Ram Uyuşmazlığı ve Xmp

Emin Melik Yıldırım

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Bilgisayarımda mevcut olarak kullandığım Kingston HyperX Furry 2400 MHz CL15 1.2V RAM belleğe ilaveten Neoforza 3000MHz CL15 1.35 V RAM'i A1 ve B1 slotlarına taktım sonrasında sürekli olarak mavi ekran hatası alınca Windows Bellek Tanılama aracından kontrol yaptığımda bellekleri teker teker takınca bir sorun yok ancak birlikte takınca donanım sorunları algılandı hatası veriyor. Yeni aldığım RAM sanırsam Overclocklu bu yüzden XMP'yi kapatarak denedim yine aynı sorunu aldım. Daha sonra DRAM frekansını 2400 MHz ve DRAM Voltaj değerini 1.35 yaparak denedim fakat yine aynı sorun ortaya çıktı. Saatlerdir her yerden baktım bir türlü bulamadım çözümünü. Hatta slotları değiştirerek (Örneğin A1 ve A2 deneyerek yaptım yine olmadı sonrasında 3000 Mhz ram i ilk slota diğerini ikinci slota taktım Xmp açtım denedim yine olmadı vs ) Youtube da videolara baktığımda hatta PCH da vardı çok farklı ramler kullanılmasına karşın bir sorun görünmüyor ?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,136
Belleklerin voltajları ve frekansları farklı olduğundan sorun yaşıyorsunuz. Frekansı bir şekilde anakart ayarlayabiliyor genelde ama Voltajı anakart denegeleyemez yani aldığınız bellekler uyumsuz. OC etmeye çalışmışsınız ama bu genelde işe yaramaz aradaki farklar çok uçuk. 2400 MHz belleği diğer RAM ile eşitlemeniz gerek ama ayarları doğru şekilde nasıl uyumlu olur deneyip bulmanız gerek. Biraz zorlama ile çalıştırabilirim diye düşünüyorum ama dediğim gibi 2400 MHz bir belleği 3000 Mhz hıza OC etmek biraz zor hele ki diğer bellek ile DUAL çalıştıracak değerleri stabil olarak bulmak biraz daha zor. İsterseniz facebook üzerinden bana ulaşın bakalım. Ama kesin olur demiyorum deneme yanılma ile bakacağız.

Bizim kanaldaki videoyu iyi izleyin her bellek kiti ile sorun olmayacak diye bir konu yok orada bir test var ve genel olarak sorunlu o videodaki performans uyum vs. konuları. Ayrıca anakart bellekler vs. hepsi farklı yani o videoya güvenerek iş yapamazsınız zaten belirtliliyor videoda.

KS

Emin Melik Yıldırım

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Ramler sadece oyunlarda sıkıntı çıkarıyordu ve 2400 mhz de oyundan atıyordu.Sonrasında 2200 lü bir mhz seçeneği vardı ona çektiğimde oyundan atma problemi ortadan kalktı fakat bu sefer de oyun içerisinde bir takım kaplamalar görünmemeye başladı(Örneğin dürbünü açtığımda dürbün siyah görünüyor )

KS

Emin Melik Yıldırım

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Emin Melik Yıldırım' Alıntı:
Bilgisayarımda mevcut olarak kullandığım Kingston HyperX Furry 2400 MHz CL15 1.2V RAM belleğe ilaveten Neoforza 3000MHz CL15 1.35 V RAM'i A1 ve B1 slotlarına taktım sonrasında sürekli olarak mavi ekran hatası alınca Windows Bellek Tanılama aracından kontrol yaptığımda bellekleri teker teker takınca bir sorun yok ancak birlikte takınca donanım sorunları algılandı hatası veriyor. Yeni aldığım RAM sanırsam Overclocklu bu yüzden XMP'yi kapatarak denedim yine aynı sorunu aldım. Daha sonra DRAM frekansını 2400 MHz ve DRAM Voltaj değerini 1.35 yaparak denedim fakat yine aynı sorun ortaya çıktı. Saatlerdir her yerden baktım bir türlü bulamadım çözümünü. Hatta slotları değiştirerek (Örneğin A1 ve A2 deneyerek yaptım yine olmadı sonrasında 3000 Mhz ram i ilk slota diğerini ikinci slota taktım Xmp açtım denedim yine olmadı vs ) Youtube da videolara baktığımda hatta PCH da vardı çok farklı ramler kullanılmasına karşın bir sorun görünmüyor ?
Hocam mesajı görmediyseniz diye tekrar atıyorum.Size Facebook üzerinden mesaj attım geri dönerseniz sevinirim :)

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Geri