluyor. Açıkçası bu durumun PSU ya zarar vermiş olduğu ihtimali beni korkutuyor. Bu arada bahsettiğim oyun PUBG ama sanırsam sadece onda olmuyor. Mesela 1 buçuk saat ETS2 oynadım böyle bir sorun ile karşılaşmadım ama Forza Horizon 4 oynarken aynı sorun yine başıma geldi.

Ekran Kartım--> Asus tuf rtx3070
PSU  -----> Asus rog thor 850p
Anakart---> Asus rog strix z590-e
İşlemci-----> i7 10700K

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Cvp: Pc restart atıyor

C > Windows > Minidump dosyalarınızı arşivleyip bir yere yükleyip link paylaşır mısınız.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139

Dosya olsaydı onları arşivleyip bir yere yükleyip link paylaşın dedim yorumu yanlış okumuşsunuz. Dosya yoksa mavi ekran hatasının dökümü oluşmadan sistem kapanıyor yada bir temizleme aracı bu dosyaları sisteminizden siliyor olabilir. CCleaner gibi bir yazılım kullanıyor musunuz?

Ayrıca sistemde birkaç şeyi kontrol etmenizi isteyeceğim. Birincisi BIOS güncellemeniz varsa yapın ve yoksa BIOS 'u sıfırlayın ve OC ayarları filan yapmadan XMP dahil kapalı olsun böyle deneyin sistemi.

KS

Kaan Hüseyin

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Önce CC Cleaner'ı kaldırıp tekrar aynı hatadan aldım, acaba oraya yeni dosya gelir mi diye düşündüm ama gelmedi. Ben de dediğiniz gibi önce BIOS'a güncelleme gelmiş onu yaptım. Sonra tüm ayarları varsayılana sıfırladım. 2-2,5 saat PUBG oynadım şimdi sorun çözülmüş gibi, Pc restart atmadı. Ama ben emin olamıyorum tesadüf olabilirmiş gibi geliyor çünkü daha önce başka bir forumda yine bu konu ile ilgili başlık açmıştım ve bana denenleri yapınca o anlığına bilgisayar düzgün çalışıyordu ama tabii sonra bozuldu, acaba yine öyle olabilir mi diye şüphe ettim. Yalnız ben şimdi XMP ayarlarını falan açarsam aynı sorun yine mi olur?

Bu arada mesajınıza biraz geç cevap verdim çünkü dediğiniz ayarları yaptıktan sonra oyuna girip sistemi test edecek vakit ancak bulabildim gerçekten, kusura bakmayın.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139

XMP açıp deneyin eğer sorun yaşarsanız belleklere XMP açık şekilde memtest86 ile RAM testi yapın. Bakalım belleklerde sorun var mı.

Ayrıca şu minidump dosyasının oluşmaması tuhaf. Aşağıdaki konuma gidip 3. resimdeki ayarlar sizde o şekilde mi kontrol edin. Eğer değilse aynı bundan kaynaklıdır dosya oluşmaması.

Ekran-Al-nt-s.png

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri