Yardım Pci Express X16 4.0 Hatası

Ayskan

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Merhaba arkadaşlar. Şubat ayında yeni bir bilgisayar topladım. Sistem detayları aşağıdadır.

i7 14700KF
Gigabyte z790 Aorus Master Anakart
Gigabyte rtx 4090 Gaming OC,
XPG Lancer (AX5U6000C3032G-DCLARBK) 2x32 64GB Ram 6000mhz cl30
2x2tb 990pro ssd
FSP Hydro PTM Pro 1200W +80 Plat PCi5.0 atx3
Haf700Evo Kasa

Bilgisayarımı normal bir şekilde kullanabiliyorum. Ancak sistem ekran kartını PCI Express x16 4.0 olarak değil PCI Express x8 4.0 çalıştığını raporluyor. Anakart üzerinde CPU ya bağlı şeritte SSD yok. Yani paylaşılan bir ssd takılı değil. Bu herhangi bir performans sorunu/kayıp yaratmıyor biliyorum. Ancak insan sorguluyor neden bu şekilde hata oluyor diye.

Bios üzerinde PCI Bifurcation diye bir ayar var. Burada 2 seçenek mevcut. AUTO veya x8/x8 olarak verilmiş. x8 olarak seçtiğimde ekran kartı PCI Express x8 4.0 olarak çalışıyor. Bios güncel son sürüm.

Şayet bazen denediğim bir şey var. Bu şekilde x8 olarak kullandıktan sonra reset atıp bios üzerinden Pci bifurcation ayarını AUTO olarak değiştirdiğimde bilgisayar açılıyor ve x16 4.0 olarak raporluyor, kullanabiliyorum. Taki bilgisayarı kapatıp açana kadar.

Sonra bilgisayarım önyükleme ekranında sürekli reset atıyor ve açılmıyor. Tekrar biosa girip PCI Bifurcation ayarını x8/x8 yapıyorum ve açılıyor.

Anlamadığım şey bu sorun anakart hatası mı? Eğer diğer parçalarda olsa bütün gün beni PCI Express x16 4.0 olarak oynatmazdı. İllaki bir hata, bir mavi ekran veya reset ile karşılaşırdım. Bilgisayarı kapatıp açtığımda yani güç bir kere gidip geldiğinde ise dediğim gibi tekrar x8/x8 yapana kadar açılmıyor maalesef. Psu ile ilgili olsa yine çalıştırmazdı diye düşünüyorum.

Şimdiden her şey için teşekkür ederim.

1720003272034.png

1720003570800.jpeg

KS

Ayskan

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Bir fikri olan çıkar umarım..

solaris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
105
Şöyle bir aratmada:
''z790 Aorus Master reports running PCI Express x8 4.0, not PCI Express x16 4.0.''

Rediit te bu dertten muzdarip pek çok konu başlığına denk geldim. Gerçi orası da portol-forum benzeri bir yer. Uzman görüşleri yok fakat biri şunu sormuş:

1 x PCI Express x16 yuvası, PCIe 5.0'ı destekler ve x16 hızında çalışır (PCIEX16) (Bu sizin mobo. sistesindeki açıklama)

Sorulan soru:
Ekran kartımın PCI-E 4.0 desteği mevcut bunu anakartın sizdeki slot:
buraya takarsam yine 1 x PCI Express x16 desteğini alacakmıyım diye sormuş.

Zira sizdeki ekran kartı sanıyorum ki sitesinde şu şekilde vermişler:
Card Bus PCI-E 4.0 x 16

Bu dikkatimi çekti. Bunu bir araştırmak lazım.

Zaten paylaşan ssd konnektörünü boş bırakmışsınız bu M2C_CPU konnektörü (klavuza göre=

Diğerleri: M2A_CPU
M2Q_SB/M2P_SB/M2M_SB (M.2 Socket 3 Connectors)

Siz ssd leri ki iki tane bir de bu üç konnektöre takmayı bir deneyin.

Bir ihtimal,yine sonuçsuz kalabilir. Yukarıdaki ilk soru daki ( PCI-E 4.0 VS PCI-E 5). bir araştırmak lazım diye düşünüyorum

Son düzenleme:
KS

Ayskan

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Şöyle bir aratmada:
''z790 Aorus Master reports running PCI Express x8 4.0, not PCI Express x16 4.0.''

Rediit te bu dertten muzdarip pek çok konu başlığına denk geldim. Gerçi orası da portol-forum benzeri bir yer. Uzman görüşleri yok fakat biri şunu sormuş:

1 x PCI Express x16 yuvası, PCIe 5.0'ı destekler ve x16 hızında çalışır (PCIEX16) (Bu sizin mobo. sistesindeki açıklama)

Sorulan soru:
Ekran kartımın PCI-E 4.0 desteği mevcut bunu anakartın sizdeki slot:
buraya takarsam yine 1 x PCI Express x16 desteğini alacakmıyım diye sormuş.

Zira sizdeki ekran kartı sanıyorum ki sitesinde şu şekilde vermişler:
Card Bus PCI-E 4.0 x 16

Bu dikkatimi çekti. Bunu bir araştırmak lazım.

Zaten paylaşan ssd konnektörünü boş bırakmışsınız bu M2C_CPU konnektörü (klavuza göre=

Diğerleri: M2A_CPU

Siz ssd leri ki iki tane bir de bu üç konnektöre takmayı bir deneyin.

Bir ihtimal,yine sonuçsuz kalabilir. Yukarıdaki ilk soru daki ( PCI-E 4.0 VS PCI-E 5). bir araştırmak lazım diye düşünüyorum
Yardımın için çok teşekkür ederim.

Dediğiniz gibi kullanıyorum şuanda zaten. Hiçbir şeritte SSD yok. Anakart yonga setine bağlı 3 slot var ve 2 tanesi dolu sadece. HDD sistemde yok. Başka herhangi bir depolama yok.

Ekran kartını alttaki slota taktığımda yine aynı sonuç.

Ekran kartı tek başına 1. yuvada, biosta gen seçeneği AUTO da ayarlı.
Diğer alttaki Pci Express yuvalarından 1 tanesini denedim Bifurcation ayarı ise x8/x8. Bifurcationu AUTO alıp, gen ayarınıda AUTO dan herhangi bir (gen5,4,3) seçsem bile bifurcation dan x8/x8 yapmadığım sürece maalesef açılmıyor.

Nslt

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
5
Güç profilleri hız vitesi yapıyor olabilir. ALSPM gibi bir ayar vardı sanırım bu konuda. FPS etkilenmiyorsa çokta takılmayın derim.

KS

Ayskan

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Güç profilleri hız vitesi yapıyor olabilir. ALSPM gibi bir ayar vardı sanırım bu konuda. FPS etkilenmiyorsa çokta takılmayın derim.
Cevabın için teşekkür ederim.
Fps kaybı %10 oluyor. Yani ben hissetmiyorum gerçi.

Dediğiniz ayar Native ASPM diye geçiyor. Bu anakartta 3 adet vardı yanlış hatırlamıyorsam. Onlara da yönergeler ile bakıp denedim ama hiçbir değişiklik olmadı. Anakartın bozuk olduğunu düşünüyorum. Çünkü 1080ti eski kartımı bile pci express x8 gen3 olarak çalıştırıyor. 1080ti zaten gen3 ama x16 çalışması gereken bir kart diye biliyorum.

kuru cacık

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
580
O anakrtta da pcı ex 4.0 çalışmıyorsa ,hangi anakrtta çalışacak Zehir zemberek bi anakrt.Ama,sorunlu sanırım,anakart.

kuru cacık

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
580
Ha,ben hızlı okurken X16 yı atlamışım. RTX 4090 gibi bi kartta X8 de ,cüzi de olsa bi miktar fps kaybınız olacak haliyle .Servise gönderin ,bence kartı.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri