Soru R5 5600X İşlemciye Overclock Nasıl Yapabilirim?

Daniel7

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
Merhaba, R5 5600x işlemcime overclock yapmak istiyorum 3060ti ekran kartı ile kullandığım için r5 5600x 3.5ghz'de darboğaz yapıyor sanırım oyunlarda performans sorunu yaşıyorum 4.7Ghz'ye çıkartmam benim için sıkıntı yaratır mı?

Bilgisayar bileşenlerim;
İşlemcim Amd Ryzen 5 5600x
Ekran kartım Rog strix 3060 Ti
Anakartım b550 gaming x v2
Soğutma : Thermalright Peerless Assassin 120 SE

kuru cacık

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
175
4,7 ghz olabilir. Voltaj'ı 1,40 ı geçirmeyin.1,35 civarı stabilite sağlayabilirseniz çok iyi olur.

kuru cacık

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
175
Hayır,hiç bi problem olmaz. Yıllarca ,elimden geçen her işlemciye ,gittiği yere kadar overclock yapmışımdır.Sadece soğutmaya dikkat edin Soğutamazsanız overclock stabil olmaz.
Tabi en önemlisi voltaj. Fazla verirseniz işlemci anında pert olabilir. Ama bi işlemci çok aşırı ısınsa da zarar gelmez. Belli bi değeri aşarsa,zaten işlemci kendini kapatır.

KS

Daniel7

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
Hayır,hiç bi problem olmaz. Yıllarca ,elimden geçen her işlemciye ,gittiği yere kadar overclock yapmışımdır.Sadece soğutmaya dikkat edin Soğutamazsanız overclock stabil olmaz.
Tabi en önemlisi voltaj. Fazla verirseniz işlemci anında pert olabilir. Ama bi işlemci çok aşırı ısınsa da zarar gelmez. Belli bi değeri aşarsa,zaten işlemci kendini kapatır.
Öncelikle çok teşekkür ederim, belirttiğim soğutucu yarın elime ulaşıcak henüz takılı değil taktıktan sonra overclock yapmayı düşünüyorum yeterli olur mu?

kuru cacık

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
175
Güçlü bi soğutucu,bence yeterli olabilir.

KS

Daniel7

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
Güçlü bi soğutucu,bence yeterli olabilir.
Overclock yaparken şu videoyu izleyerek yapmıştım sizin dediğinize göre Cpu Clock Ratio 47.00 Cpu VCore 1350 yapmam gerekiyor di mi? Birde videoda bakarsanız orda Vcore Loadline Calibration seçeneğini ne yapmamı önerirsiniz Cpu Clock Control aynı mı kalsın bunlar benim için hep soru işareti

Sahuraka

Moderatör
Moderatör
Tepki
4,102
Overclock yaparken şu videoyu izleyerek yapmıştım sizin dediğinize göre Cpu Clock Ratio 47.00 Cpu VCore 1350 yapmam gerekiyor di mi? Birde videoda bakarsanız orda Vcore Loadline Calibration seçeneğini ne yapmamı önerirsiniz Cpu Clock Control aynı mı kalsın bunlar benim için hep soru işareti
her işlemcinin farklı bir kalitesi vardır.(macun kalitesi) 4.7 yede çıkabilir 5ghz de denemek lazım

KS

Daniel7

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
her işlemcinin farklı bir kalitesi vardır.(macun kalitesi) 4.7 yede çıkabilir 5ghz de denemek lazım
Anladım, yukarıda paylaştığım videoda yapılan şekilde deneye deneye mi bulmam gerekiyor video doğru mu?

Anladım, yukarıda paylaştığım videoda yapılan şekilde deneye deneye mi bulmam gerekiyor video doğru mu?
Hata yapıp işlemciye zarar vermek istemiyorum :D

KS

Daniel7

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
evet zarar vermen biraz zor voltajı aşırı artırma yeterli
Çok teşekkürler son olarak normal olan bilgisayar boştayken 3.6ghz, yük altındayken 4ghz üstüne çıkmasıdır diye okumuştum fakat bu videodaki ayarları yaptığımda sürekli boştayken dahi 4.2ghz ile çalışıyor bununda herhangi bir zararı yoktur değil mi?

Sahuraka

Moderatör
Moderatör
Tepki
4,102
Çok teşekkürler son olarak normal olan bilgisayar boştayken 3.6ghz, yük altındayken 4ghz üstüne çıkmasıdır diye okumuştum fakat bu videodaki ayarları yaptığımda sürekli boştayken dahi 4.2ghz ile çalışıyor bununda herhangi bir zararı yoktur değil mi?
güzel soğutulduğu taktirde zarardan çok yararı vardır

KS

Daniel7

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
AIDA64 Extreme uygulamasından stres testi yaptığımda 4.6ghz 1.308v'de 1. dakika sonrası bilgisayar yeniden başlıyor ne yapmam gerekiyor?

@Sahuraka @kuru cacık

Son düzenleme:

kuru cacık

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
175
AIDA64 Extreme uygulamasından stres testi yaptığımda 4.6ghz 1.308v'de 1. dakika sonrası bilgisayar yeniden başlıyor ne yapmam gerekiyor?

@Sahuraka @kuru cacık
Voltajı düşük tutmuşsun 1,325 ile dene.

vcore load line calibration ,overclock için önemlidir Voltaj dalgalanmalarını keser ve stabiliteye destek olur. Anakartındaki load line calibrationa tıklayınca hangi seçenekler çıkıyor

KS

Daniel7

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
Voltajı düşük tutmuşsun 1,325 ile dene.

vcore load line calibration ,overclock için önemlidir Voltaj dalgalanmalarını keser ve stabiliteye destek olur. Anakartındaki load line calibrationa tıklayınca hangi seçenekler çıkıyor
Dediğiniz gibi 1.328 seviyesine çıkardım seçenek olarak ise Auto, normal, standart, low, medium, high, turbo, extreme, ultra extreme seçenekleri mevcut

1.328 seviyesine çıkarıp AIDA64 testini tekrar denediğimde 8. dakikada tekrar yeniden başlattı 8. dakikanın sonuna kadar max sıcaklık 79 ortalama 76.5 gözüküyordu

Son düzenleme:

kuru cacık

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
175
load line calibrationu ,hıgh yapın önce. Tekrar bi deneyin. Yalnız load line calibrationun bi özelliği vardır Yükselttikçe, işlemci ısınmaya başlar .

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Geri