PSU dan cızırtı sesi geliyor

suatdrmz

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Merhaba, 5 günce Vatan Bilgisiyardan gaming sistem topladım. Toplarken kasayı da beraberinde gelen 700w luk güç kaynağı ile beraber aldım. ilk 3 gün herşey sorunsuz çalışıyordu, sistemi ısındıracak veya zorlayacak bir uygulama, oyun vs yüklemedim. 4. gün oyun indirdim ve ekran kartıma güvendiğim için ultra grafik ayarlarında oynadım fakat güç kablosundan cızırtı sesi gelmeye başladı, oyunu sürdürdükçe şiddetti az da olsa artıyordu. Daha sonra oyunu kapattım. Biraz masaüstü açık bir şekilde bıraktım. Ses çok azalmıştı, sadece güç kablosunun PSU ya giriş yerine yaklaşınca sesi duyabiliyordum, daha sonra konuyu çeşitli forum sitelerinde araştırdım, kablodan veya prizden kaynaklı olabileceğini kabloyu değiştirmem gerektiğini söylediler. Bunu duyunca kasayı alıp Vatan Bilgisiyara gittim. Mağaza da bulunan güç kablosuyla çalıştırıp oyuna girdiler 15 dakika kadar oyunda kaldı, fakat evde duyduğum cızırtı sesinden eser yoktu. Daha sonra bana sorunun kablodan kaynaklı oldğunu kablonun arızalı olduğunu bilrdirip CE damgası olan daha kaliteli bir kablo verdiler. Kabloyu mağaza da test ettim. Sorunsuz ve sessiz bir şekilde çalışıyordu. Eve geldim bilgisiyarımı aynı yere kurdum fakat aynı ses tekrar gelmeye başladı, bende takılı olduğu prizi değiştirdim fakat sorun yine aynı şekilde devam ediyordu. Açıkcası denemediğim yöntem kalmadı. Kablo sanki tam girmiyordu tüm gücümle sağa sola çekip içeri bastırdım, fakat yine aynı sonucu aldım. Cızırtı sesi giriş yerinden geliyordu. Kablonun ucunu aşağı doğru gerdiğimde ses kesiliyordu ve aynı şekilde ileri doğru bastırdğımda, ve PSU nun bulunduğu yerin ızgarısına bir kuvvet uygulayınca ses kesiliyordu, sorunun PSU dan kaynaklı olabileceğini düşündüm. Yarın tekrar teknik servise gideceğim. Sorum şu şekilde bu şekilde cızırtı yapması ekran kartı veya diğer donanım parçalarına zarar verir mi? 700w luk bir PSU prizden güç çekerken eksik akım alabilir mi? Güç kaynağını bağlayacağım prizin 3 lü priz olması donanım için sorun yaratır mı? ve PSU woltu sisteme fazlasıyla yetiyorsa fazla olduğu için bir sorun olur mu?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,138
Bence sorununuz evinizdeki elektrik hattından kaynaklı. Farklı prizlerde denediniz ama sorun hala devam ediyorsa aklıma 2 sebep geliyor. Birincisi evinizde topraklama hattı yoksa elektrik hattınızdan bahsediyorum kirli akım toprak yerine prizde bu yaşadığınız soruna sebep oluyordur. Zaten Vatan Bilgisayarda sorun yaşamıyor olmanızın sebebi de buna işaret eden bir durum. Diğer aklımdaki sorun ise evinizdeki akım ya normalden biraz daha yüksek yada düşük olabilir. Buda PSU ürününün kalitesine göre yine bu yaşadığınız soruna sebep oluyor olabilir. Bu 2. durum ise sorun çalışma voltaj aralığı geniş bir PSU ürünü tercih etmelisiniz ve mutlaka iyi bir markadan ürün alın. Çin menşei tabiri ile bilinen, üretilen markaların ürünlerden uzak durun.

KS

suatdrmz

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Bence sorununuz evinizdeki elektrik hattından kaynaklı. Farklı prizlerde denediniz ama sorun hala devam ediyorsa aklıma 2 sebep geliyor. Birincisi evinizde topraklama hattı yoksa elektrik hattınızdan bahsediyorum kirli akım toprak yerine prizde bu yaşadığınız soruna sebep oluyordur. Zaten Vatan Bilgisayarda sorun yaşamıyor olmanızın sebebi de buna işaret eden bir durum. Diğer aklımdaki sorun ise evinizdeki akım ya normalden biraz daha yüksek yada düşük olabilir. Buda PSU ürününün kalitesine göre yine bu yaşadığınız soruna sebep oluyor olabilir. Bu 2. durum ise sorun çalışma voltaj aralığı geniş bir PSU ürünü tercih etmelisiniz ve mutlaka iyi bir markadan ürün alın. Çin menşei tabiri ile bilinen, üretilen markaların ürünlerden uzak durun.

Hocam evdeki prizlerin hepsinin topraklı olduğu söylendi, ve İnternet üzerinde yaptığım araştırmaya göre evdeki prizler topraklama, kasanın içindeki güç kaynağı beraberinde geldi. Vatan Bilgisiyar olduğu için güvenerek aldım. Fakat kutusuna bakınca kasa Çin malı, muhtemelen içinde ki güç kaynağı da Çin malı, sizce servise götürüp güç kaynağını değiştirmeli miyim? Evde ki prizlerde sorun varsa, bunu nasıl halledebilirim? Yani elektrikçinin bu sorunu tek priz için çözebilir mi? Teşekkürler

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,138
1 priz için elektrik sorununu çözdürebilirsiniz. Hatta o prize özel ayrı hat bile çektirebilirsiniz sigorta kutunuzdan. Ancak önce PSU ürününüzü voltaj aralığı geniş iyi bir ürün ile değiştirmenizi öneririm. Bu şekilde kullanmanız sistem sağlığı için pek önerebileceğim bir şey değil. Sorun PSU ürünümü yoksa sizin eve özel bir akım sorunu mu bilmiyorum ama evde topraklama hattı varsa ve prizler bunu destekliyorsa sorun evdeki akımdan olabilir ve buna bağlı PSU ürününün tepkisi bu yaşadığınız sorun olabilir. Önce elektrikçi ile hattınızı kontrol ettirin ve gerekirse sisteminizin güç aldığı prize özel hat çektirin ve bundan sonra sorun hala devam ederse PSU değişimini halledersiniz.

KS

suatdrmz

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
1 priz için elektrik sorununu çözdürebilirsiniz. Hatta o prize özel ayrı hat bile çektirebilirsiniz sigorta kutunuzdan. Ancak önce PSU ürününüzü voltaj aralığı geniş iyi bir ürün ile değiştirmenizi öneririm. Bu şekilde kullanmanız sistem sağlığı için pek önerebileceğim bir şey değil. Sorun PSU ürünümü yoksa sizin eve özel bir akım sorunu mu bilmiyorum ama evde topraklama hattı varsa ve prizler bunu destekliyorsa sorun evdeki akımdan olabilir ve buna bağlı PSU ürününün tepkisi bu yaşadığınız sorun olabilir. Önce elektrikçi ile hattınızı kontrol ettirin ve gerekirse sisteminizin güç aldığı prize özel hat çektirin ve bundan sonra sorun hala devam ederse PSU değişimini halledersiniz.
Hocam, 
Evdeki prizler topraklama, ve tüm diğer esyalarda sorunsuz çalışıyor. Akım şiddetinde sorun olsaydı ev eşyaları da arıza verirdi. Şimdi kasayı tekrar götüreceğim. Sanırım sorunun ana kaynağı PSU, değiştireceğim. Fakat aynı PSU yu verecekler büyük ihtimalle pc alırken psu markasına özen göstermemiştim. Fakat psu nun ne kadar önemli olduğunu şimdi anladım. Farklı bir psu ile değiştirmesini istersem garanti kapsamına girer mi? Ve sizce arıza psu da ise aynı psu ile değiştirmesini önerir misiniz? İlgilendiğiniz için çok teşekkürler

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,138
PSU yani bilgisayar ürünü ile evdeki sistemler tamamen farklılar. Evdeki çoğu eşya dar bir aralıkta akım kullanırken PC çok geniş bir aralıkta kullanım sağlar. Yani evdeki diğer eşyalarda sorun yok bunda olması olası değil gibi bir tabir söz konusu değil. Diğer söylediklerinize gelirsek sistemdeki en önemli bileşen PSU ürünüdür. Sistemin doğru ve stabil çalışması için gereken gücü sağladığı için iyi bir PSU ürünü sistem için önemlidir. Tavsiyem farklı bir ürün tercihi yapın PSU markasında ki önerdiğim markaları aşağıya yazıyorum. 80+ sertifikası olması ve ürünün çalışma akım aralığının geniş olmasına dikkat edin.

İlk önce bakılması gereken önerdiğim PSU markaları;

• FSP
  • Seasonic
  • Be Quite!
  • Corsair
  • Silver Stone
  • EVGA
  • NZXT
  • ASUS
  • MSI
  • XPG
  • Thermaltake
  • Phanteks
  • Fractal Desing
İkinci olarak yukarıdaki markalardan ürün bulunamazsa bakılması gereken önerdiğim PSU markaları;
  • Cooler Master
  • Aerocool
  • Coogar
  • Zalman
  • High Power
  • Gigabyte
  • Sharkoon
Bu listedeki ürünler aklıma gelen en bilindik kaliteli ürünleri olan markalar.

KS

suatdrmz

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
PSU yani bilgisayar ürünü ile evdeki sistemler tamamen farklılar. Evdeki çoğu eşya dar bir aralıkta akım kullanırken PC çok geniş bir aralıkta kullanım sağlar. Yani evdeki diğer eşyalarda sorun yok bunda olması olası değil gibi bir tabir söz konusu değil. Diğer söylediklerinize gelirsek sistemdeki en önemli bileşen PSU ürünüdür. Sistemin doğru ve stabil çalışması için gereken gücü sağladığı için iyi bir PSU ürünü sistem için önemlidir. Tavsiyem farklı bir ürün tercihi yapın PSU markasında ki önerdiğim markaları aşağıya yazıyorum. 80+ sertifikası olması ve ürünün çalışma akım aralığının geniş olmasına dikkat edin.

İlk önce bakılması gereken önerdiğim PSU markaları;

• FSP
  • Seasonic
  • Be Quite!
  • Corsair
  • Silver Stone
  • EVGA
  • NZXT
  • ASUS
  • MSI
  • XPG
  • Thermaltake
  • Phanteks
  • Fractal Desing
İkinci olarak yukarıdaki markalardan ürün bulunamazsa bakılması gereken önerdiğim PSU markaları;
  • Cooler Master
  • Aerocool
  • Coogar
  • Zalman
  • High Power
  • Gigabyte
  • Sharkoon
Bu listedeki ürünler aklıma gelen en bilindik kaliteli ürünleri olan markalar.
Anladım, hocam önerdikleri psu kalitesiz olduğunu daha sonra anladim. Bugün gideceğim. Ve psu nun arızalı olduğunu ve bana kötü bir markayı önerdiklerini söyleyip farklı bir marka ile değişim yapacağım. söylediğiniz psu markalarından tercih ederim, sistem için en düşük wolt kaç olmalı? Silver mi gold mu? Almalıyım ve ürün çalışma akım aralığının geniş olduğunu nasıl anlarım veyahutta en az ne olmalı? Bu konuda tam olarak bilgim yok, yardımcı olursanız sevinirim. Gerçekten şuan kasamda bulunan psu nun kalitesine güvenmiyorum. Kasa ve psu modelinin linki

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,138
Xigmatek pek iyi bir PSU markası değil. Alınmaz demiyorum ama ilk veya ikinci tercihim olmazdı benim.

80+ sertifikası olduğu sürece sertifika çeşitleri(White/Bronze/Silver/Gold/Platinium/Titanium) olması önemsiz. Bu takılar ürünün elektrik harcamasını gösteriyor yani sistem ile alakası yok bu takıların. 

Ürünün çalışma akım aralığı ürün özelliklerinde belirtilir.   örnek olarak bu ürün. Kendi sitesinde   ürünün özelliklerinde Input Voltage kısmında 200-240 Volt aralığında sorunsuz çalışabildiği belirtilmiş. Standart diyebileceğim bir aralık bu.   bu ürün mesela ürünün kendi sitesinde   100-240 Volt arasında çalışabileceği belirtilmiş. Mesela bu MSI ürünü çok geniş bir aralıkta çalışıyor. Tabi fiyatı buna göre. Bu MSI ürününde dün son gündü 205 TL para iadesi kampanyası vardı mesela ama dün sona erdi kampanya.

KS

suatdrmz

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Xigmatek pek iyi bir PSU markası değil. Alınmaz demiyorum ama ilk veya ikinci tercihim olmazdı benim.

80+ sertifikası olduğu sürece sertifika çeşitleri(White/Bronze/Silver/Gold/Platinium/Titanium) olması önemsiz. Bu takılar ürünün elektrik harcamasını gösteriyor yani sistem ile alakası yok bu takıların. 

Ürünün çalışma akım aralığı ürün özelliklerinde belirtilir.   örnek olarak bu ürün. Kendi sitesinde   ürünün özelliklerinde Input Voltage kısmında 200-240 Volt aralığında sorunsuz çalışabildiği belirtilmiş. Standart diyebileceğim bir aralık bu.   bu ürün mesela ürünün kendi sitesinde   100-240 Volt arasında çalışabileceği belirtilmiş. Mesela bu MSI ürünü çok geniş bir aralıkta çalışıyor. Tabi fiyatı buna göre. Bu MSI ürününde dün son gündü 205 TL para iadesi kampanyası vardı mesela ama dün sona erdi kampanya.
Hocam, sizce standart aralıkta mi almalıyım, çünkü eve elektrikçi mevcut durumum da çağıramam, eve elektrikçi çağırıp akım şiddetini kontrol edip buna göre bir psu almam lazım fakat ben güvence olsun diye xigmatek markasından kurtulmak istiyorum. Şöyle yapacağım farklı iyi bir markanın standart akım aralığında ürünü değiştirmeye çalışacağım. Ürün değiştikten sonra sorun olmazsa zaten ne ala fakat olursa taktığım prizdeki akımı ölçmek için elektrikçi çağıracağim. Düşük ise yükseltme yapar mı? Bir de sorun akım da olmayıp cihaz arızası da olabilir değil mi?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,138
Geniş aralık her zaman daha iyidir. Standart aralık aslında iyi değil. Ne kadar geniş aralık olursa o kadar iyidir. Mesela bu MSI ürününde anlık akımda bir düşüş olursa PSU 100V düşüşe kadar sistemi stabil çalıştırabilir. 240V ani yüksek akıma kadar da aynı şekilde stabil çalıştırabilir. Yani aralık ne kadar geniş olursa o kadar iyi. Ayrıca işinizi garantiye almak istiyorsanız birde iyisinden akım korumalı priz alın derim. Elektrikçi hattınızın sağlığını kontrol edip size ne yapılması gerektiğini söyler.

KS

suatdrmz

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Geniş aralık her zaman daha iyidir. Standart aralık aslında iyi değil. Ne kadar geniş aralık olursa o kadar iyidir. Mesela bu MSI ürününde anlık akımda bir düşüş olursa PSU 100V düşüşe kadar sistemi stabil çalıştırabilir. 240V ani yüksek akıma kadar da aynı şekilde stabil çalıştırabilir. Yani aralık ne kadar geniş olursa o kadar iyi. Ayrıca işinizi garantiye almak istiyorsanız birde iyisinden akım korumalı priz alın derim. Elektrikçi hattınızın sağlığını kontrol edip size ne yapılması gerektiğini söyler.

Hocam vatan bilgisiyara tekrar kasayı götürdüm, PSU yu çıkardılar ve sesi kontrol ettiler fakat psu sorunsuz bir şekilde çıt ses dahi vermeden çalıştı. Ve şunu fark ettim kasa evde oyuna girdikten 15 dakika sonra ısınmaya başlarken orada 45 dakika oyunda kalmama rağmen ısınma yapmadı. Tedbir amaçlı aynı PSU yu cuma günü için sipariş ettiler. Bana yeni bir güç kablosu verdiler. Eve geldim pc yi açtım yine aynı sorun devam etti. ama 15 20 dakika sonra egzoz fanının olduğu arka kısım çok ısındı. Şunu düşündüm, Prizden fazla akım çıkıyor bu nedenle cızırtı geliyor fazla akımda ısıya dönüşüyor. Sizce de mantıklı mı? En kısa zamanda elektrikçi çağıracağım. Prizleri akım şiddetini ölçmesi ve bu soruna çare bulması için tekrardan verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Son olarak elektrikçiye ne demem gerekiyor?

ugur.gozaydin' Alıntı:

Hocam birde şuanki güç kaynağım için böyle bir cihaz alsam işe yarar mı?

Akımı ayarlıyor ve ses gelmesini engelliyor, çok kullanışlı bir ürüne benziyor. sizce işe yarar mı?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,138
Akımdan dolayı sisteminizde ısınma vs. olmaz. Ancak PSU ısınabilir tabi. Birde oradaki ortam evinizden soğuk bir ortamdır ki ayrı olarak kapak vs. açıksa birde oradan farklı ısılar almanız normal. Yani ortam ısınız kasanın ısınma süresini ve maksimum sıcaklık değerlerini doğrudan etkiler. Siz aynı olsa da yeni PSU ürünü ile sistemi tekrar deneyin ve elektrikçiye evinizdeki hatları bir kontrol ettirin.

dmrlk44

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
Hocam vatan bilgisiyara tekrar kasayı götürdüm, PSU yu çıkardılar ve sesi kontrol ettiler fakat psu sorunsuz bir şekilde çıt ses dahi vermeden çalıştı. Ve şunu fark ettim kasa evde oyuna girdikten 15 dakika sonra ısınmaya başlarken orada 45 dakika oyunda kalmama rağmen ısınma yapmadı. Tedbir amaçlı aynı PSU yu cuma günü için sipariş ettiler. Bana yeni bir güç kablosu verdiler. Eve geldim pc yi açtım yine aynı sorun devam etti. ama 15 20 dakika sonra egzoz fanının olduğu arka kısım çok ısındı. Şunu düşündüm, Prizden fazla akım çıkıyor bu nedenle cızırtı geliyor fazla akımda ısıya dönüşüyor. Sizce de mantıklı mı? En kısa zamanda elektrikçi çağıracağım. Prizleri akım şiddetini ölçmesi ve bu soruna çare bulması için tekrardan verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Son olarak elektrikçiye ne demem gerekiyor?

Hocam birde şuanki güç kaynağım için böyle bir cihaz alsam işe yarar mı?

Akımı ayarlıyor ve ses gelmesini engelliyor, çok kullanışlı bir ürüne benziyor. sizce işe yarar mı?
Hocam son durum ne? ,ben de psuyu garantiye gönderdim, değişim yapmamışlar, kafamı aşırı bozdular ,ben de ki cızırtı sesi direkt bu.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri