R7 5700G yeşil nokta sorunu

EkremC

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Öncelikle selamlar,

daha önce de konu açmıştım kimse ilgilenmedi adam akıllı tekrar azıyorum. Bilgisayarımda birkaç farklı sorunum vardı. Oyunlarda test videolarında olduğundan neredeyse yarı yarıya performans farkı oluşuyordu. Bunu hiç bir forumda çözemediler. Bende bu sorunun çözümünü düşünürken bu seferde oyunda CS-GO'da yeşil nokta veyahut pikseller ile karşılaşmaya başladım.

Bunu çözer belki diye temiz kurulum ile ekran kartı driverlarını ve BIOS'u güncelledim ve piksel hatası daha da artmaya ve gri renkte de olmaya başladı. Bende "acaba fiziksel bir sorun mu var?" diye Furmark'ta hem CPU hemde GPU'yu strest testine soktum herhangi bir sorun olmadı. İşlemci sıcaklığı da 60 dereceyi geçmedi.

Biraz daha zorlamak için BIOS'tan CPU Boost tarzı bişey açtım işlemciye Overclock yapıyor. Bundan sonra tekrar stres testi yaptım güç tuketimi 80'den 180 watlara, işlemci ve gpu için sıcaklıkta 85'lere geldiğinde PC kapandı. Hemen tuşa basıp açmaya çalıştığımda sadece kasa çalışıyor ekrana görüntü gelmiyordu. Elektriği kesip kabloları çıkarıp takınca 1 dakika sonra tekrar bastğımda sistem sorunsuz çalışmaya başladı.

Memtest ile ramlere baktım 0 hata verdi.
OCCT testinde OC açıkken kapandı OC kapalıyken sorunsuzdu.

Kullandığım sistem;

• Anakart: MSI B450M TOMAHAWK MAX2
• CPU: AMD RYZEN 7 5700G
• RAM: CORSAİR VENGANCE LPX 8X2 3200
• Kasa ve PSU: Corsair Spec Delta RGB KASA VE 650W 80+ BRONZE PSU

PSU yetmiyor olamaz herhalde çünkü bir ekran kartı yok sistemde apu kullanıyorum. CPU sıcaklığı yanlış ölçülmüyorsa 85 derece de sistem kapanmamalı 95 limit diye biliyorum.
birde aklıma şu geldi 8 pin güç girişi 150 watt verebiliyor diye biliyorum anakartımda da 8 pin var cpu için yeterli gücü çekemediği yada fazla çekince ısındığı için kapanıyor olabilir mi?

Babapro21

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
98
Öncelikle selamlar,

daha önce de konu açmıştım kimse ilgilenmedi adam akıllı tekrar azıyorum. Bilgisayarımda birkaç farklı sorunum vardı. Oyunlarda test videolarında olduğundan neredeyse yarı yarıya performans farkı oluşuyordu. Bunu hiç bir forumda çözemediler. Bende bu sorunun çözümünü düşünürken bu seferde oyunda CS-GO'da yeşil nokta veyahut pikseller ile karşılaşmaya başladım.

Bunu çözer belki diye temiz kurulum ile ekran kartı driverlarını ve BIOS'u güncelledim ve piksel hatası daha da artmaya ve gri renkte de olmaya başladı. Bende "acaba fiziksel bir sorun mu var?" diye Furmark'ta hem CPU hemde GPU'yu strest testine soktum herhangi bir sorun olmadı. İşlemci sıcaklığı da 60 dereceyi geçmedi.

Biraz daha zorlamak için BIOS'tan CPU Boost tarzı bişey açtım işlemciye Overclock yapıyor. Bundan sonra tekrar stres testi yaptım güç tuketimi 80'den 180 watlara, işlemci ve gpu için sıcaklıkta 85'lere geldiğinde PC kapandı. Hemen tuşa basıp açmaya çalıştığımda sadece kasa çalışıyor ekrana görüntü gelmiyordu. Elektriği kesip kabloları çıkarıp takınca 1 dakika sonra tekrar bastğımda sistem sorunsuz çalışmaya başladı.

Memtest ile ramlere baktım 0 hata verdi.
OCCT testinde OC açıkken kapandı OC kapalıyken sorunsuzdu.

Kullandığım sistem;

• Anakart: MSI B450M TOMAHAWK MAX2
• CPU: AMD RYZEN 7 5700G
• RAM: CORSAİR VENGANCE LPX 8X2 3200
• Kasa ve PSU: Corsair Spec Delta RGB KASA VE 650W 80+ BRONZE PSU

PSU yetmiyor olamaz herhalde çünkü bir ekran kartı yok sistemde apu kullanıyorum. CPU sıcaklığı yanlış ölçülmüyorsa 85 derece de sistem kapanmamalı 95 limit diye biliyorum.
birde aklıma şu geldi 8 pin güç girişi 150 watt verebiliyor diye biliyorum anakartımda da 8 pin var cpu için yeterli gücü çekemediği yada fazla çekince ısındığı için kapanıyor olabilir mi?
140w

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,131
HWInfo ile Anakart, CPU ve GPU için 12V kanallarından PSU boşta kaç volt veriyor bakın. Sonra OCCT ile yüke sokup aynı voltajları tekrar kontrol edin. Bir voltaj sorunu olabilir PSU odaklı.

KS

EkremC

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
20 dk civarı oldu teste hala devam ediyorum herhangi bir kapanma yada voltaj düşümü yok hepsi sabit. 70 derece civarında geziyor sistem extra ısınan bir parçada yok PSU kaynaklı bir sorun yok gibi bu durumda şimdi bu yeşil noktaların ve donmaların eskidende ansızın kapanmaların sorunu ne acaba tahmininiz varmı?

Ekli dosyalar

• eeee.png
    eeee.png
    1.6 MB · Görüntüleme: 4

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,131
Anladım, genelde bu yeşil nokta sorunu ya GPU belleklerindeki ki APU sistemde RAM oluyor bu bellekler burada ki bir OC sorunu yada sürücü odaklı oluyor. Eğer donanımsal değilse tabi. Farklı monitörde veya ekranda denediniz değil mi?

KS

EkremC

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
yani teievizyon var bi o sayılırsa denerım de yani monitör veya kablo kaynaklı olsa herhangi bir uygulamada da bu noktaların gelmesi lazım mantıken ama sadece cs-go da yapıyor tek oynadığım oyun o.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,131
Her yük durumu aynı tepkileri doğurmuyor. Monitör ve kablodan geçen veri Hz/FPS durumunuzun değişkenliği durumun ortaya çıkıp kaybolmasına sebep olabilir. Bu açıdan bakmanız gerekiyor.

KS

EkremC

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Her yük durumu aynı tepkileri doğurmuyor. Monitör ve kablodan geçen veri Hz/FPS durumunuzun değişkenliği durumun ortaya çıkıp kaybolmasına sebep olabilir. Bu açıdan bakmanız gerekiyor.
farklı oyunlarda denemem işe yarayayacaktır yarın denerim izlenimlerimi paylaşırım tesekkurler şimdiden.

KS

EkremC

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
forza horizonda 30-55 FPS arası oynatıyor ve herhangi bir kasma donma piksel sorunu yaşamadım. harici olarak valorantta da denedim ve FPS değerini bilmemekle birlikte herhangi bir sorun yaşamadım.

bu yeşil nokta sorununun kaynağı CS-GO mu sizce emin olmak için bir test veyahut başka bir yöntem varmıdır.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri