R7 5800X3D Isınma Sorunu

armi1914

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Selamlar, Ryzen 7 5800x3d işlemcim ve Thermalright Peerless Assassin 120 SE soğutucum var macun olarakta Thermal Grizzly Kryonaut Extreme kullandım.
Çoğu uygulamadan(Core Temp, OCCT, Ryzen Master, HWinfo) ısısına baktım hepsi birbirine yakın fakat farklı değerler gösterdiler ama yük altındayken hepsi aynıydı.
Masaüstünde hiç bir işlem yapmazken işlemci ısısı bi anda 75 lere fırlıyor bi anda 60 lara düşüyor durduk yerde. Ben böyle bi ısı değişiminin olabiliceğini düşünmüyorum çok saçma geldi.
Çeşitli test programlarına soktuğumda veya Valorant falan oynarken işlemci ısısı 90 dereceye sabitleniyor ve orada kalıyor 1 derece bile oynama olmuyor. Baktığımda işlemcimin Tj Maks değeri 90 derece fakat ne pc bi reset atıyor ne bi performansta düşüş hiç bir şey olmuyor, ve test programını durduğumda derece 90 lardan anında 1 saniye bile geçmeden 60 65 lere düşüyor. Isı sensörlerimi bozuk acaba diye düşünmeye başladım. Bu konuda bilgisi olan birisi varsa beni aydınlatabilir mi. Teşekkür ederim.

Sahuraka

Moderatör
Moderatör
Tepki
4,488
Selamlar, Ryzen 7 5800x3d işlemcim ve Thermalright Peerless Assassin 120 SE soğutucum var macun olarakta Thermal Grizzly Kryonaut Extreme kullandım.
Çoğu uygulamadan(Core Temp, OCCT, Ryzen Master, HWinfo) ısısına baktım hepsi birbirine yakın fakat farklı değerler gösterdiler ama yük altındayken hepsi aynıydı.
Masaüstünde hiç bir işlem yapmazken işlemci ısısı bi anda 75 lere fırlıyor bi anda 60 lara düşüyor durduk yerde. Ben böyle bi ısı değişiminin olabiliceğini düşünmüyorum çok saçma geldi.
Çeşitli test programlarına soktuğumda veya Valorant falan oynarken işlemci ısısı 90 dereceye sabitleniyor ve orada kalıyor 1 derece bile oynama olmuyor. Baktığımda işlemcimin Tj Maks değeri 90 derece fakat ne pc bi reset atıyor ne bi performansta düşüş hiç bir şey olmuyor, ve test programını durduğumda derece 90 lardan anında 1 saniye bile geçmeden 60 65 lere düşüyor. Isı sensörlerimi bozuk acaba diye düşünmeye başladım. Bu konuda bilgisi olan birisi varsa beni aydınlatabilir mi. Teşekkür ederim.
istersen biostan cpu fan ı max a al autodan çıkar max 80 derece falan olur oda max yani

kuru cacık

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
773
O, fazla ısınan ve güçlü bi işlemci. Sensörlerde bi şey olmaz.AMD yeni nesillerde ,bu atakların, normal olduğunu yazmıştı.

Anakrttan pbo ve curve optimizer yap. Sıcaklklar düşecektir.

KS

armi1914

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
istersen biostan cpu fan ı max a al autodan çıkar max 80 derece falan olur oda max yani
onuda denedim hocam hiç bir şey değişmedi.

O, fazla ısınan ve güçlü bi işlemci. Sensörlerde bi şey olmaz.AMD yeni nesillerde ,bu atakların, normal olduğunu yazmıştı.

Anakrttan pbo ve curve optimizer yap. Sıcaklklar düşecektir.
pbo ve curve optimize e bakıyım bi. peki şöyle bişey sorucam Tj Maks değeri 90 derece normalde reset atması gerekmiyor mu o sıcaklığa geldiğinde ve ne yaparsam yapayım 90 derecenin ne üstüne çıkıyor ne altına iniyor 90 derecede durduran ne yani bunu. ya da çıkıyor da Tj Maks 90 olduğu için göstermiyor mu hiç bir uygulama.

Anakartım PRIME B450M-K II biraz baktımda pbo ve curve optimizer yapabiliceğim bi sekme bulamadım bu konuda bilginiz varsa yardımcı olabilir misiniz

Son düzenleme:

kuru cacık

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
773
Tj max değerini demekki AMD biraz tolerans payı bırakmış. Yoksa, eskiden işlemciler o değerlere bi le erişmeden ,frekans düşürerek kendilerini soğutmaya çalışırlardı.

Anakartınızın biosuna da bi bakın. Platform thermal throttle limiti 90 derece ayarlanmış olabilir.

KS

armi1914

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Sanırım anakartım pbo ve curve optimizer yapmama izin vermiyor baktım o kadar ama hiç bir şey bulamadım. Anakart mı değiştirmeliyim sizce veya başka yapabiliceğim bir şey var mıdır. Çok ciddi sıcaklıklar bunlar Biosta bile 74 75 derecedelerde çalışıyor işlemci.

kuru cacık

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
773
Buradaki eleman olduğunu yazmış.
Bi de anakart çok zayıfmış,o işlemci için .B450 serileri zaten hiçbi zaman B550 olamazlar ,ama elinizdeki anakrtta, B450 lerin tabanı neredeyse.

Anakrtın işlemciyi besliyebilmesi,
,stabil olmaz o anakart ile.

KS

armi1914

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
anakartımı değiştiricem o halde, baktımda şimdi MSI B550-a pro 4400 TL civarlarında MSI Mag B550 Tomahawk 7k civarlarında bu fiyat farkı neden. Asrock X570 Pro4 4300TL civarlarında bunlardan hangisini almamı önerirsiniz veya daha iyi farklı bi marka model varsa onuda önerebilirsiniz.

kuru cacık

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
773
Bu fiat farkı tomahawk olmasından .Yoksa iki kartt da, 5800X3D yi besler. İsim satıyorlar birazda.Asrock biraz fazla ısınıyor Onu tavsiye etmem pek.

550- A PRO, B450M K II den sonra size zaten ,ilaç gibi gelecektir.

KS

armi1914

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Bu fiat farkı tomahawk olmasından .Yoksa iki kartt da, 5800X3D yi besler. İsim satıyorlar birazda.Asrock biraz fazla ısınıyor Onu tavsiye etmem pek.

550- A PRO, B450M K II den sonra size zaten ,ilaç gibi gelecektir.
hocam bendeki bu anakart giriş seviyesinde zaten almışken ben biraz daha ileri seviye olsun istiyorum 550-a pro o yüzden içime sinmedi MSI Mpg B550 ye ne diyorsunuz fiyat farkıda çok yok aralarında Mpg 5k TL a pro 4.3k TL

kuru cacık

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
773
B550A -PRO ile B550 Mpg ,
aynı mosfet ve VRM yapısını kullanıyor Sadece ,mosfetlerdeki soğutucu alüminyum yapıyı Mpg de,biraz büyütmüşler. Onun için, 700 tl fazla vermene gerek yok.

conversable

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Bu işlemci için keşke 400-500 tl daha fazla verip sıvı soğutucu alsaydın. H100 240mm corsair aldım 4k da oyunlarda 70-73 derecelerde geziyor. Ve anakart değiştim b450m anakartlda vram soğutucu sayısı az olduğu için ısınmaya etkisi oluyor.
B550A ile Gaming plus arasında fark yok ama SAKIN B550A PRO alma geçen hafta sıfır aldım Teknobiyotikten ve m2 ssd PCI GEN4 1.Slot soğutma bloklu olan çalışmıyor sadece ikide çalışıyor, iade kasayı sök falan uğraşmak istemedim ve yavaş şekilde 2.slotta çalışıyor şu an. B550 A Pro yorumlarını okuyup bu kronik sorunmuş ve bu kötü şans bana gelmez dedim, cidden sorunlu bir anakartmış. B550 Gaming Plus al rahatına bak derim.
Günlerdir 700 lira daha verip gaming alsaydım diye yırtınıyorum kendi kendime.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri