Pc ye bagli olan kablo sase yapti sigortalar atti zarari olurmu

mustixashk

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Merhaba arkadaslar forumda yeniyim umarim guzel bi cevap alirim simdi bilgisayari daha alali 4 gun oluyor bilgisayarim 3 lu uzatmaliya bagli monitor kasa bagli bu prize bilgisayari kapattim 15 dakika sonrasinda telfonu sarja takmak icin ucluyu duvar prizinden cikarirken sase yapti ve evin sigortalari atti tekrar sigortayi actim ve pc yi monitoru actigimda calisiyor sorunsuz olarak peki bunun sisteme bi zarari olmus mudur tekrar belirteyim pc kapaliydi calismiyodu psu msi mag a650bn 80 plus setifikali anakartta asus tuf gaming serisi boyle bi olayin basima gelmesi kafama takildi sizinde goruslerinizi almak istiyorum tesskkur ederim

mutlu

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
537
Merhaba arkadaslar forumda yeniyim umarim guzel bi cevap alirim simdi bilgisayari daha alali 4 gun oluyor bilgisayarim 3 lu uzatmaliya bagli monitor kasa bagli bu prize bilgisayari kapattim 15 dakika sonrasinda telfonu sarja takmak icin ucluyu duvar prizinden cikarirken sase yapti ve evin sigortalari atti tekrar sigortayi actim ve pc yi monitoru actigimda calisiyor sorunsuz olarak peki bunun sisteme bi zarari olmus mudur tekrar belirteyim pc kapaliydi calismiyodu psu msi mag a650bn 80 plus setifikali anakartta asus tuf gaming serisi boyle bi olayin basima gelmesi kafama takildi sizinde goruslerinizi almak istiyorum tesskkur ederim
Sorun olsaydı, açılmazdı diye düşünüyorum. Geçmiş olsun.

KOCAEFE

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
503
Sigortayı kapayıp (elektrik gelmesin aman) duvardaki prizin içini kontrol etmenizi öneririm, birbirine yakın kaplamasız tel olmasın veya yanık vs olmasın. Tekrar bir sıkıntı yaşatmaması adına, özellikle de o prizden bilgisayara güç çekmeye devam ediyorsanız. Kısa devre sonucu sigorta atması iyidir ve kapalı olan PC'ye zarar vermesi muhtemel değil. Yüksek voltaj veya düşük voltaja maruz kalmadıktan sonra bir sıkıntı olacağını hiç sanmıyorum.

KS

mustixashk

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Sigortayı kapayıp (elektrik gelmesin aman) duvardaki prizin içini kontrol etmenizi öneririm, birbirine yakın kaplamasız tel olmasın veya yanık vs olmasın. Tekrar bir sıkıntı yaşatmaması adına, özellikle de o prizden bilgisayara güç çekmeye devam ediyorsanız. Kısa devre sonucu sigorta atması iyidir ve kapalı olan PC'ye zarar vermesi muhtemel değil. Yüksek voltaj veya düşük voltaja maruz kalmadıktan sonra bir sıkıntı olacağını hiç sanmıyorum.
Cok tessekkur ederim guzel cevabiniz icin icim rahatladi inanin daha yeni aldim kullanamaya kiyamazken boyle bisey moralimi bozdu akim korumali priz almak mantikli olur mu acaba

Sorun olsaydı, açılmazdı diye düşünüyorum. Geçmiş olsun.
Tesekkur ederim cevabiniz icin

BilgisayarcıGenç

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
1,269
Tehlikeli bir durum yaşamışsınız. Güç kaynağı ve anakart olası durumları engellemiş gibi görünüyor. Tamamen güç kesikse zaten problem olmamıştır. Akım korumalı priz veya ups tercih edilebilir.

KOCAEFE

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
503
PC kapalıyken PSU üzerinde bir sigorta vardır onu da kapalı konumda tutmanızı tavsiye ederim. PC kapalı iken zarar gelmesini tamamen engeller. Akım korumalı priz bir ölçüde PC kullanırken belli bir voltaj aralığında koruma sağlar, en azından hiç olmamasından iyidir. Voltaj dalgalanmalarından korumaz, aynen yansıtır ancak zaten PSU üzerinde de korumalar mevcuttur. Akım korumalı prizin çok yüksek veya çok düşük voltaj dalgalanma aralığında koruduğunu unutmayın. Elbette faydası olur ama bir Online-UPS veya regülatör başarısı beklememek gerekir.

KS

mustixashk

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Hayır, bu durum PC'yi ilgilendirmez. Şase yapan yer tam olarak neresi? Şarj adaptörü ile imkansız bir durum çünkü.
Duvar prizinde takili 2 li cogalticiya uzatmali 3 luyu takmistim 1nde telefom sarj oluyor birinde pcye giden uclu takiliydi pcye giden uclunun kablosunu cogalticidan cikarirken sase yapti sigortalar atti direk bilgisayarin kablosundan sase olmadi pc kapaliydi monitor bekleme modundaydi

KOCAEFE

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
503
Hayır, bu durum PC'yi ilgilendirmez. Şase yapan yer tam olarak neresi? Şarj adaptörü ile imkansız bir durum çünkü.
Neden imkansız olsun? Takıp çıkarırken yapabiliyor. Çok başıma geldi. Ancak arıza yapmayıp defalarca kullanmaya devam ettiğim de oldu ve sadece sigorta attırabiliyor ve bazen sigorta bile atmıyor.

Furkan Karagülle

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
57
Duvar prizinde takili 2 li cogalticiya uzatmali 3 luyu takmistim 1nde telefom sarj oluyor birinde pcye giden uclu takiliydi pcye giden uclunun kablosunu cogalticidan cikarirken sase yapti sigortalar atti direk bilgisayarin kablosundan sase olmadi pc kapaliydi monitor bekleme modundaydi
Kullandığın ikili prizin içini açar mısın?

Neden imkansız olsun? Takıp çıkarırken yapabiliyor. Çok başıma geldi. Ancak arıza yapmayıp defalarca kullanmaya devam ettiğim de oldu ve sadece sigorta attırabiliyor ve bazen sigorta bile atmıyor.
Çünkü şarj adaptörünün akım geçirgenlik oranı çok düşük. Bu da sigortayı attırmaz.
Adaptörü prize takarken çıtır çıtır etmesi önemli değil. Büyük olasılıkla kullanılan ikili prizde kısa devre meydana geldi.

KOCAEFE

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
503
Kullandığın ikili prizin içini açar mısın?

Çünkü şarj adaptörünün akım geçirgenlik oranı çok düşük. Bu da sigortayı attırmaz.
Adaptörü prize takarken çıtır çıtır etmesi önemli değil. Büyük olasılıkla kullanılan ikili prizde kısa devre meydana geldi.
Prizin içini kontrol etmesini söylemiştik. Sanırım önceki cevapları hiç okumamışsınız. Duvardaki prizi dahi kontrol etmelidir. Adaptörü kontrol edin veya ondan kaynaklıdır diyen olmadı.

Streaker

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
119
Hocam en iyisi bir tane kesintisiz güç kaynağı alın alamıyorsanız En kötü bir tane akım ve Termal korumalı priz alın Ayrıca kullanacağınız priz ya da kesintisiz güç kaynağı için ayrı bir priz yeri yaptırın mümkünse Allah korusun yangın mangın çıkartır yani sıkıntı işler onlar

Streaker

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
119
Demek ki duvardaki prizin içerisinde kablo yanmasını ve erimesini hiç görmediniz. Nadir de olsa olabiliyor.
O zaman elektrik tesisatını komple değiştirmesi gerekiyor yani Allah korusun sıkıntı çıkar yangın falan çıkar bunun geri dönüşü harbiden olmaz yani

Demek ki duvardaki prizin içerisinde kablo yanmasını ve erimesini hiç görmediniz. Nadir de olsa olabiliyor.
Tamam belki elektrik tesisatını değiştirmek pahalıya patlayacak ama ileride oluşacak daha büyük zararların önüne geçmek için yapılabilecek Tek seçenek bu kalıyor

KOCAEFE

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
503
O zaman elektrik tesisatını komple değiştirmesi gerekiyor yani Allah korusun sıkıntı çıkar yangın falan çıkar bunun geri dönüşü harbiden olmaz yani
Yok hocam sadece prize bağlı kablodan kısa devre yapınca nadiren olabiliyor. Kablo uzunluğu yeterliyse kabloyu biraz kısaltıp yeniden bağlantı yapmak yeterli oluyor. Kablo çok eskimişse gerekli oluyor komple tesisattaki kabloyu değiştirmek. Kontrol etmekten zarar gelmez.

Streaker

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
119
Yok hocam sadece prize bağlı kablodan kısa devre yapınca nadiren olabiliyor. Kablo uzunluğu yeterliyse kabloyu biraz kısaltıp yeniden bağlantı yapmak yeterli oluyor. Kablo çok eskimişse gerekli oluyor komple tesisattaki kabloyu değiştirmek. Kontrol etmekten zarar gelmez.
Bence kontrol etse daha iyi Çünkü yeni evlerde bile böyle bir sorun oluyor çünkü bu Müteahhitler çok üçkağıtçı yani açık konuşacağım çok üç şikayetçi müteahhitlerimiz var maalesef onlar sağ olsun maalesef bazıları tesisatlarını komple değiştirmek zorunda kalıyor

KOCAEFE

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
503
He bir de duvardaki prizde topraklama hattı yoksa mutlaka eklenmeli. Özellikle pahalı cihazların bağlandığı prizlere bence şart. Elektrikçi çağırmak olası arızalardan daha ucuza gelir.

Streaker

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
119
He bir de duvardaki prizde topraklama hattı yoksa mutlaka eklenmeli. Özellikle pahalı cihazların bağlandığı prizlere bence şart. Elektrikçi çağırmak olası arızalardan daha ucuza gelir.
Tabii ki de tabii ki de ama elektrikçinin ne kadar bilgili olduğu ne kadar deneyimi olduğu da çok önemli

KS

mustixashk

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Akim korumali priz aldim internetten viko marka gelmesini bekliyorum bayada oyun falan oynadim bi sorun yok simdilik

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri