PCIEX1_1 PCIEX16 yuva, PCI Ekspres 3.0

necdet şahin

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
MERHABA
SİZ BUNU YAPARSINIZ VİDEONUZU BEKLİYORUM
anakart modeli gıgabyte b450m s2h
Anakartım da pcıex1_1 yuvası bulunuyor ve merak ettiim konular var
2 ci ekran kartı takıldıgında fbs fark görürmüyüz (mevcut kartım evga 970 sc 4 gb)
bu yuvaya hem amd hem nvidıa kart taksak ne olur ?

Tahasurislayer

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
Anakart ve ekran kartlarınızda nvidia sli veya amd crossfire desteği olsaydı fps artışı olurdu ancak aynı anda amd ve nvidia kartlar pek sağlıklı çalışmayabilir

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,130
MERHABA
SİZ BUNU YAPARSINIZ VİDEONUZU BEKLİYORUM
anakart modeli gıgabyte b450m s2h
Anakartım da pcıex1_1 yuvası bulunuyor ve merak ettiim konular var
2 ci ekran kartı takıldıgında fbs fark görürmüyüz (mevcut kartım evga 970 sc 4 gb)
bu yuvaya hem amd hem nvidıa kart taksak ne olur ?
PCIe versiyonları 1.0/2.0/3.0/4.0 değerleri kartın veri aktarım hızlarını belirtiyor. Her sürümde veri akışı kartınızın modeline bağlı azalır. Birde hat genişlikleri var oda X olarak veriliyor. X1/X4/X8/X16 olarak farklı hat sayıları var. Bunları otobandaki şeritler gibi düşünün. Ne kadar çok yol o kadar hızlı veri akışı demek.

Güncelden örnek vermem gerekirse; RX 6500 XT kartı PCIe 4.0 X4 veri yolunu kullanıyor. Bunu sizin anakartınıza takarsanız PCIe 3.0 X4 veri yolunu kullanacaksınız ve kartın hat olarak bir sınırı olmayacak ama veri akış hızı azalacağı için bir miktar performans kaybınız olacak. E.kartının hat sayısı X8 olsaydı 3.0 vs 4.0 arasında performans farkı yok gibi bir şey olurdu.

Umarım anlatabilmişimdir.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri