Yardım (Ram Hata) Gigabyte Z170X Gaming 7 C1 Hatası

Anoco

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Bir kaç yıl önce kasayı temizlemek için rutin bakımı yapmıştım. Parçaları tekrar topladığımda ilk başta ekran gelmedi. Bilgisayar 5-6 saniye kadar açılıyor tekrar kapanıp, tekrar açılıyordu. Sorunun statik elektriklenme ile alakalı olduğunu düşündüm. İşlemciyi, RAM'leri, güç bağlantı kablolarını, CMOS pilini çıkarıp tekrar taktım.
Dual kit RAM'ler kendi slotlarında çalışmıyor.
Channel A DIMM0(siyah), DIMM1(kırmızı)
Channel B DIMM0(siyah), DIMM1(kırmızı)

Dual çalışabilmesi için Channel A DIMM1 ve Channel B DIMM1 slotlarında takılı olması gerekiyor. Ancak hiç bir şekilde Channel A slotlarına taktığımda bir sonuç alamadım.
Aldığım tek şey C1 yani araştırdığım kadarıyla RAM hatası. Şu an RAM'ler Channel B DIMM0 ve DIMM1 portlarında takılı, single olarak çalışıyor.
Default ayarları 2133 MHZ olarak çalışıyor ama XMP Profile 1 ile 3000 MHZ yapabiliyorum. İlk başta "Kırmızı" olan slotlardan birine sadece 1 tane RAM takıp daha sonra XMP ayarını da açıp, diğerini de monteledikten sonra tekrar çalıştırmayı denedim yine olmadı. Ancak bir arkadaşın başına aynı sorun geldiğinde bu şekilde çözebilmiş. Hatta işlemciyi söküp çıkardığında bile geçici olarak çözüme ulaşabilmiş, ancak ben iki türlü de herhangi bir sonuca ulaşamadım. 5-6 tane BIOS sürümü var hepsini denedim.

Not: Bu hatayı almadan 1 hafta önce aynı RAM'lerden Dual kit şeklinde alıp (2)2x8 şeklinde 32 GB olarak kullanıyordum. Bu hatayı aldıktan sonra kullanamadığım için satmıştım.
Anakartın desteklediği RAM listesinde açıkcası benim RAM'ler yok ama 2-3 sene sıkıntısız Dual şekilde kullanıyordum. Acaba statik elektrik sandığım olayı da hesaba katarsak RAM'ler de tam stabil olmadığı için, yeni RAM'ler gelince voltaj değerleri ile ilgili bi sıkıntı mı oldu bilemiyorum. Yakındaki bir tamirciye götürmüştüm ilk olduğunda. O da BIOS sürümlerini denemiş ve sonuç alamadığını söylemiş, anakartı değiştirmemi tavsiye etmişti. Şu an zaten 7. nesil destekleyen bir anakartı bulamam.

Kısacası sizden bu olayı nasıl düzeltebileceğim hakkında yorum bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

Edit:Resim olarak RAM'lerin en son ne şekilde çalıştığının fotoğrafı da var.

Anakart: Gigabyte Z170X GAMING 7(rev1.0)
BIOS: F22m (Son versiyonu)
i7-7700K CPU
Corsair Vengeance LPX 16GB (2X8GB) 3000Mhz CL15 1.35V DDR4 Ram (CMK16GX4M2B3000C15)

Ekli dosyalar

• ram.jpg
    ram.jpg
    202.5 KB · Görüntüleme: 4
Son düzenleme:

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Geri