R3 3100 Overclock

Mievra

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
4
Merhaba ryzen 3 3100 kullanıyorum over clock yapmak istiyorum ancak kaç voltaj vereceğim hakkında bilgim yok şuan temel hız 3.9 da gozukuyo ama sanırım voltajdan dolayı 3.10 u geçmiyor yük altında kaç voltaj yapmalıyım

Syqex

Moderatör
Moderatör
Tepki
5,167
Anakartınız nedir ? Birde temel hız aslında o işlemci için 3.6GHz. 3.9GHz olan boost frekans. Bu hıza da her zaman çıkmaz. Ben kendi izlediğim yolu söyleyeyim. Cinebench ve Prime95 uygulamalarını yükledim ilk önce stok halde testler yaptım ve not aldım. Sonra ise Bios menüsüne girdim ve işlemcinin frekansını atıyorum ilk olarak 3.7 denedim ve voltaj kısmına da + tuşuna basarak yükselttim. Sonra sisteme yine testleri yaptım ve not aldım. Bu yolu izleyerek 4.1GHz frekansa kadar çıktım. A320 Anakartlardan birini kullanmıyorsanız sizde OC yapabilirsiniz ama soğutucunuzda önemli. İşlemci fazla ısınabilir.

KS

Mievra

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
4
A320 mh var dedigim gibi temel hiz 3.9 da ama 3.10 dan yukarı cıkmiyor voltajdan muhtemelen kaç yapmam lazim

Yani kisacazi 3.9 ghz overclock yapmak istiyorum voltaj degerleri kac olmali

Syqex

Moderatör
Moderatör
Tepki
5,167
Belki ısınıyor olabilir. Voltaj ayarını hiç ellemediyseniz onun yüzünden takılıp kalmaz normalde. Voltaj arttırmak sıcaklığı da arttırır ve fazlası zarar da verebilir. Yine de denemek isterseniz BIOS menüsünden frekans ayarları kısmını bulup dediğim gibi + tuşuna basmayi deneyebilirsiniz.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri