R7 7700x + 3070 Sistem Önerisi

furkandemirci

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
39
Merhaba herkese kendim bildiğim kadarıyla bir sistem topladım akakçeden faydalanarak eksiklerini söyler misiniz

İşlemci: AMD Ryzen 7 7700X 4.5 GHz 8 Çekirdek 40MB Önbellek Soket AM5 İşlemci
Anakart: GIGABYTE B650M AORUS ELITE AX 6666MHz(OC) DDR5 Soket AM5 M.2 HDMI DP mATX Anakart (Wifi Destekli)
Ekran Kartı: Gigabyte GVN3070EAGLEOC8GD RTX3070 Eagle Oc 8gb 256 Bit Gddr6 Pcı-E 4.0 Ekran Kartı
Ram: GSKILL Trident Z5 RGB Siyah DDR5-6000Mhz CL32 32GB (2x16GB) F5-6000J3238F16GX2-TZ5RK
SSD: Samsung SSD, 970 EVO P. M.2, 1 TB, NVMe MZ-V7S1T0BW
Kasa: NZXT H5 Elite ATX USB 3.2 Siyah Mid Tower Siyah Kasa
PSU: GIGABYTE P850W 850W 80+ Gold Full Modüler 120mm Fanlı PSU
İşlemci Soğutucu: NZXT Kraken Z53 RL-KRZ53-01 240mm RGB İşlemci Sıvı Soğutucu

Toplam Kasa için bütçem normalde 40k civarıydı Monitör de almam lazım ama puanlık bu parçalar 43.765 ₺ tutuyor. Sistemi ağırlıklı olarak yazılım için kullanacağım o yüzden böyle kurmaya çalıştım. Donanımda bilgilerim tam olmadığından sizlere soruyorum. Çok fazla oyun oynanmayacak arada arkadaşlarımla valorant veya eşli oyunlar girebilirim. Oyun ve Mobil geliştirme için kullanacağım.

yunusx36

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
3,016
Merhaba herkese kendim bildiğim kadarıyla bir sistem topladım akakçeden faydalanarak eksiklerini söyler misiniz

Anakart: GIGABYTE B650M AORUS ELITE AX 6666MHz(OC) DDR5 Soket AM5 M.2 HDMI DP mATX Anakart (Wifi Destekli)
Ekran Kartı: Gigabyte GVN3070EAGLEOC8GD RTX3070 Eagle Oc 8gb 256 Bit Gddr6 Pcı-E 4.0 Ekran Kartı
Ram: GSKILL Trident Z5 RGB Siyah DDR5-6000Mhz CL32 32GB (2x16GB) F5-6000J3238F16GX2-TZ5RK

Toplam Kasa için bütçem normalde 40k civarıydı Monitör de almam lazım ama puanlık bu parçalar 43.765 ₺ tutuyor. Sistemi ağırlıklı olarak yazılım için kullanacağım o yüzden böyle kurmaya çalıştım. Donanımda bilgilerim tam olmadığından sizlere soruyorum. Çok fazla oyun oynanmayacak arada arkadaşlarımla valorant veya eşli oyunlar girebilirim. Oyun ve Mobil geliştirme için kullanacağım.
Yazılım için intel daha uygun olur. 13600KF çok daha iyi bir işlemci.

EK OLARAK O PSU YU ÖNERMİYORUM POWER_OK DA PROBLEMİ VAR TESTLERDE PATLIYOR

Syqex

Bilgisayar Uzmanı
Bilgisayar Uzmanı
Tepki
5,198
İşlemci desteği en fazla 5200mhz olduğundan daha uygun fiyata Ram bulunabilir. Kasa olarak da kasa güzel ama daha geniş güzel bir kasaya da geçiş yapılabilir ve onun sağladığı avantaj ile 360mm sıvı soğutma da alınabilir.

KS

furkandemirci

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
39
Yazılım için intel daha uygun olur. 13600KF çok daha iyi bir işlemci.
13600k ve 13600kf arasındaki fark nedir fiyatı vermeye değer mi

İşlemci desteği en fazla 5200mhz olduğundan daha uygun fiyata Ram bulunabilir. Kasa olarak da kasa güzel ama daha geniş güzel bir kasaya da geçiş yapılabilir ve onun sağladığı avantaj ile 360mm sıvı soğutma da alınabilir.
Zamanınız varsa değişikliklerinizi detaylandırabilir misiniz? Bende Eskişehirliyim bu arada :DD

Hüsom

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
761

hocam bende yazılım ile uğraşıyorum Ryzen işlemci gayet yeterli sisteminiz için. Yazılım için üst seviye bir sistem zaten hiç zorlanmazsınız

KS

furkandemirci

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
39
yazılım için intel mantığını nasıl oluşturdunuz?
merhaba, benim masaüstüm çok eski 5 6 senelik ve r3 1200 kullanıyorum. siber güvenlik alanında kendimi geliştirmek istiyordum fakat sanal makine için vt box kurmaya çalıştığımda işlemci desteklemedi. hala da desteklemiyor. o yüzden MacBook m1 aldım o da desteklemdi :D bende siber güvenliği bıraktım. :( şimdilerde oyun ve mobil uygulama geliştirmek istiyorum umarım güzel bi makina ile çalışmaya başlayabilirim.

Hüsom

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
761
merhaba, benim masaüstüm çok eski 5 6 senelik ve r3 1200 kullanıyorum. siber güvenlik alanında kendimi geliştirmek istiyordum fakat sanal makine için vt box kurmaya çalıştığımda işlemci desteklemedi. hala da desteklemiyor. o yüzden MacBook m1 aldım o da desteklemdi :D bende siber güvenliği bıraktım. :( şimdilerde oyun ve mobil uygulama geliştirmek istiyorum umarım güzel bi makina ile çalışmaya başlayabilirim.
hocam sizin burda işlemciden çok ram tarafına bakmanız lazım işlemciniz zaten her türlü vt box destekler ne alırsanız alın 32gb olarakta iyi yapmışsınız kali tarafında linux işletim sistemi sağlam ram istiyor ben linux'cuyum en azından :) ek olarak mobil de android studio da ram istiyor işlemci olarak Ryzen işlemci tercihiniz güzel olmuş anakart ile ileride daha farklı nesil çıktığında kolay yükseltme yapabilirsiniz ek olarak siber güvenlik sektörüne yönelmenizi şiddetle tavsiye ederim bende bir siber güvenlikçi olarak çok güzel iş imkanları var özellikle network alanında tabi tercih yineden sizin

KS

furkandemirci

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
39
hocam sizin burda işlemciden çok ram tarafına bakmanız lazım işlemciniz zaten her türlü vt box destekler ne alırsanız alın 32gb olarakta iyi yapmışsınız kali tarafında linux işletim sistemi sağlam ram istiyor ben linux'cuyum en azından :) ek olarak mobil de android studio da ram istiyor işlemci olarak Ryzen işlemci tercihiniz güzel olmuş anakart ile ileride daha farklı nesil çıktığında kolay yükseltme yapabilirsiniz ek olarak siber güvenlik sektörüne yönelmenizi şiddetle tavsiye ederim bende bir siber güvenlikçi olarak çok güzel iş imkanları var özellikle network alanında tabi tercih yineden sizin
hocam valla o yönde gelişmek istiyordum aslında ama imkanlar el vermedi. e denemeden de geliştiremedim kendimi her ne kadar ders dinlesende uygulamadığında uçuyor işte. 32 gb ram kesinlikle olmalı var anakartta buna göre seçilmeli zaten biliyordum burayı fakat benim bilgim burada bitti :D hangi işlemci nerede iyidir bilemiyorum. o yüzden tavsiyelerinize ihtiyacım var

Hüsom

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
761
Destek konusunda intel daha önde ve daha stabil özellikle DDR5 de AMD ye göre stabilitesi çok daha önde
bu adamın kullanacağı max vs, android studio, Unity amd'nin desteklemediğini intel'de desteklemez piyasada yeni editörler hariç her iki tarafta destek konusunda aynı şirketler bunun farkında olduğu için zaten geliştirmeler yapıyor sürekli.

KS

furkandemirci

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
39
merhaba parçalar güzel fakat bazı siteler bilmediğim siteler sizce onlar uygun mudur? sıkıntı çıkar mı?

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri