Yardım R5 5600 Işlemcinin Boştayken 80-90 Derece Olması

oceansky

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
7
Yaklaşık 3 hafta önce gamegaraj üzerinden bir sistem topladım. R5 5600 CPU ve soğutucu olarak cougar Aqua 240mm sıvı soğutma kullanıyorum İlk açılışta CPU sıcaklığı 70'den başlayıp 100'e doğru çıkıyor. Sıcaklığı Core Temp uygulamasından takip ediyorum. Fakat GeForce Experience ve Görev Yöneticisi Performans ekranında CPU Kullanımı %15'i geçmiyor. Açılıştan en geç 5 dakika sonra eski değerlere dönüyor ve fan yavaşlıyor. Gamegaraj ile iletişime geçtiğimde sorun olmayacağını söylediler fakat biraz ürkütüyor bu durum. Sizce bu durum normal mi sorun yaratır mı?

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    325.4 KB · Görüntüleme: 69

Sahuraka

Moderatör
Moderatör
Tepki
4,482
Yaklaşık 3 hafta önce gamegaraj üzerinden bir sistem topladım. R5 5600 CPU ve soğutucu olarak cougar Aqua 240mm sıvı soğutma kullanıyorum İlk açılışta CPU sıcaklığı 70'den başlayıp 100'e doğru çıkıyor. Sıcaklığı Core Temp uygulamasından takip ediyorum. Fakat GeForce Experience ve Görev Yöneticisi Performans ekranında CPU Kullanımı %15'i geçmiyor. Açılıştan en geç 5 dakika sonra eski değerlere dönüyor ve fan yavaşlıyor. Gamegaraj ile iletişime geçtiğimde sorun olmayacağını söylediler fakat biraz ürkütüyor bu durum. Sizce bu durum normal mi sorun yaratır mı?
hayır normal değil kesinlikle

SneaX

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
106
240mm sıvı soğutma ile bu değerler hiç normal değil hocam termal macun mu sürememişler napmışlar

KS

oceansky

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
7
240mm sıvı soğutma ile bu değerler hiç normal değil hocam termal macun mu sürememişler napmışlar
Ne önerirsiniz? Yukarıda da belirttiğim gibi gamegaraj ile iletişime geçtiğimde açılışta yanlış değer ölçtüğünü sorun olmayacağını dile getirmişlerdi. Açılış dışında hiçbir ısınma sorunu yaşamadım henüz.

QuickEK

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
144
Knk ben 5500 kullanıyorum stok fan ile, boştayken 40- 50 dereceleri görüyor gta 5 ultra ayarlarda maks 80 derece. Hem de stok fanla bence senin işlemcinde sıkıntı var.
Çözüm olarak ne önerirsiniz?
Direk garantiye yolla ya da yapabilirim dersen termal macununu kontrol et ve eğer sıkıntı ordaysa bence kendin yenile macunu

SneaX

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
106
Ne önerirsiniz? Yukarıda da belirttiğim gibi gamegaraj ile iletişime geçtiğimde açılışta yanlış değer ölçtüğünü sorun olmayacağını dile getirmişlerdi. Açılış dışında hiçbir ısınma sorunu yaşamadım henüz.
100e kadar çıkıyorsa hiç normal değil hocam direk şikayeti dile getirip geri yollayın hocam

oyunlarda yük altında sıcaklık değerleri nedir?

KS

oceansky

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
7
100e kadar çıkıyorsa hiç normal değil hocam direk şikayeti dile getirip geri yollayın hocam

oyunlarda yük altında sıcaklık değerleri nedir?
Cyberpunk 2077 ile ortalama %65-%77 arası CPU kullanımı oluyor ve 60 dereceyi geçtiğini görmedim.

KS

oceansky

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
7
KS

oceansky

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
7
açılıştada ısınmıyordur hocam açılırken ki değerleri yanlış gözüküyordur
Hocam peki bu durum normal mi daha önce hiç böyle bir şey yaşamadım. değerler böyle gözüktüğü için sıvı soğutmanın fanı tam güçte çalışıyor, uzun vadede zarar vermez mi bu durum?

SneaX

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
106
Hocam peki bu durum normal mi daha önce hiç böyle bir şey yaşamadım. değerler böyle gözüktüğü için sıvı soğutmanın fanı tam güçte çalışıyor, uzun vadede zarar vermez mi bu durum?
ömrü daha kısa olur başka bir sorun olucağını sanmıyorum

dexmete

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
105
5600 sıvı soğutmasız boşta o dereceleri görmemesi lazım. İşin garibi bir de sıvı soğutucu kullanıyorsunuz. Kesinlikle normal değil bu durum. Yük altında o değerleri görmüyorken yüksüz ilk açılışta o değerleri görmesi garip. Amd ryzen master uygulamasını kullanmayı deneyebilirsiniz. Sisteminize otomatik optimizasyon sağlar. Daha stabil performans alabilirsiniz böylelikle.

KS

oceansky

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
7
5600 sıvı soğutmasız boşta o dereceleri görmemesi lazım. İşin garibi bir de sıvı soğutucu kullanıyorsunuz. Kesinlikle normal değil bu durum. Yük altında o değerleri görmüyorken yüksüz ilk açılışta o değerleri görmesi garip. Amd ryzen master uygulamasını kullanmayı deneyebilirsiniz. Sisteminize otomatik optimizasyon sağlar. Daha stabil performans alabilirsiniz böylelikle.
Teşekkür ederim şimdi deneyip geri dönüş sağlayacağım.

Emirhanbayramf

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
108
Hocam sıvı soğutmanın koruma bandını sökmemiş olabilir misiniz ?

Aynı durumu yaşadım başlangıçta 60 70 derece sonrasında 80 90 95 derecelere çıktı baktığımda koruma bandını sökmemişim :D

KS

oceansky

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
7
İşlemcimiz aynı stock fan kullanıyorsan 80-90 normal dereceler ben Tray olarak aldım Hava Soğutma taktım değerler 60-65 civarı derecelerde uygun fiyatlı hava soğutucu almanı öneririm
Hocam 240mm sıvı soğutma var. Açılış dışında işlemci yükteyken bile 60 dereceyi geçtiğini görmedim

Hocam sıvı soğutmanın koruma bandını sökmemiş olabilir misiniz ?

Aynı durumu yaşadım başlangıçta 60 70 derece sonrasında 80 90 95 derecelere çıktı baktığımda koruma bandını sökmemişim :D
kontrol edeyim

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri