Ram konusunda bi yardım bi bilgi alışverişi yapın bana ağalar

Atabey.Emre

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Sevgili dostlar pc konusunda pek bi bilgim yok açıkcası kendi çapımda ufak çaplı bildiklerim var ama bilemediğim konuları hep uzman dostlara sorma yoluna gitmişimdir burası tam yeri açıkçası :) şöyleki yardım almak istediğim konu:

bilgisayarımdaki ram in yetersiz geldiğini daha doğrusu yetse bile çok yorulduğunu düşünüyorum :blush: 2011-12 yıllarından toplatmıştım ddr3 ram var üstünde 2gb buna ek olarak tekrar 2gb daha takayım dedim arkadaşın internet kafesindeki fazlalık ramlerden aldım geldim eve ama hiç biri benim anakarttaki soketlere uymadı  :dodgy: bu bendeki ramin soket yapısında olan ramleri nasıl ayırt edebilirim ve bulabilirim yeni sistem toplamayı elbet istiyorum söyleyenleriniz olacaktır ama şu anda işsizim ve birde pc için ekstra para çıkaramam ama bi 2gb lık ram alabilirsem hiç değilse biraz daha rahatlayıp beni idare edecektir zaten bilgisayarımda öyle aham şaham oyun yok 1-2 oyun var onlarda milattan kalma oyunlar olduğu için sorun yok şimdi sizlerden istediğim bu soket yapısına uygun ramleri nasıl bulabilirim fiyat aralıkları sizce nelerdir vede bu ramleri bulmak için bana nasıl bi bilgi gerekli anakart modeli yada ramin ddr kaç olduğu filan gibi bilgilermi lazım bilmiyorum bilen dostların yardımlarını esirgememelerini temenni ediyor cümleten hayırı günler hayırlı sahurlar diliyorum ;)

onur.firatt

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Merhaba kasayı aç anakartın üstünde marka ve model yazar onu gönder ayrıca başlata tıklayıp dxdiag yazıp çıkan ekranın görüntüsünü alıp tekrardan buraya atın bu arada ekran görüntüsünü hizliresim.com üzerinden atın. Daha sonra sisteminize uygun ram değerlerini söyleriz.

KS

Atabey.Emre

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
onur.firatt' Alıntı:
Merhaba kasayı aç anakartın üstünde marka ve model yazar onu gönder ayrıca başlata tıklayıp dxdiag yazıp çıkan ekranın görüntüsünü alıp tekrardan buraya atın bu arada ekran görüntüsünü hizliresim.com üzerinden atın. Daha sonra sisteminize uygun ram değerlerini söyleriz.

Asus P8H61-M LX

CPU-Z programı aracılığı ile baktım kasayı açıp uğraşmayım diye program hazırda vardıda  ;)  yanlız çalıştırda çıkan ilk ekran görüntüsünü aldım ekran ses1 ses2 ve diğer sekmeyi almadım istersen onlarında görüntülerini alıp atabilirim. Şimdiden teşekkür ederim

onur.firatt

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
İşlemcin 32 GB a kadar Ram destekliyor ama anakartının web sitesinde 16 GB yazıyor DDR3 1333/1066 MHz ve ram takabilirsin ama sende takılı olan modelden piyasada bulabilir misin bilinmez evet farklı DDR3 1333/1066 takarsın ama uymama ihtimali de var bu ram i sök üstünde seri/model no yazması lazım onu internette aratarak bulabilirsin veya direk internetten DDR3 1333 MHz 4/8/16 gb olanlarından birini bulabilirsin.

KS

Atabey.Emre

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
onur.firatt' Alıntı:
İşlemcin 32 GB a kadar Ram destekliyor ama anakartının web sitesinde 16 GB yazıyor DDR3 1333/1066 MHz ve ram takabilirsin ama sende takılı olan modelden piyasada bulabilir misin bilinmez evet farklı DDR3 1333/1066 takarsın ama uymama ihtimali de var bu ram i sök üstünde seri/model no yazması lazım onu internette aratarak bulabilirsin veya direk internetten DDR3 1333 MHz 4/8/16 gb olanlarından birini bulabilirsin.

Eyvallah başkan saolasın sana birde şunu sorayım olurda internette benim ramle aynı olan bi ram bulamadım onun yerine söküp direkt 4gb senin söylediğin özelliklerde bi ram takarsam aynı kapıya çıkmış olurmuyum birde bu cpu-z programı bendeki ramın mhz sini 665 mi ne olarak gösteriyor yanlışmı gösteriyor onu anlayamadım.

KS

Atabey.Emre

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
onur.firatt' Alıntı:
Evet 4 gb takarak aynı yola çıkarsın. O değeri iki ile çarpıyorsun yani sendeki de 1333.

Eyvallah başkan çok saol yardımın için ALLAH razı olsun nasıl yapacağım diye düşünüp duruyordum bu bilgiler iyi oldu saolasın ;)

onur.firatt

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Atabey.Emre' Alıntı:
onur.firatt' Alıntı:
Evet 4 gb takarak aynı yola çıkarsın. O değeri iki ile çarpıyorsun yani sendeki de 1333.

Eyvallah başkan çok saol yardımın için ALLAH razı olsun nasıl yapacağım diye düşünüp duruyordum bu bilgiler iyi oldu saolasın ;)

Rica ederim ne demek görevimiz.

Zekeriya Yurttaş

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
İyi forumlar. Kendi sorunuma benzer olarak bu konuyu buldum.

Laptopım da bulunan tek slotluk 4gb rami 8gb' a yükseltmek istiyorum, mevcut olan ram özelliklerine uygun bir tane mi almalıyım yoksa anakarta uygun olması mı gerekir?

Ram özellikleri: Samsung 4GB 2Rx8 PC3-12800S-11-10-F2 M471B5273CHO-CKO 1250

Yardımcı olabilir misiniz?

Zekeriya Yurttaş

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Pc modelim asus k55vj, youtube da 12gb'a yükselten bir kişinin videosu var
Burada da 16gb denmiş:

Cpu-z programında hangi bölümde bulabilirim max frekansı veya başka bir yöntem var mı?

Zekeriya Yurttaş

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Mevcut olarak 4gb ddr3 1600mhz ram'im varmış, aynı özelliklerde bir tane daha almaya karar verdim. Yardımlarınız için teşekkür ederim :)

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri