R7 3800X ısı değerleri hk.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Maschera

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Merhaba,

R7 3800X yüksek sıcaklık değerleri ile ilgili sayısız konu/post gördüm genel anlamda fakat net bir bilgi yazılmamış ilginç bir şekilde. Konumuza dönecek olursak Ryzen 3000 serisinin ısı değerlerini okuyan yazılımlar ısıyı fazla mı gösteriyor? Biostan baktığımda boşta 40-45 derece gözüken ısı Core Temp - Occt gibi yazılımlarda boşta 60-70 arası dolaşıyor. Bu arada sistem Asus Ai Suite 5 yollu optimizasyon ile otomatik O.C (stabil modu ile) edildi tüm çekirdekler 4.425'de çalışıyor.

Sistem montajı ferah (kablolama ve hacim - XPG Battlecuriser), 240'lık sıvı soğutucu düzgün ve sağlam bir şekilde montajlı çalışmakta (XPG Levanta), stok termal macunu değiştirdim yerine Cooler Master Mastergel Pro v2 sürdüm lakin değişen bir şey pek olmadı.

Ben mi sorun ediyorum yoksa bu değerler normal mi? Hafif ve ağır olmak üzere bir çok oyun oynadım oyunlarda maks 70 dereceyi gördü ve 60-65 arası seyretti. Bu arada anakartım x570 strix-e ve 8+4 güç pinleri takılı.

Bu konuda detaylı bilgisi olan var mı?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Sıcaklıklarınız OC yapılmış 8 çekirdekli bir işlemciye göre gayet normal. Yükte 80 derecelere kadar bile yolu var aslında o işlemcinin OC potansiyelini zorladığınızda. Herhangi bir sorununuz yok. OC değeri olarak frekans ve voltaj dengesini koruyup voltajı minimumda tutmak için testler yapmadıysanız bunu yapmanızı tavsiye ederim yani minimum voltaj ile 4.5 Ghz OC değerini yakalamak sıcaklığı düşürmek için en önemli şeydir. Şuan ki değerleriniz gayet normal sorun yok dediğim gibi.

NOT: BIOS ve Sistem boştaki sıcaklıklar farklı olacaktır sebebi BIOS üzerinde CPU yükü hiç olmaz ama sistem evresinde arka planda pek çok yazılım ufak tefek bile olsa işlemcinin anlık frekans artışına sebep olur buda boştaki sıcaklığı bir miktar daha arttırır yani farkın sebebi bu.

KS

Maschera

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Sıcaklıklarınız OC yapılmış 8 çekirdekli bir işlemciye göre gayet normal. Yükte 80 derecelere kadar bile yolu var aslında o işlemcinin OC potansiyelini zorladığınızda. Herhangi bir sorununuz yok. OC değeri olarak frekans ve voltaj dengesini koruyup voltajı minimumda tutmak için testler yapmadıysanız bunu yapmanızı tavsiye ederim yani minimum voltaj ile 4.5 Ghz OC değerini yakalamak sıcaklığı düşürmek için en önemli şeydir. Şuan ki değerleriniz gayet normal sorun yok dediğim gibi.

NOT: BIOS ve Sistem boştaki sıcaklıklar farklı olacaktır sebebi BIOS üzerinde CPU yükü hiç olmaz ama sistem evresinde arka planda pek çok yazılım ufak tefek bile olsa işlemcinin anlık frekans artışına sebep olur buda boştaki sıcaklığı bir miktar daha arttırır yani farkın sebebi bu.

Bilgilendirici dönüş için teşekkür ederim. İşin ilginç yanı Asus Ai Suite üzerinden işlemci sıcaklığına baktığımda 40-60 arası değişken bir şekilde ısı değeri sunuyor. (Boşta) Fakat HwInfo-CoreTemp-Occt gibi yazılımlarda boşta direkt olarak 60-70 arası dalgalanıyor ısı değerleri. Hangisine güveneceğimi bilemedim fakat son derece sessiz, stabil ve optimize bir şekilde çalışıyor sistem+fanlar. Onun dışında dediğin gibi müsait olduğum bir gün programla yapılan overclocku devre dışı bırakıp manuel olarak en düşük voltajda fakat en sağlıklı O.C'yi yapmaya çalışacağım. Teşekkürler tekrardan.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri