R5 5600X Arızası

Nuri Tarık

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
51
Hocam, 2 tane 240mm sıvı soğutma kullandım ama ısı 72-73 oyunlarda normal mi bu yoksa arızalandı mı? Garanti var göndereyim mi? Yaklaşık 10 ay oldu kullanım sağlıyorum. Şimdi böyle yaptı ne yapmam lazım?

@ugur.gozaydin

Midplus

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
117
Yük altında kaç oluyor ccct programında.sıvı soğutma olup 73 derece bana pek gelmedi yayın açıyorum %85 yükte, bu yükse iken 73 derece 77 derece arası oluyor buda beni rahatsız ettiğinden sıvı soğutma alıcam.Ama bana normal gelmedi

KS

Nuri Tarık

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
51
hocam sizinkide 72-73 arası çok bir fark yok havaların ısınmasından dolayı kaynaklanıyordur sıcaklık değerleriniz gayet normal
Termal macununuzu yenileyin isterseniz :)
Cougar aqua 240 aldım sabah geldi ve macun yeni sürdüm. Oyun oynamadım daha ama boşta 35-40 arasi değişiyor.

Androeat

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
283
Cougar aqua 240 aldım sabah geldi ve macun yeni sürdüm. Oyun oynamadım daha ama boşta 35-40 arasi değişiyor.
Boştaki sıcaklığa göre değerlendirmek pek doğru değil. prime95 ile stress testi yapıp sıcaklıklara bakalım. Tam yüke göre değerlendirelim.

Ayrıca kasanın konumunun, fan kurulumunuzun, kasanızın yapısının ve soğutucuyu taktığınız yerin de sıcaklığı etkileyeceğini unutmayın. Bunları belirtmeniz sorunu bulmamıza yardımcı olabilir.

Eğer kasanın havalandırması güzelse pompanın devrini BIOStan biraz arttırmayı deneyebilirsiniz.

KS

Nuri Tarık

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
51
Hocam kasa Cooler master H500 3XARBG Kasa 2 tane 200mm önde 1 tane egzoz fan. Üst panele konumlandırdim sıvı soğutmayi ben çoğunlukla oyun oynarım render ile fln bir şey yapmıyorum renderlik iş yok :) benim istediğim sıcaklık Max 65 bile razıyım oyunlarda.

Cold War oynayınca MP, 73lere kadar çıkıyor.

MSI B550 A-PRO anakart bios tan nasıl devir yukselticem

KS

Nuri Tarık

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
51
Hocam + olarak bunda pump_fana takılacak bir kablo yok direk sata takılıyor

KS

Nuri Tarık

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
51
@Can Akbaş hocam acaba işlemci mi değişsem :) 5600 mü alsam bunu satıp? Yoksa bunu garantiye mi göndereyim ne yapacağımı bilemiyorum vallahi kafam çok karışık.. PSU değiştim + olarak bu soğutmayı aldım 3200 liraya mal oldu bana çok masraf yaptım.

Can Akbaş

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
602
@Can Akbaş hocam acaba işlemci mi değişsem :) 5600 mü alsam bunu satıp? Yoksa bunu garantiye mi göndereyim ne yapacağımı bilemiyorum vallahi kafam çok karışık.. PSU değiştim + olarak bu soğutmayı aldım 3200 liraya mal oldu bana çok masraf yaptım.
hocam sıcaklıklarınızda bir sorun yok merak etmeyin normal sıcaklık değerleri

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Hocam, 2 tane 240mm sıvı soğutma kullandım ama ısı 72-73 oyunlarda normal mi bu yoksa arızalandı mı? Garanti var göndereyim mi? Yaklaşık 10 ay oldu kullanım sağlıyorum. Şimdi böyle yaptı ne yapmam lazım?

@ugur.gozaydin
Soğutucu iyi bir ürün Cougar AQUA modeli onda sorun yok. Macun ve montajda sorun olabilir eğer sorun montajdan sonra test ettiğinizde olduysa. Ayrıca kasa ve ortam sıcaklıklarınızda önemli etkendir. Son olarak soğutucunun kasa içindeki konumu buda ektenler arasında. Özetle 70 dereceler oyunda çok anormal değil ama bu işlemcinin bu soğutucuyla ortalama 65 dereceleri geçmemesi gerek. Pompanın bağlantısını kontrol edin varsa PUMP veya AIO soketlerine takın. Ayrıca pompa devrini minimum 50% seviyede tutun. %70-80 ortalaması iyidir genelde.

KS

Nuri Tarık

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
51
Soğutucu iyi bir ürün Cougar AQUA modeli onda sorun yok. Macun ve montajda sorun olabilir eğer sorun montajdan sonra test ettiğinizde olduysa. Ayrıca kasa ve ortam sıcaklıklarınızda önemli etkendir. Son olarak soğutucunun kasa içindeki konumu buda ektenler arasında. Özetle 70 dereceler oyunda çok anormal değil ama bu işlemcinin bu soğutucuyla ortalama 65 dereceleri geçmemesi gerek. Pompanın bağlantısını kontrol edin varsa PUMP veya AIO soketlerine takın. Ayrıca pompa devrini minimum 50% seviyede tutun. %70-80 ortalaması iyidir genelde.
@ugur.gozaydin Hocam HWMonitör kurdumda sıcaklık hangisi nereye bakacağım?

Değerlerim EK'tedir. Nasıl boşta iken durum bu.

Ekli dosyalar

• Adsız.png
    Adsız.png
    38.7 KB · Görüntüleme: 5

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Geri