R5 3600 vs i7 9700k

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,133
Az bir fark ile 9700K önde ama çok az bir fark var arada. Genel olarak denk işlemciler çoklu çekirdek işlerinde. 9700K işlemcisinin sadece fiziksel 8 çekirdeği var Hyper-Threading yani çekirdekleri çift işlem için bölebilme özelliği yok. 3600 işlemcisinde 6 fiziksel çekirdek ve Hyper-Threading var ki oda 12 işlem birimi yapıyor toplamda. +4 sanal çekirdek 2 fiziksel çekirdek kadar iş yapabiliyor ama 9700K çok az yine önde bir işlemci. Ben olsam güncel bir platformdan ilerlerdim ve 3600 işlemcisini seçerdim. Bu işlemciyi seçtiğinizde anakartı bir tık orta segment veya üzeri seçerseniz ileride 16 çekirdek 32 iş parçacığı ile çalışan 3950X yada 5950X gibi işlemcilere yükselip iş odaklı kullanımınızı en iyi seviyeye çıkartabilirsiniz. Zaten INTEL tarafında bu kadar çoklu çekirdekte iş yapabilen kullanıcı sınıfı işlemci yok. INTEL 'de maksimum 10 çekirdek seviyelerine çıkabilirsiniz. Özetle eğer çok çekirdek işleriniz varsa güncel platform yani AMD 3600 işlemcisini seçin ve ileride güncelleme olarak çok daha iyi işlemcilere geçebilme potansiyeliniz olsun.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri