RADYATÖR MONTAJI

Serdark

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
İyi günler benim sıvı soğutma montajı hakkına yardımınıza ihtiyacım var.

Thermaltake Floe Riing RGB 240 TT Premium Edition Sıvı Soğutma Sistemi
aldım normalde kasanın üstünde sıvı soğutma montaj yeri var ve oraya montajlayacaktık fakat anakartın bir aparatı yüzünden 2 fan yerine sadece 1 fan sığıyordu bu yüzden ön tarafa montajlamaya karar verdim. Fakat aklıma takılan nokta bu sefer fanların yönü hangi yönde olacak? Fanlar dışarıdan hava alıp kasa içine mi üfleyecek yoksa içerideki havayı kada dışına mı üfleyecek?

Uzun bir araştırma yaptım kimisi fanların yönünü içeriye kimisi de dışarıya yapmış tam olarak ben de karar veremedim. Eğer ki fanları içeri yaparsam sıcak hava içeri gelecek ve ekran kartı ısınacak diye düşünüyorum. Bunu engellemek için ekran kartımın altına 3 fan içeri serin hava üfleyecek egzoz fanı ile tepedeki iki fan da sıcak havayı dışarı atacak. Böyle bir montaj düşündüm sizce doğru mu?

met 61

Cezalı Üye
Cezalı Üye
Tepki
0
,İşlemciyi soğutmak için dışardaki hava her zaman tercih edilir.Yani içeriye üflesin. Bu her ne kadar kasa içi sıcaklığını bi miktar arttırsada ,kasa içinde sirkülasyon oluştuğundan ,ısı transferi olayı daha çabuk olacağından,kötü etkisi minumuma düşer.

yAN TARAFA 2 FAN KOYUN. 3 fan ,yana,  zaten fazla. Toplam 5 fan içeri üflerse,yukardaki 2 fan dışarı boşaltmakta da yetersiz kalabilir.
İşlemcinizi ve e.kartınızı yazmamışsınız. Bunları da yazarsanız ,
,zaten yapacağınız operasyonun muhteviyatı değişebilir.

Diğer mesajda e.kartınızı gördüm. Buzdolabı gibi çalışan b i kart. Telaşa hiç gerek yok. Yana 2 fandan fazla kesin koymayın bu durumda. yükte 67 derece. :)

https://www.guru3d.com/articles_pages/msi_geforce_rtx_2070_gaming_z_review,8.html

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Önden içeri alıp egzos fanı ve üst fan ile dışarı atın düşündüğünüz yöntem her zaman düzgün ve doğru olan yöntemdir.

KS

Serdark

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Kasa içi hava akımını çok yanlış yaptığımdan dolayı ekran kartı yükte 77 dereceleri görüyor umarım dediğiniz gibi yapınca düzelir teşekkürler yorumunuz için :)

Bir diğer sorum da benim kasada psu altta ve psu'nun 2 tarafında da fan var. Eğer psu'nun olduğu kısıma yani ekran kartının altın 3 fan da eklesem içeri sıcak hava mı verir yoksa soğuk mu?

met 61

Cezalı Üye
Cezalı Üye
Tepki
0
powerde 2 fan nasıloluyor. Marka ve modelini bi yazarmısın.
Kasayı da merak ettim. Ne model.

Bu arada e.kartı için 77 derece bile, yüksek sayılmaz. Telaş etme yani. Daha da düşer o ,gerekli /doğru fan montajlarından sonra.

https://www.thermaltake.com/products-model.aspx?id=C_00002989 
Linkteki power,değilmi. Bunda tek fan var.Powerin montaj şekli linkte fotoda var zaten.Fanı üstte. Bu fan,kasa içindeki havayı emer,powerin içinden bu hava geçer ve dışarı atılır.

Yani power ile, senin koyacağın fanların bi alakası yok.

Ama, O kasa,pencereli bi kasa. Yana fan koyacak bi  yer yok ki .

KS

Serdark

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Çok pardon çift fanlı değil yanlış biliyormuşum.

Thermaltake Toughpower Grand 750W Full Modular 80 Plus Gold 14 cm RGB led Fanlı PSU

Fanlar üstte zaten kurulumunda da öyle gösteriyordu diğer sistem kuranların videosuna baktım onların da öyle. Sanırım kasa içindeki havayı alttan dışarı veriyor.

Psu kısmının üstünte yanyana 3 adet fan takılabilecek bölüm var birisi tam psu üstüne geliyor diğer 2si psunun yan kısmında yani altı boş. Oraya fan koyunca yararı mı olur sizce zararı mı?

Kasa ise gamepower hypnos

Benim koyacağım dediğim yer ekran kartının tam altı yani psu ile ekran kartı arasında bir bölüm var oraya

met 61

Cezalı Üye
Cezalı Üye
Tepki
0
Yazdığın 3 adet fan,eğer havayı dışardan alabilecek şekildeyse,her halukarda faydası olur. Çünkü dış ortam havası her zaman serindir.

Fanların Tam yerleri ve montaj şekli, linkte ve resmi web sitesinde belli olmuyor,ancak,eğer havayı dışardan emmiyor,ama yine de ,bi şekilde e kartına doğru üflüyorlarsa yine de faydası olur.  Yani, içerdeki havayı sirküle etse bile.

Fakat 2 tane yeter ,Çok fan ses demektir.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Sıcak hava yükselir, yani o kısma 2 adet fan daha konursa sıcak hava hızlı yükselip üst taraftaki ve arka tek fandan dışarı hızlı atılır sistemin geneline faydalı olur. Ayrıca FAN sayısı arttıkça fan devrine ufak bir ayar çekersiniz ve daha fazla fanı daha az seviyede döndürerek sesi dahada azaltırsınız. Fan sayısı arttıkça daha az ses ile daha fazla fan olduğundan sıcak havanın tahliyesini hızlandırırsınız. Bu yöntem genelde sıcak çalışma ortamlarında da kullanılır, kaynak vs. gibi işler yapılan orta seviye dükkanlarda. Fan sayısını arttırıp sesi minimuma indirip daha serin bir çalışma ortamı sağlanır.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri