R7 5700X için soğutucu önerisi.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Kreator

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
5
İşlemcinin 70 derece üzerine çıkmasını istemiyorum bütçe 1900 TL.
Kasa Corsair iCue 5000X.

Bu soğutucu nasıl bilmiyorum. Eğer alırsam,
Samsung 1TB 970 Evo Plus alacaktım bunu 500GB'a çekmem gerekir yada,
Rami G.Skill Trident Z Neo 3600Mhz CL16 alacaktım bunu düşürmem gerekir.

Uygun hava soğutma varsa o da olabilir.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Az daha çıkarım derseniz Arctic Liquid Freezer II - 360 A-RGB - 2.641 TL fiyata bunu alıp ön veya üst tarafa montajlarısınız ve başını soğutucu konusunda bir daha ağrımaz.

Eğer daha ucuz olsun derseniz Arctic Liquid Freezer II - 240 A-RGB - 1.948 TL bunu öneririm.

Bu ürünler piyasadaki çoğu üründen daha iyiler bilginiz olsun. İsveç/Alman ortaklığı bir üründür. 6 yıl pompa ve radyatör + 3 yıl fan garantisi var.

Bu ayarda bir sistemin ihtişamını kesecek bir hava soğutucu önermek içime sinmedi ama bütçeden kısmak için olabilir karar sizin.

KS

Kreator

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
5
Az daha çıkarım derseniz Arctic Liquid Freezer II - 360 A-RGB - 2.641 TL fiyata bunu alıp ön veya üst tarafa montajlarısınız ve başını soğutucu konusunda bir daha ağrımaz.

Eğer daha ucuz olsun derseniz Arctic Liquid Freezer II - 240 A-RGB - 1.948 TL bunu öneririm.

Bu ürünler piyasadaki çoğu üründen daha iyiler bilginiz olsun. İsveç/Alman ortaklığı bir üründür. 6 yıl pompa ve radyatör + 3 yıl fan garantisi var.

Bu ayarda bir sistemin ihtişamını kesecek bir hava soğutucu önermek içime sinmedi ama bütçeden kısmak için olabilir karar sizin.
Hangi parçayı kısmalıyım sizce hocam ram mi yoksa ssd mi? Elimde 120gb 2.5inch ssd var zaten ramden kısmayıp 500gblık modeli mi almalıyım?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
RAM için G.skill model +500 daha mı pahalıydı Dominatör modelden? Eğer öyleyse tercihinizi Dominatör üründen yana yapın. +400-500 neyse elinize para kalın. SSD disk içinde kısılabilir belki bilemiyorum ama elinizdeki 120GB SSD disk Windows ve birkaç programa yetebilir. +500 GB M.2 alırsınız ekstra olarak işinizi görecektir.

KS

Kreator

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
5
RAM için G.skill model +500 daha mı pahalıydı Dominatör modelden? Eğer öyleyse tercihinizi Dominatör üründen yana yapın. +400-500 neyse elinize para kalın. SSD disk içinde kısılabilir belki bilemiyorum ama elinizdeki 120GB SSD disk Windows ve birkaç programa yetebilir. +500 GB M.2 alırsınız ekstra olarak işinizi görecektir.
Hocam şimdi detaylı şöyle söyleyim.
Hiç bir şekilde parçadan kısmadığım zaman elimde 1960TL soğutucu parası kalıyor.
Sadece ssd'yi 500gb yapınca elimde 2800 TL kalıyor.
Ramleri aynı marka 3600Mhz 18CL tercih ettiğimde 2400 kalıyor.

Kasayı corsair model aldık diye o işlemci soğutucusunu göstermiştim performansları hakkında pek bilgim yok ama biraz baktım sanırım attığım kötü değil fiyatı dışında.

KS

Kreator

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
5
SSD 'yi kısın RAM 'den kısmayın.
Tamamdır hocam. Bu attığım soğutucu hakkında ne düşünüyorsunuz? Aldığımız kasayı biliyorsunuz zaten. İşlemcinin boost hızını 4.6Ghz gösteriyor bu hızda çalışırken 70 derece altında tutar mı işlemciyi? ve bu işlem overclock mu oluyor yoksa farklı bir şey mi?

KS

Kreator

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
5
Ürün kötü değil ama bu parayı ben bu ürüne vermezdim.
Sessizlik bakımından hangisi daha iyi olur hocam? Soğutma olarak arctic daha iyi bariz belli. Fakat ikiside işlemci boost hızda çalışırken 70 dereceyi geçirtmez aralarında örnek veriyorum 1-2 derece fark olur diyorsanız kasayı tamamlamak adına corsair alayım.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
2 üründe sessiz çalışıyor bunda bir sorun yok. 1-2 derece fark yok 2 ürün arasında, daha fazla. Ben o paraya kesinlikle o ürünü almazdım altınız kalın kalın çizeyim. Ama yok siz Corsair set olsun vs. derseniz alabilirsiniz almayın demem.

KS

Kreator

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
5
2 üründe sessiz çalışıyor bunda bir sorun yok. 1-2 derece fark yok 2 ürün arasında, daha fazla. Ben o paraya kesinlikle o ürünü almazdım altınız kalın kalın çizeyim. Ama yok siz Corsair set olsun vs. derseniz alabilirsiniz almayın demem.
Ne kadar soğutma farkı var hocam aralarında? Biraz böyle incik boncuk soruyorum ama bilgisizliğimden.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
5700X ile deneyimini 2 ürün arasında test olmadan ölçemem arada 1-2 derece fark olması imkansız o kadarını söyleyebilirim. Bu Arctic ürününün 280mm olanı çok daha üst seviye 360mm markaların ürünlerine denk hatta yer yer daha iyi sonuçlar veriyor. Bu 360mm olanda ondan bir tık daha iyi öyle düşünün. Böyle ince detayları net öğrenemezsiniz soğutucuda. Sebep sonuç ilişkisi çok. Kasa hava akışı ortam sıcaklığı kasa içi bileşenlerinin sıcaklıkları vs. vs. pek çok etken var.

Dediğim gibi Corsair almak istiyorsanız almayın demem ama 240mm o ürüne 2300 TL para vermek paranıza yazık etmektir benim görüşüme göre.

KS

Kreator

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
5
5700X ile deneyimini 2 ürün arasında test olmadan ölçemem arada 1-2 derece fark olması imkansız o kadarını söyleyebilirim. Bu Arctic ürününün 280mm olanı çok daha üst seviye 360mm markaların ürünlerine denk hatta yer yer daha iyi sonuçlar veriyor. Bu 360mm olanda ondan bir tık daha iyi öyle düşünün. Böyle ince detayları net öğrenemezsiniz soğutucuda. Sebep sonuç ilişkisi çok. Kasa hava akışı ortam sıcaklığı kasa içi bileşenlerinin sıcaklıkları vs. vs. pek çok etken var.

Dediğim gibi Corsair almak istiyorsanız almayın demem ama 240mm o ürüne 2300 TL para vermek paranıza yazık etmektir benim görüşüme göre.
Anladım hocam. Malzeme kalitesi hakkında ki düşünceleriniz nedir? Bazı kişilerin sıvı soğutma aldıklarında pompa patlaması, sızdırma vb. sorunlarla karşılaşmışlar. Çok düşük ihtimal olsa da biraz tedirgin ediyor. Arctic markasını bilmiyorum, corsair markasının ismini bilsemde birşey değiştirmez. En kaliteli sıvı soğutmada olsa karşımda tedirginliğim olacaktır yine. Sisteme zarar gelsin istemem açıkçası.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
O tür sorunlar genelde çok dandik ürünlerde olur bu 2 markada o konuda başarılılar sorun yok. Arctic markasını bilmiyor olabilirsiniz ama ürünü ve kalitesini yermem. Oldukça başarılı bir marka ve üründür. Zaten nette birkaç video vs. bulabilirsiniz bununla alakalı. Hatta size 280mm olanına ait bir video bırakıyorum.

@BatuhanKLC güzel bir şekilde incelemiş bu üründen bir tık daha iyi gibi düşünün 360mm olanını.

BatuhanKLC

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
757
Uğur kardeşim her anlamda desteklerin için teşekkür ederim dostum . Canımsın . Konuya değinmeme gerek yok her şeyi çok net bir şekilde söylemişsin. Bilgine sağlık.

KS

Kreator

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
5
O tür sorunlar genelde çok dandik ürünlerde olur bu 2 markada o konuda başarılılar sorun yok. Arctic markasını bilmiyor olabilirsiniz ama ürünü ve kalitesini yermem. Oldukça başarılı bir marka ve üründür. Zaten nette birkaç video vs. bulabilirsiniz bununla alakalı. Hatta size 280mm olanına ait bir video bırakıyorum.

@BatuhanKLC güzel bir şekilde incelemiş bu üründen bir tık daha iyi gibi düşünün 360mm olanını.

İnceliyorum hocam sağ olun.

KS

Kreator

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
5

Hocam videoyu inceledim, gayet iyi ürün. Onun dışında şans eseri başka bir videoya denk geldim 240lık soğutucu ile 55 dereceleri geçmiyor 5700X. Linki bırakıyorum, düşünceniz nedir? Özelden de videonun linkini atacağım.
Videoda bu kullanılmış.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Team markası iyidir ve T-Force soğutucuda iyidir sorun yok alınabilir. Ancak bu sınıfta markanın çok deneyimi yok uzun vadede ürün ne sonuçlar verir bilemiyorum. Şu pompayı radyatöre montajlayan markalar cidden tuhaflar çok iyi uzun vadede bu tercih. Birde ürün 2 yıl garantili bilginiz olsun.

KS

Kreator

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
5
Team markası iyidir ve T-Force soğutucuda iyidir sorun yok alınabilir. Ancak bu sınıfta markanın çok deneyimi yok uzun vadede ürün ne sonuçlar verir bilemiyorum. Şu pompayı radyatöre montajlayan markalar cidden tuhaflar çok iyi uzun vadede bu tercih. Birde ürün 2 yıl garantili bilginiz olsun.
Bunu alacağımdan dolayı değil hocam corsair üründe 240'lık olduğundan dolayı siz daha iyi bilirsiniz aynı performansı verir mi? daha mı iyi olur? ondan dolayı sordum.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
T-Force ürünü Corsair ürünle minimum aynı performansı verir aradaki fiyat farkına kesinlikle değmez onu soruyorsanız.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri