R5 3600 değerleri normal mi ?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Özgür Aksaka

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Arkadaşlar merhaba,

R5 3600 işlemci kullanıyorum, oyun oynarken bugün baktım işlemci sıcaklığı 75-80 arası geziyor. Oyun Cyberpunk bu arada. Normal mi bu ? 

Sonra bios girdim ve voltajın 1300-1310 arası olduğunu, cpu temp ise 50-55 derece olduğunu gördüm. 

Normal mi bu değerler ? Pc henüz 2 aylık

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Stok soğutucu ise olabilir. İşlemcinize undervolt uygulayabilirsiniz 1.3V civarını 3700X işlemcilerine yetiyor biraz fazla gibi sizin 3600 işlemcisine verilen voltaj. Deneyin undervolt performanstan taviz vermeden. Birde soğutucunun tam oturduğunu kontrol edin.

KS

Özgür Aksaka

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Stok soğutucu ise olabilir. İşlemcinize undervolt uygulayabilirsiniz 1.3V civarını 3700X işlemcilerine yetiyor biraz fazla gibi sizin 3600 işlemcisine verilen voltaj. Deneyin undervolt performanstan taviz vermeden. Birde soğutucunun tam oturduğunu kontrol edin.

Evet stok hocam. Kaç yapayım 1200 falan mı ?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Öyle belli bir değer yok. Önce bir performans testi yapın cinebecnh veya Passmark ile işlemcinize puanını kaydedin. Sonra BIOS 'a girin 1.3V veriyor dediniz 1.25V deneyin önce sonra sistemi açın tekrar performans testi yapın bakın puanda düşüş var mı. Eğer yoksa OCCT yazılımı ile işlemcinize tam yük bindirin 10dk. boyunca sistem hata vermez ise tekrar düşürebilirsiniz demek oluyor. 1.2V deneyin oda başarılı olursa aynı testlerden geçerse 1.15V deneyin. Eğer diyelim ki 1.25V işe yaradı ama 1.2V yaramadı ara değerleri deneyin 1.225V mesela. Böyle böyle işlemcinizi en düşük performans kaybetmeden kaç volt ile çalışabildiğini bulabilirsiniz.

KS

Özgür Aksaka

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Youtubeda video gördüm biosda cpu ratio - auto yazan yeri 38.00 yapıyolar. Sizce bu işe yarar mı ?

ugur.gozaydin' Alıntı:
Öyle belli bir değer yok. Önce bir performans testi yapın cinebecnh veya Passmark ile işlemcinize puanını kaydedin. Sonra BIOS 'a girin 1.3V veriyor dediniz 1.25V deneyin önce sonra sistemi açın tekrar performans testi yapın bakın puanda düşüş var mı. Eğer yoksa OCCT yazılımı ile işlemcinize tam yük bindirin 10dk. boyunca sistem hata vermez ise tekrar düşürebilirsiniz demek oluyor. 1.2V deneyin oda başarılı olursa aynı testlerden geçerse 1.15V deneyin. Eğer diyelim ki 1.25V işe yaradı ama 1.2V yaramadı ara değerleri deneyin 1.225V mesela. Böyle böyle işlemcinizi en düşük performans kaybetmeden kaç volt ile çalışabildiğini bulabilirsiniz.

KS

Özgür Aksaka

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Frekansı 38.00 yaptım oyuna girdim auto iken 75-80 gören işelmci şimdi 61-65 arası gitti geldi ve fps aynı kaldı. Şimdi tekrar auto yapıp denicem

Özgür Aksaka' Alıntı:
Youtubeda video gördüm biosda cpu ratio - auto yazan yeri 38.00 yapıyolar. Sizce bu işe yarar mı ?

ugur.gozaydin' Alıntı:

Fpsde fark göremedim açıkcası 38.00 de bırakayım

Özgür Aksaka' Alıntı:
Frekansı 38.00 yaptım oyuna girdim auto iken 75-80 gören işelmci şimdi 61-65 arası gitti geldi ve fps aynı kaldı. Şimdi tekrar auto yapıp denicem

Özgür Aksaka' Alıntı:

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Tek bir oyundan değer elde edemezsiniz. Genel olarka işlemcinizi sınırladınız işlemcinin önemli olduğu oyunlarda ve genel olarak işlemci kullanımına ihtiyaç duyan yazılımlarda performans kaybınız olacak.

KS

Özgür Aksaka

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Kasayı temizledim şimdi. Dediğiniz gibi tekrar auto çektim. Boştayken normalde 55-60 arasıydı şuan 40-50 arası. O kadar fark eder mi ya ? 2 ay önce aldım daha pc. 

ugur.gozaydin' Alıntı:
Tek bir oyundan değer elde edemezsiniz. Genel olarka işlemcinizi sınırladınız işlemcinin önemli olduğu oyunlarda ve genel olarak işlemci kullanımına ihtiyaç duyan yazılımlarda performans kaybınız olacak.

Hocam bu videodakini tavsiye edermisiniz ? Voltaj düşürmeyi bilmiyorum yada siz yardımcı olurmusunuz ?

https://youtu.be/f6pbxWF2PAo

ugur.gozaydin' Alıntı:

KS

Özgür Aksaka

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Hocam dediğinizi yaptım fakat şuan ekran hiç gelmyior. Pc çalışıyor ama monitor tepki yok. Napabilirim ?

ugur.gozaydin' Alıntı:
Normalde etmez ama tozlu bir yerdeyseniz olabilir.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Montajda bir hata yapmış olabilirsiniz. Belleklerin yerlerini değiştirin soğutucuyu kontrol edin fazla bası olursa işlemciye görüntü gelmeyebilir ne çok sıkı ne gevşek olacak. Diğer sistem bileşenlerini kontrol edin ve BIOS 'u sıfırlamayı deneyin.

KS

Özgür Aksaka

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Bios pilini çıkarıp taktım oldu, altıma ediyodum ? tekrar eski değerlerine getirdim ellemedim fakat Ryzen Master denen programdan 1.25 voltaj yapıp 4200 çektim. O şekilde Cinebench prgramı stok hali ile 8932 puan verirken şuan 9500 verdi. Böyle kalsa olur mu sizce ? Isı değerleri ikisininde aynı 95-97 arası çıkıyo testte. Böyle bırakırken biosdada 4200 yapmam gerekiyor mu yoksa asusun kendi programında yapsam olur mu ?

ugur.gozaydin' Alıntı:
Montajda bir hata yapmış olabilirsiniz. Belleklerin yerlerini değiştirin soğutucuyu kontrol edin fazla bası olursa işlemciye görüntü gelmeyebilir ne çok sıkı ne gevşek olacak. Diğer sistem bileşenlerini kontrol edin ve BIOS 'u sıfırlamayı deneyin.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Siz beni yanlış anlamışsınız. Frekansa dokunmayın sadece voltajı değiştirin. 90 dereceler çok yüksek amaç burada sıcaklığı stok frekanslarda sadece voltaj düşürerek stabil bir değere çekmek. Frekansa dokunmayın tekrar söylüyorum frekans auto kalacak sadece voltaj düşüreceksiniz ve çok bir puan kaybetmeden düşürebildiğiniz kadar düşürün.

KS

Özgür Aksaka

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
İyide size yardım edermisiniz diye sorduğumda cevap gelmeyince youtubeda saçma videoları izleyerek yaptım. Anlamıdğım için böyle oldu

ugur.gozaydin' Alıntı:
Siz beni yanlış anlamışsınız. Frekansa dokunmayın sadece voltajı değiştirin. 90 dereceler çok yüksek amaç burada sıcaklığı stok frekanslarda sadece voltaj düşürerek stabil bir değere çekmek. Frekansa dokunmayın tekrar söylüyorum frekans auto kalacak sadece voltaj düşüreceksiniz ve çok bir puan kaybetmeden düşürebildiğiniz kadar düşürün.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Yaptığınız işlem bildiğimiz OC işlemi. Ben size yardımcı olamam yani olurumda bir sorun vs. sizin bir hatanız yüzünden ben risk almam. Bu yüzden sizin bildiğimiz sadece voltaj düşürme işlemi uygulamanız gerekiyor ki size detaylıca nasıl bir işlem olduğunu anlattım.

KS

Özgür Aksaka

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Hocam anlattınızda işte sorun biosda voltage indirmeyi bulamadım. Anakartım asus ve youtube hiç doğru dürüst voltaj düşürme videosu yok. Bi kaçtane denedim pc açılmadı anlattım. Şuan asus performance and power diye bi programı üzerinden "auto tuning" yaptım. Otomatikmen voltajı 1.1 e aldı ve 39.50 mhz yaptı. Bios girip bakayım dedim 39.50 yapılmış ama o 1.1 hala göremedim

ugur.gozaydin' Alıntı:
Yaptığınız işlem bildiğimiz OC işlemi. Ben size yardımcı olamam yani olurumda bir sorun vs. sizin bir hatanız yüzünden ben risk almam. Bu yüzden sizin bildiğimiz sadece voltaj düşürme işlemi uygulamanız gerekiyor ki size detaylıca nasıl bir işlem olduğunu anlattım.

KS

Özgür Aksaka

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Voltajı 0.05000 yaptım ve ryzen masterda görünen şuan 1.1 volt. Cinebench testi yaptığımda ise 70-80 derece geçmiyor. Normalde anında 95-100 fırlıyodu. Ama anlamadığım ben eğer bu 1.1 değilde 1.2 yapmak istersem 0.05000 yerine ne yazmam laxım ?

ugur.gozaydin' Alıntı:
CPU V-core diye geçiyor olabilir.

KS

Özgür Aksaka

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Kilit 

quote="Özgür Aksaka" pid='102667' dateline='1608933735']
Voltajı 0.05000 yaptım ve ryzen masterda görünen şuan 1.1 volt. Cinebench testi yaptığımda ise 70-80 derece geçmiyor. Normalde anında 95-100 fırlıyodu. Ama anlamadığım ben eğer bu 1.1 değilde 1.2 yapmak istersem 0.05000 yerine ne yazmam laxım ?

ugur.gozaydin' Alıntı:
CPU V-core diye geçiyor olabilir.
[/quote]

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Geri