ram mhz

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Erdem KaraKuş

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
öncelikle iyi geceler hocam 3000mhz 2x8 ram kullanıyorm bios da ram hızım 2 bin küsüratlı görünüyor net hatırlamıyorm suan GIGABYTE anakart kullanıyorm 3000mhz ye nasıl çekebilirim

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
XMP profile adında bir ayar olması gerekiyor bu ayardan aktif edebilirsiniz 3000 MHz hıza. Anakartınızın modelini ve sonuna XMP yazarsanız YouTube üzerinde videosunu bulursunuz.

KS

Erdem KaraKuş

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
İyi günler hocam dediğiniz ayarlara baktım 1 2video filan izledik ama Türkçe anlatım yapanı bulamadım adamların yaptığı hiç bişeyden anlamadım dha önce bios la içli dışlı olmadım ilk defa uğraşıyorum daha acık Bi şekilde anlatabilirsin

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Çipsetin nedir? AM4 çipsetler şunlar mesela, A320/B350/B450/X470/X570 yada INTEL güncel çipsetler B360/B365/Z370/Z390 gibi gibi. Bana çipsetini söyle bakayım nerede XMP profili ayarınız.

KS

Erdem KaraKuş

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ankart modeli gıgabyte b450m s2h cipset is sanırım b450 oluyor

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
  1. BIOS 'a girin. ( PC açılışında DELETE tuşuna sürekli bas çek yaparak BIOS 'a girebilirsiniz. )
  2. BIOS açılınca F7 tuşu olması lazım Advanced Settings kısmına gireceksiniz. F7 değilse mouse ile tıklayarak girin.
  3. Açılan pencerede M.I.T. bölümünden Advanced Frequency Settings kısmına girin.
  4. Sonra açılan pencerede Extereme Memory Profile(X.M.P.) ayarının karşısındaki Disable kısmını değiştireceksiniz.
  5. Buradaki seçenekler anakarta göre değişir. Şunlardan birisi yazalabilir, Enable / Profile1 olarak rakamla biten değerler / Direkt frekanslar yazan bir liste vs. gibi gibi. Burada Eğer Enable varsa bu direkt RAM 'inizin üzerinde yazan hıza alır. Eğer Frekans listesi varsa siz RAM 'in üzerinde yazdığı frekansı seçin. Eğer Profile1 , Profile2 diye giden bir liste varsa her seçtiğiniz Profilde aşağıda Mhz olarak kaç değerinde çalıştığı yazar, RAM 'in frekansı olan değeri seçin bu kadar.
  6. Daha sonra Save & Exit sekmesine gelip Save & Exit Setup diyerek ayarları kaydedip BIOS 'tan çıkın.
  7. Sistem bir kaç defa yeniden başlayabilir sonra Windows açılır hepsi bu kadar.

KS

Erdem KaraKuş

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
bu işlem hem oyun perfermansı hem genel prformans için etkili olurmu yanı gerekli bişey mi ve hergangi bi - yönğ varmıdır hocam

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
RAM frekansı doğrudan işlemci odaklı tüm her şeyde performans artışı demek oluyor yani her şeyde. Oyunlarda frekansa bağlı FPS artışından tut genel RAM odaklı işlemlere vs. her yönden faydası dokunur.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri