Yardım Pc’de Iyileştirme Yapacağım Yardım Gerek :(

gurkan1953

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
8
Arkadaşlar öncelikle herkese hayırlı günler dilerim.

Sistemim;

Anakart: MSI B450 Gaming Plus Max
İşlemci: AMD Ryzen 5 3600
Ekran Kartı: MSI GeForce GTX 1070 Gaming X
Ramler: Ripjaws 2x8
PSU: çok eski etiketleri bile yok tek bildiğim 750w

Yapmak istediğim iyileştirme;

MSI GeForce RTX 3080 Suprim X(Temiz) alıp çift ekran kartı yapmak ramleride 2 tane daha ekleyip 4x8 yapmak ama şuanki PSU’nun durumu iyi değil :( PSU önerir misiniz ?

PC’de bol bol oyun oynanacak ve video edit işleri yapılacak aslında komple yenilemek en iyisi ama bütçe yetmediğinden iyileştirme yoluna döndüm fiyat olarak belli bir şey söyleyemiyorum f/p ürünü veya bir tık üstü yükseltmelere açık bir PSU olabilir. Şimdiden herkese teşekkür ederim :*

Musa464

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
21
GTX 1070 ile 3080 kullanarak çift ekran kartı olarak kullanamazsın.
1- Anakartın SLI desteklemesi lazım
2-Aynı grafik kartlarına ihtiyacın var
3-RTX 3000 sonra SLI desteği çekildi yani 2000 serisi çift ekran için destek sunuluyor
4-Ve çift yapsan bile oynayacağın oyunların SLI desteklemesi lazım

ve
bu makeleyi yazan adam bunu yazmış;
**Bir arkadaşım yeterli yuvaya sahip olduğundan grafik kartlarını takıp bilgisayarı açabileceğini düşünerek anakartını kızarttı. Tamam, o bendim. Yine de mevcut birkaç x16 yuvasından başka birkaç gereksinim daha var. **

yani GTX 1070 satıp yerine PSU alabilirsin. PSU dan hiç anlamıyorum önerileri diğer arkadaşlara bırakıyorum

Son düzenleme:
KS

gurkan1953

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
8
GTX 1070 ile 3080 kullanarak çift ekran kartı olarak kullanamazsın.
1- Anakartın SLI desteklemesi lazım
2-Aynı grafik kartlarına ihtiyacın var
3-RTX 3000 sonra SLI desteği çekildi yani 2000 serisi çift ekran için destek sunuluyor
4-Ve çift yapsan bile oynayacağın oyunların SLI desteklemesi lazım

ve
bu makeleyi yazan adam bunu yazmış;
**Bir arkadaşım yeterli yuvaya sahip olduğundan grafik kartlarını takıp bilgisayarı açabileceğini düşünerek anakartını kızarttı. Tamam, o bendim. Yine de mevcut birkaç x16 yuvasından başka birkaç gereksinim daha var. **

yani GTX 1070 satıp yerine PSU alabilirsin. PSU dan gıdım anlamıyorum önerileri diğer arkadaşlara bırakıyorum
Cevabın için teşekkür ederim bu konu hakkında bilgim yoktu çift slot var diye yeterli psu ile kullanabileceğimi düşünüyordum :D

MveA

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
66
4070 ekran kartı
Ryzen 5600x ya da ryzen 7 5800x3d. Alacağın işlemciye göre bir soğutucu.
Ram 2x8 de olabilir 4x8 de olabilir 2x16 da.

omerlutfiulker

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
375
ekran kartları beraber kullanamazsın . daha dogrusu kullanılır ama 2 kat perormans yada optımıze bır calısma olmaz. onun dısnda sıstemde ılk etapta psu degısımı yaparak baslayabılırısnız. psu olarak bu psu yu alabılırsınız.

onun dısında ram lerin bence suan iin ideal değiştirmeye yada yenısını eklemeye gerek yok o bütçeyi işlemci için deerlendirmelisniz . işlemcini 5600 e güncelleyebilirsin tabikide bios uptade yapmayı unutma.

ekran kartı meselesine gelirsek ise 3080 ekran kartının temizini bulmak zor suan bulabılırsen elındekı ekran kartından tabıkıde daha ıyı olucak ama darbogaz yasayacakın bunu unutma.

kihei

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
78
Psu'nun durumu iyi değilse yapman gereken ilk şey psu değiştirmek. Koca sistemi yakma ihtimali var.

Ekran kartı alınca işlemci de alman gerekecek ayrıca darboğaz olmaması için.

dombikpanda61

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
69
Öncelikle şunu söyliyim SLI devri kapandı artık ve gerekte yok aslında. 3080 almak istiyorsan değil 2 sini 1 ini bile kaldıramayacak bir seviyede işlemcin var min %20 darboğaz yersin. Ve PSU da 750w almanı tavsiye ederim kaliteli markalar yönelirsen ileride sorunda yaşamazsın. Şunu da tavsiye ederim eğer 3080 alacaksan 2.el değilse o ekran kartı 0 alacaksan yani sanırsam o fiyatlarda 4070 olması lazım onu al saf güçde bile daha fazla performans veriyor.

KS

gurkan1953

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
8
ekran kartları beraber kullanamazsın . daha dogrusu kullanılır ama 2 kat perormans yada optımıze bır calısma olmaz. onun dısnda sıstemde ılk etapta psu degısımı yaparak baslayabılırısnız. psu olarak bu psu yu alabılırsınız.

onun dısında ram lerin bence suan iin ideal değiştirmeye yada yenısını eklemeye gerek yok o bütçeyi işlemci için deerlendirmelisniz . işlemcini 5600 e güncelleyebilirsin tabikide bios uptade yapmayı unutma.

ekran kartı meselesine gelirsek ise 3080 ekran kartının temizini bulmak zor suan bulabılırsen elındekı ekran kartından tabıkıde daha ıyı olucak ama darbogaz yasayacakın bunu unutma.
Yardımcı olan herkese teşekkür ediyorum öncelikle. Aslında amacım iki ekran kartını da aynı iş için kullanmak değildi biri video kayıt ve render gibi işleri yaparken diğeri oyun oynamak içindi ama olmasa da olur çift ekran kartı herkes tarafından olumsuz olarak söylenmiş onu rafa kaldırdım :D

R5 3600'ü OC yapsam kurtarmaz mı acaba 3080 için ?
Ortalama bütçem 14-15.000TL civarı bu fiyat bandında ekran kartı işlemci ve psu önerileriniz var ise önerilere açığım ille bu dediklerim olacak diye takıntım yok :D Bütçeyi aşan önerilerede açığım Ekran kartını sat şunu al vs gibi.

Sahuraka

Moderatör
Moderatör
Tepki
4,135
Yardımcı olan herkese teşekkür ediyorum öncelikle. Aslında amacım iki ekran kartını da aynı iş için kullanmak değildi biri video kayıt ve render gibi işleri yaparken diğeri oyun oynamak içindi ama olmasa da olur çift ekran kartı herkes tarafından olumsuz olarak söylenmiş onu rafa kaldırdım :D

Ortalama bütçem 14-15.000TL civarı bu fiyat bandında ekran kartı işlemci ve psu önerileriniz var ise önerilere açığım ille bu dediklerim olacak diye takıntım yok :D Bütçeyi aşan önerilerede açığım Ekran kartını sat şunu al vs gibi.
Kurtarmaz mın r5 5600 lazım

dombikpanda61

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
69
Kurtarmaz mın r5 5600 lazım
o bile kurtarmıyor reis ya oc(4,9 ghz) yaptım anca beslettirebildim 3070ti

o şekilde bir bütçeniz var ise rtx 4060ti alabilirsin marka olarakta asus,gigabyte,msi gibi markaları tercih debilirsin. PSU olarak 650w işini görecektir burda da thermaltake,asus,msi,corsair,deepcool,nzxt,cooler master gibi markaları tercih edebilirsin

Sahuraka

Moderatör
Moderatör
Tepki
4,135
o bile kurtarmıyor reis ya oc(4,9 ghz) yaptım anca beslettirebildim 3070ti

o şekilde bir bütçeniz var ise rtx 4060ti alabilirsin marka olarakta asus,gigabyte,msi gibi markaları tercih debilirsin. PSU olarak 650w işini görecektir burda da thermaltake,asus,msi,corsair,deepcool,nzxt,cooler master gibi markaları tercih edebilirsin
2k ya yetiyor ya

KS

gurkan1953

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
8
Bütçe olarak 25.000TL'ye çıksam 2K için Monitör, Ekran Kartı, İşlemci ve PSU alınabilir mi ?

KS

gurkan1953

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
8
750w fsp psu 12kya 2.el 3080 r5 5600 geri kalanda 2k monitör @Lory
Arkadaşlar şuan bir çılgınlık yaptım başlangıç bütçem 14-15K civarıydı monitör dahil 25K'ya çekmiştim şuan 27.5K yaptım ve bunları aldım :D

Monitör(@Lory onayladı :D):
PSU(@omerlutfiulker Sizin dediğiniz model):

Şuan siparişler verildi bütçeden kalan 15K ekran kartı ve işlemci kaldı onları çözersek bu iş olur gibi :D

Son düzenleme:
KS

gurkan1953

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
8
Güncel olarak bu şekilde olacak siparişler geldiğinde.

PSU: 80+ Gold
Monitör: 2K

Buraya 1 işlemci 1 Ekran Kartı lazım Bütçe 15.000TL 2 kere esnettim 3.'de de ufak bir esneme payı vardır :D

@Lory @Sahuraka @omerlutfiulker @dombikpanda61

Sahuraka

Moderatör
Moderatör
Tepki
4,135
Güncel olarak bu şekilde olacak siparişler geldiğinde.

PSU: 80+ Gold
Monitör: 2K

Buraya 1 işlemci 1 Ekran Kartı lazım Bütçe 15.000TL 2 kere esnettim 3.'de de ufak bir esneme payı vardır :D

@Lory @Sahuraka @omerlutfiulker @dombikpanda61
Elindekini sat r5 5600 al anakartı b550 yap

Lory

Monitör Uzmanı
Monitör Uzmanı
Tepki
750
R7'ye çıkılır mı acaba diye düşünmüyor değilim hocam :D
Gerek yok. Oyun için r7 ve R5 serisindeki fark çok az.

Anakartı satmana gerek yok taşır seni. Bı R5 5600 aldın 3.5k bı kule tipi soğutucu 1k. Ekran kartı olarak ta bunu alabilirsin.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri