PC Yükseltmesi Hakkında

M.Hamza

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
12
Hocalarım merhaba,

bir kaç aydır sistemimi tekrardan kuruyorum bazı parçaları aldım bazılarını alacağım ancak bir kaç sorum olacak. Öncelikle aldığım parçalar şu şekilde;

Gigabyte RX 6600XT ekran kartı
Ryzen 7 5800X işlemci
Gskill 8x2 16 GB 3600 Mhz Ram
arctic freezer 34
Gigabyte B450M S2H/Asus B550M (alacağım)
Asus 280 Hz monitör /BenQ 360Hz (alacağım)
Dark guardian 4x12 cm kasa
600W güç kaynağı (modelini hatırlayamadım)

*Bunları tamamladıktan sonra SSD ve Hard disk kısmını yenilemeyi çok istemiyorum. Bunun ne gibi zararları olur ? Oyunlarda takılma kalitesiz HDD ve SSD den kaynaklı olabilir mi ?

SSD adata SU630 480 GB

*Sadece CS:GO oynuyorum ve takılmadan akıcı bir şekilde oynamak istiyorum başka bir isteğim yok, bu sistem ile bu mümkün müdür ?

Teşekkürler

Mkann

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
681
işlemciyi bir tık düşürüp ekran kartı yükseltilebilir
Depolama alanı yükselirse iyi olur 1tb ssd işinizi görür

yunusx36

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
3,016
Hocalarım merhaba,

bir kaç aydır sistemimi tekrardan kuruyorum bazı parçaları aldım bazılarını alacağım ancak bir kaç sorum olacak. Öncelikle aldığım parçalar şu şekilde;

Gigabyte RX 6600XT ekran kartı
Ryzen 7 5800X işlemci
Gskill 8x2 16 GB 3600 Mhz Ram
arctic freezer 34
Gigabyte B450M S2H/Asus B550M (alacağım)
Asus 280 Hz monitör /BenQ 360Hz (alacağım)
Dark guardian 4x12 cm kasa
600W güç kaynağı (modelini hatırlayamadım)

*Bunları tamamladıktan sonra SSD ve Hard disk kısmını yenilemeyi çok istemiyorum. Bunun ne gibi zararları olur ? Oyunlarda takılma kalitesiz HDD ve SSD den kaynaklı olabilir mi ?

SSD adata SU630 480 GB

*Sadece CS:GO oynuyorum ve takılmadan akıcı bir şekilde oynamak istiyorum başka bir isteğim yok, bu sistem ile bu mümkün müdür ?

Teşekkürler
Mümkündür CS:GO işlemci gerektiren bir oyun işlemcinden çok yeterli. SSD ve HDD takılma değil ama oyunlar da geç açılmaya sebep olabilir o kadar.

KS

M.Hamza

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
12
işlemciyi bir tık düşürüp ekran kartı yükseltilebilir
Depolama alanı yükselirse iyi olur 1tb ssd işinizi görür

Hocam yanıt için teşekkürler ancak CS:GO işlemci ağırlıklı bir oyun ve zaten bu ekran kartı, işlemci ve ram parçalarını aldım

KS

M.Hamza

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
12
Mümkündür CS:GO işlemci gerektiren bir oyun işlemcinden çok yeterli. SSD ve HDD takılma değil ama oyunlar da geç açılmaya sebep olabilir o kadar.
Teşekkür ederim hocam, belki ilerleyen zamanlarda onları da yükseltirim ama problem olmayacaksa şimdilik kalsın

Syqex

Bilgisayar Uzmanı
Bilgisayar Uzmanı
Tepki
5,198
O işlemciye B450 düşük kalır. En az B550 almaya çalışın. İsteğiniz bu sistem ile mümkün olur. SSD ve HDD bence sıkıntı çıkarmayacaktır. Bu sisteme sıvı soğutma da gerekir onu belirteyim. Bence Freezer 34 bu işlemciyi soğutmaz. Kaliteli bir 240mm (en az) sıvı soğutma gerekir.

KS

M.Hamza

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
12
O işlemciye B450 düşük kalır. En az B550 almaya çalışın. İsteğiniz bu sistem ile mümkün olur. SSD ve HDD bence sıkıntı çıkarmayacaktır. Bu sisteme sıvı soğutma da gerekir onu belirteyim. Bence Freezer 34 bu işlemciyi soğutmaz. Kaliteli bir 240mm (en az) sıvı soğutma gerekir.
85 dereceyi geçmez ise yeterli olur mu yoksa derece ne olursa olsun yetersiz mi olur ? Öyle ise öneriniz var mıdır ?

Hocam öğrenince yazarsınız değerlendirmesini yaparız
Anlaşıldı, teşekkür ederim

Syqex

Bilgisayar Uzmanı
Bilgisayar Uzmanı
Tepki
5,198
85 dereceyi geçmez ise yeterli olur mu yoksa derece ne olursa olsun yetersiz mi olur ? Öyle ise öneriniz var mıdır ?

Anlaşıldı, teşekkür ederim
85 Derece bile fazla. Tahminimce 80 civarlarında çalışabilir. Sıvı soğutma için bütçeniz nedir ?

IronMusk

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
1,874
Anakart ve psu olmamış, 750w psu iş görür.

KS

M.Hamza

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
12
Anakart ve psu olmamış, 750w psu iş görür.
Alacağım anakart mı olmamış yok şu an kullandığım mı hocam ? 600W PSU iş görmez mi yani ilerleyen bir kaç ayda yükseltme yapabilirim belki ancak değişmesi çok gerekli bir parça mıdır ?

Mkann

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
681
Alacağım anakart mı olmamış yok şu an kullandığım mı hocam ? 600W PSU iş görmez mi yani ilerleyen bir kaç ayda yükseltme yapabilirim belki ancak değişmesi çok gerekli bir parça mıdır ?
anakartı b550m serisi alırsanız daha iyi olur tabi ki

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri