PC Topladım Geç Açılıyor

HeatLonn

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
asus a620m plus anakart
r5 7500f
rtx 4070
kingston 32 ram cl36 5600mhz
500 m2 ssd
aoc 27" c27g2zu monitör
Vento VG12AL kasa

arkadaşlar sistemi yeni topladım sorunsuz çalışıyor fakat açılırken başta 10-15 sn siyah ekran kalıyor sonra monitöre görüntü geliyor windows başlıyor zaten hızlı açılıyor ama başta bi 10-20 sn arası bekletiyor. yeniden başlattığımda da aynısı oluyor anlamadım.?

bios ram ayarları msonfigte ki şeyler vs. bildiğim herşeyi yaptım düzelmedi?

yunus_x37

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
Bütün parçalarının takılı olduğundan eminmisin aygıt yöneticisinden kontrol et olmazsa parçaları yeniden çıkar tak

Tefnut

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
217
5-6 ay kadar önce Amd ddr5 sistemler geç açılıyor, sorun ile ilgili yeni bios bekleniyordu. Son durum nedir net bilgim yok ama netten ayarları vs iyice bir araştırmanız lazım.

aerowing

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
29
Geçen hafta arkadaşım ile konuşuyorduk. Yeni sistem topladı. X670 MSI anakartta açılma süresinin 1 dakikadan fazla sürdüğünü anlattı. Bios'da bir çok ayarı değiştirip, süreyi iyileştirmeye çalıştı ama çok bir fayda etmedi.

Tefnut'un dediği gibi platforma özel bir durum var şu anda. Sorunun açılıştaki Memory Training süresinin çok uzun sürdüğünü söylüyorlar. Yeni Bios güncellemeleri ile zamanla düzelir umarım.

KS

HeatLonn

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Biosu güncellemiştim.. muhtemelen aynı sorun o zaman. Defalarca kontrol ettim düzelticek bişey kalmadı. Muhtemelen bahsettiğiniz konu. Konuyu kilitliyorum teşekkürler.

Oneironaut

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Dostum yaklaşık 3 gün önce seninle aynı sistemi satın aldım. Bios kafasına göre takılıyor gerçekten.

Kasamda tek bir monitöre hem hdmi hem de dp takılı. Dp’den boot etmeyi denediğinde hepten buglanıyor.
Dolayısıyla da hdmi’dan devam etmek zorunda kalıyorsun söküp takmaktan cihaza zarar vereceğiz bir şey değil…

Aklında olsun Shift+yeniden başlatma kombinasyonu hdmi’da çalışıyor biosa erişmek istersen. Bios rollback mevzusuyla da hiç vakit kaybetme düzelmeyecek çünkü. :) Reddit ağlama duvarı olmuş herkes aynı dertten muzdarip.

4090/80’e dahi hotfix gelmiş biz 70’ler çaresizce yeni güncellemeyi bekleyeceğiz.

Edit: Bios’u siyah ekrana düşüren ReziseBAR özelliğini aktifleştirmek. CSM özelliğini aktifleştirdiğinde ReziseBAR’ı otomatik olarak deaktive ettiği için kalmıyor bir derdin. Lakin performans sağlayıcı özellikleri kullanamadıktan sonra neyleyeyim boot ekranını…

Son düzenleme:

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri